| andreea5328 a întrebat:

Voi stiti criteriul ala de divizibilitate cu 11, nu-i asa?[ diferenta dintre suma cifrelor de pe pozitii impare si suma cifrelor de pe pozitii pare este un numar divizibil cu 11 de ex. 605- (6+5)-0=11 divizibil cu 11]
Ei bine, eu am gasit altul mult mai simplu:[numarul format din cifre pana la penultima minus ultima cifra sa dea un numar divizibil cu 11 de ex 1232- 123-2=121 divizibil cu 11 sau
605- 60-5=55 divizibil cu 11]
Va rog spuneti-mi daca acest criteriu pe care vi l-am dat este inventat din intamplare de mine sau exista deja. Ca sa stiu daca sa ii spun profesorului de mate sau nu.
Multumesc!

1 răspuns:
| T0T a răspuns:

23-0=23 nu este divizibil cu 11.
sau
123-3=120
Faptul că ai găsit tu niște cazuri particulare la care merge nu înseamnă că merge peste tot deci nu are nicio relevanță. Mai bine nu îi spune.
Nici primul criteriu nu e bun.
Dacă ai 615
6+5-1=11-1=10
Cine te-a mințit?