| Balonaseplutitoare a întrebat:

vreau niste informatii despre razboiul economic dintre America si China, nu vreau site-uri, vreau informatii de baza, generale, sa-mi pot face o idee.
Multumesc

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Războiul comercial dintre Statele Unite și China escaladează, odată cu un nou set de tarife impuse reciproc asupra importurilor. Scumpiri, de la electrocasnice la haine și jucării sunt așteptate în Statele Unite, în vreme ce președintele Trump susțin în continuare răspicat că de fapt țara sa câștiga net confruntarea.

esența e aici:
https://www.rfi.ro/economie-111469-sua-vs-china-razboi-comercial

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

China produce bunuri ieftin, căci standardul de viașă al muncitorului chinez este foarte redus, în raport cu a celui american. Astfel salarul mediu lunar în 2019 în China este 350 $. În USA 3900 $, de 11 ori mai mult. Din asta rezultă prețul de fabricație al unui produs în China de 10 ori mai ieftin decât unul produs în USA. Dacă cumperi de pe Ali Baba pantofi bărbătești de lux, la 10 $. cu tot cu transportul și adausul comercial ajung în magazin în USA la 30 $. Acelaș produs din fabrică USA ajunge în magazin la să zicem un minim de 100$. Ce va prefera cumpărătorul? Pe cel chinez că e mai ieftin. Ce se va întâmpla cu cel din USA? Rămâne pe raft. Va mai cumpăra negusterul de la fabrica din USA? Ce se întâmplă cu fabrica din USA? Dă faliment.
Și asta se întâmplă acum cu zeci de mii de produse.
Conform cu acordurile comerciale, de până acum, chinezii puteau să vândă lejer pe piața USA. Acum Trump a spus, stop, taxe vamale, care să aducă prețul produselor importate din China, la nivelul celor din USA, că altfel ne moare industria și nu mai au de mâncare muncitorii, cu milioanele. Poți tu chinez să vii cu papucul de 10 $, să îl vinzi la noi, dar când treci granița mai dai 50 $ taxe vamale. De unde? Chinezii exportă și în USA și în toată lumea de miliarde, poți citi în statistici. Piața lor internă e mare, dar ei nu cumpără pantofi de lux, de exemplu.
Dacă chinezii nu reușesc să mai vândă ieftin în America, mor muncitorii lor de foame. Acordurile comerciale vechi nu mai sunt valabile. De aici războiul comercial.