| Marius_Alexandru_1984 a întrebat:

Salutare. Am bau astazi niste sirop dintr-ala de tuse si dupa ceva timp m-am stricat la stomac. Am avut scaun foarte lichid(diaree). E posibil asa ceva? Pur si simplu imi fierbea stomacul. Nu stiu daca are vreo legatura ca e luat pe stomacul gol! Meltus se numeste siropul si am luat cat scrie acolo. 5ml sau ceva de genul asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu faci diaree la stomac nu iti fierbea stomacu ci intestinele. Stomacu nu tine lichidele, le arunca in intestinu subtire, de acolo ajung in intestinu gros si ala absorbe in general lichidele.

La stomac nu ai nimic, care sa bolboroseasca.Gindeste ca in stomac ai acizi care corodeaza si inoxu laughing asa ca acolo nu prea se intampla chestii de genul ce spui ca ai avea tu. Poti avea eventualke crampe la muschii stomacului, dar nu-i cazu la tine.

Cind maninci ceva sau folosesti ceva gen ce s-a intamplat la tine, de regula is chestii chimice, reactii, ori omori bacteriile si are loc un dezechilibru care duce la ce spui tu ca ai patit, ori maninci ceva substante care stimuleaza sistemul digestiv.

Bea de exemplu lichide care contin Magneziu, daca bei o jumate de sticla de 250 ml de citrat de magneziu, te duci la baie ca vintu laughing.De ce? Pt ca magneziu in plus sau in acea cantitate stimuleaza miscarea intestinelor, astfel ca mincarea sau lichidele trec rapid prin ele si is apoi eliminate.

Is chestii chimice cum am zis.Stomacu, intestinele au muschi care prin contractiile lor face ca mincarea sa se miste.
Mincarea si lichidele trebuie sa se deplaseze prin sistemul digestiv cu o anume viteza, ca sa poata fi extrase din ele ce are nevoie organismul.
Tu daca ii dai ceva care sa stimuleze aceasta miscare, in sensul sa circule mai rapid, iti dai seama ca toata acea "salata" "ciorba" ce e interior se duce afara laughing

Deci acel sirop ce tu l-ai baut, are ceva substante care a stimulat sistemul digestiv, la facut sa se miste mai rapid, ducind ce aveai tu in sistem afara, adica diaree.

Mincarea si ce bei tu, in stomac si in intestine este asa gen lichida, asa cum ai vazut la diaree.
Aceasta solutie sau cum sa-i zicem, circula prin intestinul sutire cu o viteza anume, este miscata, in timp ce intestinu absoarbe de acolo ce are nevoie.
Apoi resturile is duse in intestinu gros, care extrage apa, el se ocupa cu extragerea apei, ma refer cea mai multa cantitate de apa de acolo este extrasa.
Marea cantitate de apa acolo se duce in intestinu gros. Cind bei bere, bauturi multe in general, nu stau alea in stomac, ajung in intestinu gros. Daca i-ai dat sirop, ala o avut ceva substante care a stimulat intestinu gros sa miste rapid ce avea in el, fara a mai extrage apa si uite asa ai diaree.

Ai mai putea sa ai tu intestinu mai sensibil la anumite substante chimice, dar tot aia se intampla.

| Marius_Alexandru_1984 explică (pentru relian):

Multumesc tare mult! Pentru argumentarea extrema!? Mi a trecut sa stii. Ma simt mai bine acum! Inca o data, multumesc pentru explicatii!

| relian a răspuns (pentru Marius_Alexandru_1984):

Am facut o greseala, am spus ca intestinul gros absorabe cea mai mare cantitate de apa din ce consumam, dar nu este adevarat, Intestinul subtire absoarbe nutrientii si cea mai mare cantitate de apa, apoi ce mai ramane ca apa, mai absoarbe si intestinul gros, dar inca apa mai ramane in rersturile ce ajung sa fie eliminate.

3 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Siropurile pentru gat sunt apa si zahar nimic mai mult, 1-2% mai contine si altceva dar este o cantitate nesemnificativa nu mai lua ca nu te ajuta la nimic