| Corsicanu2021 a întrebat:

Bună ziua tuturor! Îmi cer scuze nici nu știu să mă exprim prea bine. Am 33 de ani iar în urmă cu 12-13 am făcut fibrilație atrială la inimă(o aritmie cu care se poate trăi fără stres o viață intreaga, mai exact câteva bătăi neregulate ale inimii, sunt sub tratament în ritm sinus, toate bune și frumoase). Când am auzit diagnosticul m-am panicat atât de tare încât am zis ca mor! Din clipa aceea am început să fac atacuri de panică foarte des cum simțeam câte ceva la inimă ziceam.
În gândul meu "aoleu gata mor" și îmi făceam tot felul de gânduri! Simptomele erau în felul următor frică, respirație rapidă, frică ca îmi pierd controlul ca mor etc! Am luat tratament 2 ani cu zoloft m-am simțit puțin mai bine dar l-am întrerupt după pentru ca mi s-a părut mult să iau 2 ani o pastilă în fiecare zi. De fiecare dată când simt câte un disconfort fie la mâna la picior la cap în zona inimii sau oriunde în altă parte a corpului încep și mă panichez îmi vine să leșin și cred ca voi muri! Am încercat să-mi controlez respirația, mă rog la Dumnezeu zilnic să mă scape de frica asta, nu mai pot! Nu am o viață normală deloc! Nu mă panichez decât dacă mă doare ceva (fac câte 3 4 atacuri de panică pe zi care țin minim 30 de minute). Vă rog dacă știți dați-mi un sfat v-am spus dacă mă doare ceva, eu cred ca mor în special dacă sunt ceva în zona pieptului, abdomenului am impresia ca fac infarct. Cu asta mă confrunt de 12-13 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi al un medic psihiatru pentru tratament adecvat.
Atacurile de panica sunt controlabile si vindecabile daca ai si vointa sa intelegi ca de fibrilatie arteriala nu moare nimeni, putand trai mult si bine pana la adanci batarneti.