| redu86 a întrebat:

Salutare. Mi-am luat un procesor zilele trecute respectiv un intel dual core E5300 de 2.6 mhz si am constatat ca merge incet mai ales in jocuri ca cel vechi de 1.8 mhz tot dual core.am instalat windows iar ultimele drivere si tot asa. Poate sa ma ajute cineva

2 răspunsuri:
| BoRnY a răspuns:

Salut! De fapt sunt 2. 6 respectiv 1. 8 GHz, si acesti GHz nu conteaza, nu influenteaza rapiditatea calculatorului. De exemplu, Dual Core este un singur nucleu cu 2 inimi. Iti recomand Core 2 Duo, aproximativ 550 lei, sau Core 2 Quad, 750 lei. Core 2 Duo are 2 nuclee si evident 2 inimi, iar Core 2 Quad are 4 nuclee si 4 inimi. FUNDITA?

| redu86 explică:

Ms pentru raspuns. Stiu ca core 2 duo e mai bun sau quad. Cred ca nu mai inteles am scmibat procesorul inainte aveam 1. 8 mhz iar acum am 2. 6 mhz tot dual si asta nou merge mai greu decat ala vechi de 1. 8 mhz nu am facut comparatie cu alte procesoare din alta generatie numai in dual core.