| qq30xx a întrebat:

Am gasit o intrebare de pe la interviuri mai faimoase si sunt foarte curios de raspuns. Poate avem pe cineva sa ne ajute cu o explicatie, ar fi super. Cica:
Te afli intr-o barca cu vasle, care se afla intr-un mare rezervor cu apa. Ai o ancora la bord, pe care o arunci (lantul este destul de lung incat ancora sa atinga complet fundul rezervorului). In acest caz, ce se intampla cu nivelul apei din rezervor, se ridica sau scade?" - intrebare pusa la Tesla Motors.

Cineva?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca s-ar mentiona niste detalii "minore" (greutatea si volumul ancorei, grosimea si permeabilitatea funiei cu care e legata, greutatea barcii si dimensiunile, forma suprafetei de contact cu apa, etc), s-ar putea calcula destul de bine cu cat s-ar micsora adancimea la care pluteste barca / volumul care se scade din apa, si volumul ocupat de ancora, impreuna cu partea funiei, unde trebuie luat in calcul si cata apa intra in ea vs cat volum ocupa textura ei.

| Holiday a răspuns:

Atata timp cat arunci din barca ceva ce nu pluteste, nivelul apei scade.

| FreddieM a răspuns:

Hai sa-ti explic altfel.
Imagineaza-ti un balon tras de la suprafata spre fundul apei de o greutate legata de el. Apa tinde sa cresca, dar daca tai greutatea, se duce la fund, balonul se ridica la suprafata, iar apa scade iar. In consecinta, conform teoriei prezentate, apa din bazin scade.
Pace si vremuri mai bune

| Andrei200202 a răspuns:

E o întrebare capcană cumva? De ce specifici că este o barcă cu vâsle?
Eu zic că nivelul apei va crește pentru că ancora și lanțul o să ocupe volum. Poti și să faci un experiment: arunci un șurub spre exemplu într-un pahar cu apă plin și vei vedea că apa va da pe afară.