| maryanshmen a întrebat:

Salutare tuturor.Am si eu nevoie de putin ajutor:d.Trec in clasa 11 si nu le prea am cu informatica.Adica anul trecut scolar eram praf la inf asa ca vacanta asta m-am apucat de invat informatica,mai bine zis sa o intleg.M-am uitat pe multi algoritmi,pe care zic eu i-am inteles,insa proplema mea cea mai mare sunt instructiunile repetitive, pe care tot nu pot sa imi dau seama cum functioneaza, a si lucrez in c++ ajutati-ma va rog

1 răspuns:
| Nutu2000 a răspuns:

Salutari! Tu chiar faci C++ la liceu? Eu fac Pascal, un pic cam invechit si nemaifolosit, dar mult mai usor de inteles. Oricum, ca sa-ti raspund la intrebare, poti incerca pe forumul bitcell.info. Cei de acolo o sa te ajute foarte mult, iti garantez. Daca vrei, pot sa incerc sa iti explic si eu personal cum sta treaba cu repetitia, dar in Pascal sau C (inca nu m-am apucat de C++), dar lucrurile stau la fel, tot ce difera sunt notatiile. Toate instructiunile sunt compuse din cuvinte reali si intelegi mult mai bine tot ce se intampla in Pasca. Oricum ar fi un exercitiu bun si pentru mine sa incerc sa te ajut, asa ca trimite-mi un mesaj cu id-ul tau de mess si am sa fac tot posibilul. Aaaa, si am sa ma apuc si eu cat mai curand de C++.