| JetBlueJet a întrebat:

Sarmalele si ardeii umpluti sunt retete culinare imprumutate din alte tari sau sunt romanesti?
-Din ce tara/tari provine salata orientala si cea boeuf?
*Salata orientala ar proveni din Asia Mica? laughing
thinking

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salata orientala nu e din Asia ca aia nu prea halesc cartofi.

Cea de boeuf e o derivata din niste preparate rusesti.

Sarmalele provin de pe la arabi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sarmale? Pai cine mai mananca asa multe sarmale decat romanii? Sa vezi ce suna telefoanele la dispecerat de Paste cum ca le e rau la oameni de la atata mancare, in special sarmale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salata de boeuf și sarmalele cred că sunt tradiționale românești, restul chiar nu știu.
Salata de boeuf se aseamănă cu cea rusească, doar că am observat că în ea bagă și mazăre, nu place sad