| AlexanderAdrian a răspuns:

Ummm ok deci ceea ce nu pricep eu e de ce se cheama Serioux? Serioux e o marca relativ low level, mousi, tastaturi si webcamuri sunt tot ce stiu de la ei, si sunt execrabile. Iar aici avem de-a face cu un procesor Intel, hardul sigur nu-i Serioux ca n-am auzit sa fabrice asa ceva, carcasa zice in poza ca-i Thermaltake, deci foarte ok, ceea ce e deranjant e ca nu spun marca si tipul de Hard. Una e sa fie seagate, alta e sa fie Western Digital sau o fi vreo panarama, nu e de asemenea acelasi lucru sa aiba cache de 32 sau 64 Mb, sau nu e acelasi lucru sa fie wd caviar green sau caviar black.

Memoria RAM e la fel de dubioasa, in primul rand frecventa e mica 1333 sa-si puna ei in fund. In plus iar nu scrie marca banuiesc ca-i o panarama. Ma indoiesc sa fi pus vreun Kingston. Ca daca-i si la 1333 si un Kingmax nu-si merita pretul.

Iar nu spune care din placile video radeon este. Cautand pe net dupa indicativul ala observ ca-s o groaza de variante. Care din ele e? http://www.pcgarage.ro/placi-video/filtre/model-model-radeon-r9-270/

In orice caz s-ar parea ca e un plus semnificativ, o placa din aia depasind 700 lei.

Procesorul e vreo 800 lei, hardul poate fi vreo 350 daca e unul mai bun, memoria ram sa fie vreo 200 lei din pacate nu cred ca e ceva de calitate trebuie intrebati exact ce marca e cum sunt placutele etc.

Placa de baza e EXTREM de importanta, ei au ales sa nu dea absolut nici un detaliu. Daca e un Asrock, la restul de componente e ca si cum ai pune trandafiri in nisip.

La un astfel de sistem sursa e esentiala. Cica are 600 de W dar daca e o panarama ieftina s-o tina ei. E drept si eu am o sursa Delux, e buna doamne fereste dar sursele mai pretentioase sunt cu mult diferite - 600w reali, spre deosebire de cele ieftine care nu duc vreodata atat, conectori specializati, cel putin trei conectori sata, si desigur o marca buna. Ei nu spun nimic.

Carcasa aia Thermaltake e vreo 250 - 270 lei. http://www.pcgarage.ro/carcase/thermaltake/chaser-a21/

Nu o recomand fiindca sursa e pusa sub placa de baza si o fi cum o fi carcasa dar sursa degaja caldura.

In fine cu alte cuvinte multe componente nu sunt dezvaluite ceea ce inseamna mai mult ca sigur ca nu-s grozave, altfel la cat costa componentele care sunt reliefate acolo, pretul ar fi mult mai mare.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se zice "se merita" ci "merita". Da este foarte bun.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Era sa uit culmea culmilor carcasa NU e recomandata pentru gaming, probabil din cauza pozitionarii sursei insuficientei ventilatii, nu e tocmai o carcasa de gaming. Dar o zic ei singuri de ex pe pagina pc garage

http://www.pcgarage.ro/carcase/thermaltake/chaser-a21/

General
Recomandat pentru Gaming Nu
Tip carcasa MiddleTower
Pozitionare sursa Jos