| dany1988122 a întrebat:

Se pierd cuvinte in traduceri?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca traducerea este proasta, adica facuta de ageamii.

| VoidEternal a răspuns:

Se pierd nuanțe.

| ReddY25 a răspuns:

Da,spre exemplu dacă scrii ceva în spaniolă cu traducerea în italiană, când schimbi din italiană în spaniolă se pierd unele din ele. Sper că ai priceput laughing

| sh859JD a răspuns:

Da, dar depinde si de aplicatia folosita, de obicei. Google translate-ul face erori atat de mari, daca scrii ceva in romaneste cu traducere in engleza, si cand schimbi in engleza cu traducere in romaneste, ti se vor pierde unele cuvinte si exprimatia o sa fie gresita (nu mereu), exemplu:

romana: m-am dus astazi pana la magazin sa imi iau un suc
engleza: I went to the store today to get a juice
romana: Am fost azi la magazin sa iau un suc

sper ca team putut ajuta, sa ai o zi faina!