| ovidaxen a întrebat:

Se poate dezlipi si lipi din nou parbrizul unei masini fara sa existe riscul sa se sparga? Am schimbat parbrizul masinii anul trecut si ca sa scap mai ieftin, am fost la "un baiat" care l-a schimbat.Problema este ca apus prea putin mastic din acela sau nu stiu, ca dupa ceva timp a inceput sa ploua in masina, pe la parbriz.Am fost la el,"l-am luat de urechi" si a dat cu niste silicon. A fost bine o perioada, dupa care a inceput sa ploua iar. Daca ma duc din nou, imi va pune iar silicon si va rezolva treaba pentru moment. Voi ce ma sfatuiti sa fac? Sa merg la un centru de parbrize si sa intreb daca pot sa lipeasca parbrizul sau sa il schimb cu totul pe Casco? Multumesc.

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Se poate deslipi. Se foloseste un toron de cablu din otel. Dar vei avea nevoie de solutie de lipit ca sa-l pui inapoi, deci tot la un service ajungi. E mai sigur si mai eficient. Casco nu cred ca acopera acest gen de daune (te va costa sub 100 ron-manopera). Vezi daca ai franciza (poate fi 100 euro sau mai mult), bani pe care ii platesti tu iar diferenta pana la suma totala o deconteaza asiguratorul. Eu am platit 250 ron parbriz cu tot cu manopera de inlocuire(cielo). Deci conteaza si tipul masinii pe care o ai (BMW - 1700 ron parbriz...).

2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Du-te la un service specializat si o sa te rezolve cu sigurnata fara a sparge geamul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai spus ce marca de masina ai dar ai grija ca majoritatea alora care sint mai vechi de 5 ani prezinta doua canale de scurgere la baza parbrizului intr-o parte si in cealalta. Daca chederul este copt de ger calduri si alte intemperii nu se mai aseaza bine si umple canalele necesitind un distantier pentru a elibera canalul de scurgere.Sau schimbat chederul. Cea mai simpla si mai buna solutie.