| prettygirl_2157 a întrebat:

Se zice ca "a gresi e omeneste". Credeti ca orice greseala poate fi iertata?

Răspuns Câştigător
| flower a răspuns:

Da, asa se spune.pentru ca noi oamenii suntem pacatosi dinainte de a ne naste,,, mereu facem greseli si ne asteptam sa fim iertati orice ar fi, iar daca nu primim iertare ne suparam; parerea mea este ca, atunci cand gresesti nu intotdeauna poti fi iertat, chiar daca iti recunosti greseala si iti ceri iertare.Este omeneste sa gresesti, corect! insa anumite greseli doar Dumnezeu le poate ierta! Sunt om, deci gresesc... dar in acelasi timp, sunt om nu pot ierta precum iarta D-zeu. Dau un exemplu simplu de caz in care iertarea pentru mine nu ar exista: Cineva, sa imi omoare cu sange rece, un membru al familiei. Pai, cum as putea sa iert o astfel de persoana, care stiu ca s-a bucurat chinuind pe cineva drag mie?! Ok, nu as fi in stare sa ii fac acelasi lucru, dar l-as face sa plateasca pentru asta prin alte metode(fara violenta fizica) si in nici un caz nu l-as putea IERTA.niciodata

14 răspunsuri:
| fluturas a răspuns:

Nu chiar orice greseala.depindewinking

Stefan
| Stefan a răspuns:

Orsice greseala recunoscuta e pe jumatate ertata. Depinde ce fel de greseala a avut loc.

mira
| mira a răspuns:

Dictonul se refera mai ales la greselile pe care le face cineva profund implicat intr-o activitate utila.Repetarea greselii este aproape de neiertat.

| juniper a răspuns:

Nu orice greseala poate fi iertata, dar depinde si de ea.

| Ruxy a răspuns:

DA, cred ca orice greseala poate fi iertata. Ceea ce nu cred, insa, e ca poate fi si uitata. Depinde cat de mult te-a afectat ceea ce a facut persoana respectiva si de relatia pe care o aveti (mama, tata, frate, sora, prieten/a etc).
Sunt lucruri care pur si simplu nu pot fi uitate, care au lasat semne adanci in suflet, desi au fost iertate...

| Bebitza_3599 a răspuns:

DA... si tu poate ai gresit de multe ori cu lucruri mai mult sau mai putin grave si ai fost iertat...acum e randul tau... oricine greseste si din greseli se invata... numeni nu`i perfecttongue

| alessyca a răspuns:

Depinde de greseala...adica eu una nu as ierta un om care Doamne fere' mi-ar omor o persoana draga, sau un violator chestii din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca ierti.Despre morti nu se vorbeste urit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data da. dar a doua oara deja e recidiva. a treia deja e prostie omeneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte simpla intrebarea! raspunsul meu este "da". eu iert orice greseala. de orice natura, altfel nu s-ar mai numi greseala. ar fi rea intentie. ma scuzati dar. si omorul din greseala. este din greseala! eu l-as ierta, dar inainte sa-l iert eu. acel om trebuie sa se ierte singur pentru ca oricum cand gresesti te pedepsesti singur. dar ne place sa dramatizam lucrurile. sa ne dam mai mari decat suntem. este o prostie cu "depinde de greseala" e ca si cum ai intreba "esti rasist?" si tu zici "nu, dar ii urasc pe X". eu am gresit fata de multi oameni si inca imi pare rau, dar repet din acest motiv se numeste greseala. si pentru cei mai fricosi dintre voi.imi pare rau pentru voi dar DA SI VOI VETI GRESI!winking si va doresc multa bafta si sa gresiti fata de cei care gandesc exact ca voi. dar. pana n-o sa vi se intample cu siguranta n-o sa intelegeti. sau sa va vedeti un apropiat cum sufera la randul lui ca a gresit. dar vorba aia. D-zeu ne-a dat un suflet sa-l tinem undeva "sigilat". sa nu-l folosim niciodata... Iar pentru voi. cei "pacatosi" care au gresit. este mare lucru sa recunosti, sa-ti asumi responsabilitatea. toti suntem in cautarea fericirii. toti ne dorim aceleasi lucruri, doar ca ne-am asumat un risc. clipa de neatentie sau "sfaturile" acelor oameni pentru care bagam mana in foc. ne-au adus aici. nimic nu este intamplator! in spate este o dorinta, un vis, o manipulare, invidie. nu gresesti pur si simplu! si DA. suntem deja iertati! am fost iertati in momentul in care am recunoscut fata de noi. sa fiti iubiti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si nu.depinde de greseala.de la adam si eva se greseste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu conteaza greseala, ci conteaza ce ai invatat din aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa stiu, daca pur si simplu ai numit cu un cuvint rau pe cineva si ea nu te iarta,,,,...