| FemeiaPaiangan a întrebat:

Sper ca e vreo mamica pe aici care are una sau mai multe fetite si care sa-mi raspunda la o intrebarebig grine la ce varsta vi se pare ok ca fetele voastre sa inceapa sa iasa cu baieti? Sunteti ingrijorate in legatura cu asta si pentru singuranta lor? Fetitele voastre au inceput deja? Daca da, de cand? E bine sa va tineti fetele mereu acasa? Ati avut vreodata o discutie cu ele din cauza asta? Va considerati fetele "cuminti"? Aveti incredere in ele?

Poate sa raspunda si un tatic...Desi de obicei mamele isi fac griji pentru chestii de acest gen...

Iar voi fetelor...Credeti ca mamele procedeaza corect? Ati avut probleme de acest gen cu mamele pana acum?

Motivati de ce aveti o anumita parere.

(Oare cate mamici o sa raspunda?)

9 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Sunt fată, nu mămică.happy
Cu siguranţă nu toate mamele procedează corect, însă fiecare este liberă să îşi educe copiii aşa cum consideră că este mai bine, sau cum vrea.Mama mea cred că procedează foarte bine, îmi dă libertatea de care am nevoie şi nu mai mult sau mai puţin, cred eu.
Sunt sigură că vor răspunde toate mămicile care vor vedea întrebarea.happy

| Ea12345 a răspuns:

Am intrebat-o pe mamalaughing
Si a zis ca de la 16 ani in sus, i se pare ok sa ai un prieten, insa unul cu care sa ai ce discuta, sa aveti subiecte comune.Nu vede cu ochi buni relatiile din zilele acestea, cand sexul e tot oh go on
Mi se pare in regula cu ceea ce vor parintii.Atata timp cat nu au pretentii exagerate si nu sunt exigenti, incat sa nu te lase jumatate de ora cu fetele, totul mi se pare in regula.happy

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Chiar daca nu sunt mamica sper sa te ajut cu un raspuns.
Ca orice parinte iti faci griji pentru copilul tau si normal ca ii vrei binele.In primul rand trebuie sa isi vada de scoala pentru ca poate intra intr-un anturaj si nu mai scapa.Pana la urma are tot timpul pentru baietii.Cred ca o varsta potrivita pentru a avea pe cineva este 16 17 ani.Insa cum vedem in ziua de azi cati baietii smecheri sunt si fetele le cad-n plasa nu e bine.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Da procedeaza corect mamele insa si copii mai au nevoie de putina libertate

| ary a răspuns:

Cred ca e bine ca fetele sa cunoasca baietii si sa iasa cu ei, totusi viata sexuala e bine sa o inceapa dupa 17 ani. Asa e indicat si sanatos. Eu am baiat, e inca mic dar il invat de acum sa se poarte frumos si sa respecte fetele. Si baietii trebuiesc educati nu doar fetele.

| yellowalien a răspuns:

Eu am avut prieten prima oara pe la 14-15 ani(acum am 18), insa e o diferenta foarte mare de mentalitate intre generatia mea si generatiile urmatoare... Ma uit la fetele din clasa cu fratele meu (a 6-a); ele au prieten, ies in oras, isi cumpara tot felul de haine. Ei bine noi nu eram asa...
Mama mea e ok, m-a lasat sa fac aproape tot ce mi-am dorit dar m-a tinut si din scurt cand a fost cazul. Asa am ajuns o persoana destul de echilibrata as zice. Mi-a acceptat relatiile cu baietii, stiind ca daca nu-s genul meu imi voi da seama singura. Ambii parinti au avut incredere in mine si in acelasi timp au stiut sa ma stapaneasca de la unele porniri mai teribiliste, desi nu am fost nici eu un copil atat de dificil.
In concluzie. comunicarea e cheia in orice relatie, indiferent de natura acesteia. Apropie-ti fiica de tine, discuta cu ea orice si explica-i tot ce doreste sa stie, invat-o din experienta proprie, dar uneori las-o sa se confrunte singura cu situatia, caci asa se maturizeaza. Insa ai grija sa ai mereu un ochi indreptat asupra ei, ca sa stii sigur ca e in siguranta.
Am raspuns la aceasta intrebare din ipostaza de fiica, eh big grin dar sigur vor fi pe-aici si mamici dornice sa-si impartaseasca experienta lor in cresterea copiilorhee hee.

| FemeiaPaiangan explică:

Mie mi s-au parut interesante raspunsurile voastre fetelor si chiar utile dar inca imi pare rau ca nu s-au "bagat" si mamicile in vorba.laughing

Eu una mai astept.happy

Si eu sunt fata...Si stiu ce cred majoritatea feletor dar as vrea sa aud si o mamica sad

@ary Iti dau mare dreptate ca si baietii trebuie educati.

| FemeiaPaiangan explică:

Deci in sfarsit mamicile si-au spus cuvantul.Sunt perfect de acord cu voi. Daca toate mamicile ar fi la fel lumea ar fi mai buna.happy

| lovenrt a răspuns:

Buna ziu! si eu sunt mama fica mea are 13 ani, chesti cu tinutul acasa nu imi prea place
pentru ca e copil si trebuie sa iasa... fetita me unepri merge in club cu prieteni__(ii cunosc prieteni)uni au chiar si 18 ani
iar cu intalnirea cu baieti ...sunt de acord da cu baieti doar de 13-16 ani... daca o sa v tineti fetele in "lesa"si nu o sa le lasati sa se duca :pe la strand, pe afara, la un suc, sa doarma pe prietene vor incepe sa va urasca