| LSMM a întrebat:

Stăteam ieri pe o bancă în parc și s-a apropiat de mine un bărbat în vârstă, la vreo 60 de ani, îmbrăcat ca un om obișnuit. A început să vorbească încet, abia auzindu-l și mi-a spus că cineva i-a furat portofelul și nu are bani să ajungă acasă. Mi-a arătat că avea un leu în mână de la un "domn din apropiere" și a zis că are nevoie de 7 lei. L-am întrebat unde locuiește și am auzit doar cuvântul "gară". N-am vrut să insist și i-am dat singurul leu pe care îl puteam da.
Vocea îi tremura, vorbea șoptit și părea că într-adevăr plânge.

Cum ați fi reacționat în locul meu?

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Probail,il duceam la gara, ii scoteam bilet si-l urcam in tren...sincer.
Inteleg ca te-a impresionat ( si,la randul tau,tu m-ai impresionat pe mine) si ai facut tot ce puteai face mai bun pentru el, as fi facut la fel.
Sa ai totusi grija, nu intotdeauna cazurile de genul asta sunt si reale.
Dar, raman la prima mea impresie, ai facut bine.

| JustDeedee a răspuns:

De acord, mi-ar fi fost si mie mila de dansul. Probabil i-as fi dat si eu cativa banisori, dar de obicei nu am incredere in astfel de oameni...
La cat e de rea lumea, se poate intampla orice!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ți-e milă, într-adevăr, probabil că, din milă, i-aș fi dat niște bănuți. Nu știu câți.
Dar, tot din milă, să fim conștienți, ne putem înșela, fiindcă parcurile și străzile mișună de "actori" amatori, care, găsesc individual, câte o metodă lacrimogenă, de a impresiona omul.
Au metode strategice, am întâlnit persoane, care cereau să-și completeze banii, pentru a-și putea cumpăra o pâine. Cu toate că dorința le era împlinită, "filmul" rula în continuare, el procedând la fel cu alti oameni...
Nu știu care e adevărul. El era victima vieții, ori noi am fost victimele lui? : ))

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt destul de sceptica cu asfel de cazuri, dar in constiinta ta ai facut o fapta buna.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Ii dadeam cati bani avea nevoie,ii mai aratam si drumul spre gara.
Am mai facut asta,acum nu stiu daca femeia respectiva m-a mintit,sau nu.
Dar am patit sa fiu pacalita. Unii isi aleg victima cu grija,isi spun povestile de viata pentru a impresiona, iar in momentul cand scoti portofelul, il fura cu totul.E naspa.
In cazul tau, cred ca batranul chiar avea nevoie de bani.E bine ca l-ai ajutat, si eu as fi facut la fel.

| ElenaSA a răspuns:

Ai procedat corect. Am vazut multe situatii de genul asta. Unele sunt reale, altele nu. Am vazut candva un om care era in genunchi si am crezut ca i s-a facut rau; ma indreptat impreuna cu cineva sa-l ajut, dar s-a ridicat brusc si a cerut bani. Altadata o femeie mi-a cerut bani pentru o ruda care facea operatie. I-am dat atat cat am considerat de cuviinta; nu a fost multumita si a cerut mai mult.
Eu zic ca un leu este suficient. Si fii atent la astfel de situatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca faceam la fel.
Dar depinde si cum se prezinta(dupa spusele tale e "obisnuit"). De felul meu sunt destul de retinut cu strainii de pe strada care cer bani, dar daca chiar imi pare un om la ananghie si il pot ajuta n-o sa ezit.

| AlexandraCris a răspuns:

Aş fi mers acasă după încă 6 lei. Asta în cazul în care nu eram departe de casă.