| lostangel a întrebat:

Stie cineva cum pot alunga un spirit? Acum cateva luni m-am mutat intr-o garsoniera in chirie. Noaptea se auzeau bubuituri in pereti, aveam un caine care nu putea dormi noaptea si statea numai langa mine, plangea practic cand nu o lasam langa mine, auzeam soapte si rasuflari, apoi am inceput sa aud pasi in bucatarie, bidoane care cadeau si sacose ce se auzeau fosnind. Uneori incercam sa ma mint ca poate e vantul, se aud de la vecini etc... dar deja lucrul asta se intampla de 4-5 luni poate si mai bine. O sa chem un preot insa pana va veni as dori sa stiu cum as putea sa fac sa nu mai aud...sa adorm linistita, nu cu televizorul si lumina deschisa caci asa nu le alung doar ma mint eu ca nu mai sunt. Candva am avut niste probleme, am fost blestemata probabil si cred in asta. Nu ma mai odihnesc, stau singura si mi-e groaza sa inchid ochii. Am nevoie de sfaturi si sa stiu daca au trecut si altii prin asta si cum au rezolvat problema.

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Emeraude a răspuns:

Poate ca in acea garsoniera este spiritul altei persoane care a locuit acolo si cel care ti-a inchiriat camera nu te-a informat de istoricul locuintei. Du-te la biserica maine dimineata si roaga un preot sa vina acasa, spune-i problema ta si te va indruma daca este intr-adevar in Slujba Domnului.
Este important sa crezi in Dumnezeu acum mai mult ca oricand, sa stropesti prin casa cu apa sfintita, sa te rogi cat poti de mult ca sa fii aparata.
La psiholog nu te duci decat daca simti ca ai o teama nejustificata dupa ce vine preotul, in niciun caz nu apela la vrajitorie si alte practici oculte nerecunoscute de Biserica Ortodoxa, altfel iti poti inrautati situatia. Important este sa nu crezi in acest spirit, in posibilele ei puteri negative asupra ta, daca intr-adevar el exista, simtindu-ti teama tu ii alimentezi forta si poate actiona impotriva ta. Cand simti acut prezenta lui (acele bubuituri, soapte, rasuflari) roaga-te cat mai profund, cere-i ajutorul lui Dumnezeu sa te protejeze. Cauta pe net sau intr-o carte rugaciuni catre ingerul Mihail, despre el se spune ca este cel care face lumina sa triumfe si daca te rogi lui, poate iti va lumina si tie viata si va indeparta raul din preajma ta.
De asemenea, se poate ca in trecut sa fi facut vreun pacat, sa nu fi crezut in Dumnezeu indeajuns, iar acum esti pedepsita.
Gandeste-te bine!
Repet, du-te maine la biserica si vorbeste cu un preot sa vina sa insfinteasca locuinta daca nu a fost inainte, daca este posibil *nu ma pricep* spovedeste-te cat de curand, leapada-te de pacatele care iti ingreuneaza sufletul!
Mult succes si o viata linistita, crezi in Dumnezeu si in puterea LUI si totul se va rezolva!

| mihaibrasov a răspuns:

Hmmm. spirite neodihnite. Cheama un preot pentru o slujba speciala pentru. asa ceva. Pana atunci fa rost de apa sfintita, poate de un crucifix sa il pui unde dormi. Roaga-te mai des. Daca nu reusesti... da-o naibii de garsoniera ca tot stai in chirie si muta-te in alta garsoniera altundeva...

Ai incredere in Dumnezeu in primul rand, si cred ca ar trebui sa te duci la un psiholog, nu zic ca esti nebuna fara griji dar un psiholog poate sa-ti dea niste sfaturi ajutatoare cu care sa invingi teama si sa mergi mai departe, sau daca ai posibiliatea mutate din nou si daca ti se intampla la fel nu stiu atunci ce se intampla, dar in primul rand credinta conteza...succs

| AudAlbNegru a răspuns:

Zimi unde stai si vin sa iau fantoma la un KO laughing

| Andrada27 a răspuns:

Eu zic sa bei inainte sa meri la culcare un pahar cu lapte sa poti sa dormi linistita.Si lasa preotii in treaba lor oh go on tu chiar crezi in blesteme?

| king4aday a răspuns:

Esti haioasa, sincer. cred ca realizezi si tu ca fantome nu exista, nici spirite, nici spiridusi. E altceva la mijloc, ori soareci, ori tevi, ori mintea ta iti joaca feste. Nici blesteme nu exista, doar am trecut de evul mediu cand inca se mai credea in magii si alte minuni. Sa fim seriosi. happy Nu-ti fie rusine si viziteaza un psiholog. Daca vine preotul, mormoie ceva si tot acolo esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheama un preot si tu si dupa vezi ce se mai intampla
o sa treaca si eu am patit ceva de genuu poate chiar mai rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cheama un preot si dupa vezi ce se intampla am patit si eu ceva de genuu acum un an si ceva

| KatyyLWA a răspuns:

Mai,eu te cred,pentru ca si o prietena a mea, spune ca casa ei e bantuita, si nu st ce sa cred.incerca sa te rogi mai mult lui Dumnezeu, sa vb cu un preot.nu stiu, pentru ca am 11 ani, dar incerca mai multe lucruri

| Ace77 a răspuns:

Depinde daca e de la garsoniera mutate, daca e pe oriunde te duci cam greu am aceeasi problema oriunde ma duc e ceva cu mine, asa zisul spirit sau ce e, e pe mine de 7 ani si cred ca mai am de indurat.Voi care ziceti ca nu exixta nu vi s-a intamplat nimic inca!

| Veteranu_Andrei_1997 a răspuns:

Afuma/Arde salvie in timp ce citesti o rugaciune din biblie (de preferabil la Sf. Mihail). Salvia elimina energiile negative. Exista 2 poxibilitati:1 sa plece spiritele 2 sa le enerveze.In timp ce arzi salvia pune un reportofon o camera de filmat sa inregistreze. Dupa ce ai terminat de ars salvia lasi camera de filmat sa inregistreze mai departe in timp ce pui intrebari de genu: Cine esti?, Ce vrei?, Cand ai trait?, DE ce nu mergi catre lumina? etc.
Fa niste poze prin toate casa deoarece in poza apar niste umbre ciudata, dar tine minte sa le developezi, ot ca daca nu le developezi n-o sa vezi nimic.
Daca pe inregistrare iti apar sunete violente in timp ce arzi salvia, si la intrebari auzi doar Pleaca, E casa mea etc, ori pleci de acolo si nu te mai intorci, ori daca nu ai unde sa stai cheama un preot exorcist ca sa exorciseze camera, mediumi care sa creada in credinta "wika" pentru. ca ei pot deschide o poarta ca spiritele sa treaca dincolo, in caz ca ele nu stiu cum sa treaca, sa nu vor tot o sa streaca.
Spec ca te-am ajutat.