| chiftelutacrocanta a întrebat:

Stiti de ce cred eu ca realitatea materiala pe care o vedem in jur e urata in ochii multora dintre noi? Pentru ca ne gandim in acelasi timp la lucrurile pe care le avem in fata si la lucrurile pe care ne-am dori sa le avem,deci eu mai de mult ma uitam prin camera mea si vedeam saracie,monotonie,asta pentru ca in timp ce ma uitam in camera ma gandeam de fapt la ceea ce mi-as fi dorit sa am si imi spuneam in gand inconstient:Uite-te si tu ce saracie am in fata pe langa bogatia din imaginatia mea.
Acuma nu mai vad asa lucrurile,pur si simplu am incetat sa mai compar imaginatiile mele bogate cu ce am in fata,ma uit direct la ce am in fata si sunt constient ca ce am in fata e o bogatie feerica, acum ma gandesc la ce am in fata si nu ma mai gandesc in acelasi timp la ce imi doresc sa am,daca m-as gandi in acelasi timp la ce am si la ce as vrea sa am risc sa fac o comparatie enorma si creierul meu ar incepe sa numeasca realitatea o mizerie pe langa imaginatii, de aceea las dorintele pentru inainte de culcare cand am ochii inchisi.Ce parere aveti, zic bine ce zic?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Zici foarte bine. Dorințele, să nu renunți la ele, că nu poți, dar să le adaptezi la posibilități.