| anonim_4396 a întrebat:

Studiu de caz:
Ce parere aveti despre sistemul romanesc? Inclusiv cei ce ar trebui sa ne protejeze, ma refer la politie, paznici, jandarmi si sistemul judecatoresc.

In fiecare saptamana apar la stiri cazuri in care tineri s-au batut pana au ajuns la spital si nu au intervenit cei ce se ocupa cu paza ( sau politia ).Si nici pedepsele nu sunt pe masura. Violatori sau pedofili primesc pana in 5/6 ani pedeapsa. In schimb daca cineva are o plata neplatatita sau a "furat " de la stat. Ajunge sa faca si 20 de ani de inchisoare. Cand vom avea un sistem functional? Pentru ca daca lucrurile nu se vor schimba. Majoritatea oamenilor vor pleca in alte tari si vor ramane in tara doar cei ce nu isi permit sa plece. Ce credeti despre lucrurile acestea?

Scuze, probabil e o intrebare fara rost dar vreau sa vad si parerea altor persoane. O seara buna.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Lucrez in paza, dar nu in zone "batause". Cand a fost cazul, am apelat la politie si s-a rezolvat. De obicei, vin sa ridice scandalagiii de pe jos (am un spray dat naibii), sa-i bata si ei o tura, apoi sa le scrie nota de plata. Fata de politie chiar am respect, colaboram bine.
In schimb, in procurori si judecatori nu am. Cei mici sunt arsi chiar si cand au dreptate, cei mari nu patesc nimic.
Totusi vad un progres in tara, mai ales de cand am intrat in UE. Pe mine nu ma bate gandul sa ma mut in alta parte, poate doar sa lucrez 2-3 ani. In rest ma descurc foarte ok aici.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

P.s Nu vreau sa ofensez pe nimeni care lucreaza in domeniile de mai sus. Stiu ca nu toata lumea e la fel.