| anonim_4396 a întrebat:

Sunt singura acasa si nu pot sa dorm, bate vantul ciudat afara si mi-e frica. Imi tot vine sa ma uit pe geam sau spre usa. Ce sa fac sa-mi revin? Ma simt paranoica.

Am incercat sa ascult muzica si imi tot venea s-o opresc crezand ca se aude ceva de afara

3 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Ha-ha-ha,o sa faci pipi pe tine de frica laughing)

| Hammurabi a răspuns:

În primul rând trebuie să cauți în toate dulapurile/debaralele și să verifici că nu e nimeni. Verifici în toate camerele, te uiți sub paturi.
Apoi verifici dacă toate geamurile sunt închise și ușile sunt încuiate de două ori.
Lași jos capacul la wc și pui dopul la cadă și chiuvetă.
Aprinzi toate becurile în toată casa. Oprești orice sursă de zgomot ca să poți auzi și cel mai mic scârțâit.
Te urci în vârful patului și îți faci o cazemată din perne în jurul tău.
Ai grijă să ai telefonul la îndemână.
laughing

| StevenMetalhead a răspuns:

Ei bine, trebuie să spunem lucrurilor pe nume. De ce te temi? Să lăsăm tot felul de monștri, fantome, năluci, demoni, spirite rele. Astea-s fantezii, pe care le-am creat noi, pentru ca noi înșine să ne temem happy. Ok, altă variantă: Vreun tip (hoț, bandit, vagabond, killer sau vreun pervers ce violează fetele ce-s singure acasă big grin ). Nu știu trăiești la bloc sau la apartament, dar închide bine geamul din casă și încuie ușa. Crede-mă că așa să spargă geamul cu una cu două cât de nebun n-ar fi, n-ar putea. Vor auzi în orice caz vecinii sau alți martori de afară. Nu suntem noi chiar așa indiferenți unii față de altul.

Și totuși. Nu este nimeni acolo, dar parcă oricum ți-e frică. Asta-i starea noastră instinctivă și neajutorată, când suntem singuri noaptea, la fel cum un om primitiv ar înopta în pădure și el s-ar teme de ceea ce nu vede. Însă în cazul tău, te afli în siguranță și trebuie să realizezi faptul că nu e nimic ce te poate ataca. Somnușor