| Anca a întrebat:

Superstitii legate de noaptea dintre ani!

Ce superstitii stiti? big grin big grin big grin

Haideti sa ne amuzam big grin

Eu stiu asa : Sa porti ceva rosu, sa spargi paharul de sampanie cu care ciocnesti, sa mananci 12 boabe de struguri cu 12 secunde inainte de 12 noaptea si sa-ti pui o dorinta, sa nu mananci carnea de pui, sa nu dormi in ziua de 31 ca o sa fii bolnav tot anul laughing.

Aaa si mai stiu ca : E bine ca, in ziua 1 prima persoana care iti intra in casa sa fie barbat.

Si mai stiu ca : Daca de ex ai un iubit si faci Revelionul fara el, anul urmator nu o sa il terminati impreuna big grin

Acu hai sa radeti de mine : Aveam o relatie de 3 ani si facuseram deja 2 Revelioane impreuna. Dar eu in ultimul an, in octombrie, aveam deja clar ca anul urmator nu mai vreau sa fiu in aceasta relatie. Si am plecat in seara de Revelion la niste prieteni. 12 noaptea m-a prins fix p drum laughing

In anul urmator, adica asta care a trecut : Am fost TOT anul p drumuri si m-am despartit in martie de personajul acela.

8 răspunsuri:
| anka a răspuns:

1. In noaptea de Anul Nou trebuie sa ai in buzunare bani pentru ca in anul care vine sa ai belsug. Nu conteaza suma. Importanta e ideea. De asemenea nu e bine sa te prinda Anul Nou cu datorii.
2. Nu da nimanui bani cu imprumut pe 31 decembrie ca sa nu intri in noul an cu pierderi.
3. In 1 ianuarie nu se face curat si nu se arunca gunoiul ca sa nu arunci norocul.
4. Nu plange si nu sparge nimic pe 1 ianuarie.
5. La miezul noptii de 31 decembrie deschide larg usile si ferestrele pentru a alunga din casa toate relele anului vechi.
6. Fa mult zgomot(artificii) pentru a alunga spiritele rele.
7. Poarta ceva rosu in noaptea de Anul Nou pentru a atrage norocul.
8. Nu agata in cui calendarul nou inainte de 12 noaptea. Aduce ghinion.
9. Daca la miezul noptii persoana iubita este prima pe care o saruti relatia cu aceasta persoana va fi plina de bucurii in anul ce vine.
10. Prima persoana care intra in casa in 1 ianuarie trebuie sa fie un barbat brunet. Daca intra o femeie, un barbat blond sau roscat se spune ca aduce ghinion.
Bineinteles ca nu trebuie sa crezi toate superstitiile. La multi ani!

| costyn162 a răspuns:

Sunt numeroase superstitii legate de Anul Nou. O sa amintesc si eu cateva pe care le stiu: la miezul noptii trebuie sa ai in mana bani (nu conteaza suma) pentru a avea bani tot restul anului; trebuie sa tii in mana un pahar de vin pentru a avea un an plin de noroc; trebuie sa tii de mana persoana iubita si sa o saruti la miezul noptii pentru a avea parte de dragoste in anul urmator.

| ☻☆Diana☆☻ a răspuns:

Wow...Asta m-a pus pe ganduri...
Struguri nu am sa mananc, ma baloneaza si ar fi culmea sa trag vanturi toata noaptearolling on the floor
Paharul thinking am sa incerc
Carne de pui...Prea scumpa, e criza! Deci sigur n`am sa pap... Poate niste E-urilaughing
Jur cu mana pe inima ca am sa stau treaza pana pe 1 ianuarie la ora 7:00 laughing
Am sa port chiloti rosibig grin
Pfu, acel barbat care o sa intre in prima zi a anului la mine acasa ar trebui sa poarte vesta antiglont (tati e de vinabig grin) [se ofera careva?big grin]
Ah, trebuie sa-mi tin iubitu in lesa!
Mz de sfat

P. S: Asta e primul` meu revelion ca lumea (fara mami sau tati) asa ca urati-mi bafta!kiss

| mamarutza1 a răspuns:

laughing hai ca esti amuzanta laughing

| ana14 a răspuns:

Ce tare laughing...eu stiam decat ca e bine sa porti rosu (in special chilotii rosiilaughing )pentru ca aduce noroc si dragostebig grin interesant pe celelalte nu le stiam tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sai ai bani in buzunar, din experienta recomand numai bacnotele laughing, sa iti mearga bine toata luna decembrie si asa o sa iti mearga si anul urmator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se par interesante superstitiile, nu stiam decat faza cu baniirolling on the floorrolling on the floor, aaa si cu,, sa porti ceva rosu``. Dar din pacate, eu nu te pot ajuta cu mai multe deoarece nu stiu, si sincer, eu nu cred in asa cevawinkingwinking.

| anna98 a răspuns:

Nu e vorba de carnea de pui, ci de cea de peste din cate stiu eu.