| anykuta a întrebat:

Taina iubirii este la fel si in sufletul copilului, si in sufletul omului matur.?

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Subiectul "iubire" este unul din cele mai sensibile din viata noastra a oamenilor - copil, adolescent sau adult. Si nu degeaba se spune ca ascunde in el o taina. Nimeni nu a reusit sa nu se indragosteasca pana acum (nici chiar durul Napoleon). Si nici sa inteleaga aceasta taina pe deplin. Poate ca nici nu este bine sa incercam prea mult sa o explicam "stiintific", pentru ca atunci si-ar pierde tot farmecul. Trebuie insa sa facem tot ce putem pentru a ocroti aceasta "floare" a iubirii, pentru ca ea sa creasca frumos si sa ne dea satisfactii de lunga durata.

| BiuL a răspuns:

Nu, copilul nu e complet dezvoltat emotional astfel ca iubeste mai superficial.

| Delicacy a răspuns:

Copilul este prea mic ca să înţeleagă noţiunea de iubire, el doar se comportă afectuos cu oamenii care îi oferă afecţiune.Nu este nimic necondiţionat, eu nu cred că un copil care este privat de afecţiunea celor din jur, oferă iubire şi un comportament apropiat mereu... Dacă nu îi arăţi iubirea ta, atunci el nu va înţelege ce este ea şi ca atare nu va ştii cum să se comporte cât mai afectuos.Cel mai bun exemplu îl reprezintă copii cerşetori de pe străzi.Cred că a observat toată lumea "câte iubire şi afecţiune" oferă celor din jurul lor, dar poate că aţi observat şi comportamentul adulţilor cu care stau acei copii.Nu este nici pe departe unul afectuos şi plin de iubire, ci numai înjurături, mustrări şi alte cele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce fel de iubire te referi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare taina iubirii este la fel si in sufletul unui pedofil?

| xBya a răspuns:

Nu, e logic. Un copil iubeste fiintele care au o imagine buna in fata lui. Imagine formata din spusele celor in care are incredere sau formata pe baza instinctului.
Omul matur are categoriile in care claseaza oamenii mult mai diversificate, si, evident, nu sunt toate indragite. E mai mult decat 'ala e bun, ala e rau', ca la copii. Si e si normal ca sentimentul de iubire sa evolueze, odata cu celelalte, de la copil la om matur.

| donnie112 a răspuns:

Bineinteles ca nu, un copil isi iubeste parintii, fratii, iubirea unui copil e neconditionata si pe masura ce creste si se maturizeaza incepe sa gandeasaca altfel si sa iubeasca alte perosane, dar iubiri diferite...

| cyalexander a răspuns:

Nu,copilul cand este mic iubeste neconditionat, iar pe masura ce se maturizeaza, incepe sa-si dezvolte si criteriile dupa care iubeste.