| chiftelutacrocanta a întrebat:

Talentul unui om invidios este sa iti gaseasca defecte ca sa fie el mai bun decat tine? De exemplu eu sunt sarac si stau pe drumuri si vad un om bogati primul meu sentiment va fi invidia? Dar apoi ce voi face,voi gasi defectele acelui om bogat ca sa fiu mai bun la ceva decat el? El e bogat dar e stresat si e si gras si bolnav, eu sunt sarac dar am o greutate ideala si sunt sanatos.Cum vine asta? Nu sunt oameni bogati si sanatosi si cu o viata fericita? De ce saracii incearca sa gaseasca mereu defectele la cei bogati? Vor sa se simta si ei mai buni la ceva? De ce ne leaga invidia asta atat de tare si nu traim fiecare despartiti si multumiti cu ce avem?

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pentru ca omul este tolerant si este obisnuit sa se compare cu cei din jur. Este intr-o continua concurenta si poate ca este mai bine asa. Cu ambitie,acesta poate avea realizari foarte frumoase. Ajunge sa se aprecieze mai mult. Contrar,totul duce la frustrare si stima de sine scazuta. Fiecare alege cum isi doreste sa traiasca viata. Una este sa faci referire la cineva, alta este sa ai o obsesie pentru asta. Intr-un final, daca esti o persoana pozitiva, iti vei da seama ca benefic ar fi sa te compari cu tine insuti si ca eficient ar fi sa devii superior tie din trecut pentru a evolua. Comparatia cu ceilalti si negarea propriei persoane la nesfarsit nu duc nicaieri. Acceptandu-te, te poti schimba mult mai usor. Tu alegi ce vrei sa faci!

| 393Dan a răspuns:

Pentru ca toti tind la ceva mai mult. Plus iarba pare mai verde in cureta vecinului =P