| anonim_4396 a întrebat:

TPUași! De ce dacă Eva a fost de la Eden, ispita lui Adam, din vechi timpuri s-a pus doar problema virginității femeiești și Adam o ispitește mereu pe Eva pentru prima dată sau în era contemporană chiar se ispitește femeia să renunțe la virginitate?
Nu poate fi acesta tot un paradox?

50 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Virginitatea este obsesia sexuala patologica a tiranilor si fanaticilor.

| lpavel a răspuns:

Intrebarea ta e o incurcatura cum nici nu se putea mai rau laughing
Ai inteles totul gresit!
Nu Adam o ispiteste pe Eva ci sarpele, iar virginitatea femeii n-are nici o treba cu ispita! De fapt Eva l-a ispitit pe Adam sa manance si el din pomul oprit, asa au cunoscut binele si raul, adica toata cunoasterea incluzand si placerile sexuale, dar asta nu e mentionat in biblie care a vrut primul sa faca sex... laughing

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Totuși în secolul 21 Adamii ăștia le cam ispitesc pe Evele astea care din n motive nu vor să facă nimic. laughing)

Cumva de aici întrebarea.

Și nu înțeleg de ce îi atrag pe bărbăței ideea de virginitate și le mai și ispitesc, ehhh, hai alea mai bătrâne nu mai contează rolling on the floor), dar voi știți câte minore au căzut pradă prădătorilor ăstora ahtiați după virgine? happy

Deci nu știu, așa mi-o sunat întrebarea în minte. happy
Adică așa o văd, la origini Eva îl fraierește pe credulul de Adam, dar acum Adamii ăștia prădători le ispitesc pe unele Eve virgine și poate unele vor să rămână așa până la căsătorie sau până au găsit prințul, fetele așa visează din păcate și vine câte un Adam din ăsta care te fraierește de uiți și de "până la căsătorie" și de prinți și de tot. happy

Tot nu-mi schimb întrebarea. laughing)

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu toti barbatii sunt atrasi de virginitate! Ai o impresie gresita! Cu o virgina nu poti avea o partida sex nebun... Motivele sunt evidente! laughing

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Atunci laughing) eu de ce am avut pretendenți care sincer, în mod obișnuit, dacă m-ar fi văzut pe stradă, nu m-ar fi salutat, dar de-o dată când au auzit că aș fi virgină m-au contactat? happy Explică tu asta. happy
P.S. n-am susținut niciodată că aș fi virgină, deoarece m-am dezvir*inat ca proasta cu un băț rolling on the floor) dar tot ei au susținut și asta laughing) deși sincer, habar nu am în momentul de față care-mi e starea, pentru că bărbățeii ăștia m-au lăsat cu și mai multe întrebări dacă mai sunt sau nu. rolling on the floor) Ehh, dar ca să nu par mincinoasă orice ar fi, o să susțin că nu mai sunt. Deși familia încă nu știe nimic deși le-am zis clar că la 30 de ani am de gând să-mi încep viața s*xuală, cu orice o fi, ori un bărbățel viu(deși în această poveste vie nu mă văd, îmi plac doar poveștile de pe foaie rolling on the floor) ), ori unul fabricat laughing) deci sper că până atunci să nu afle nimic, iar de la 30, că așa mi-am propus eu, oricum nu voi mai fi nici pentru familie. rolling on the floor)
Mai creepy ar fi să le explic colegilor de muncă sau dăștia mai străini că nu sunt căsătorită, dar nu mai sunt virgină rolling on the floor) și cum nici nu pot minți, va fi cam complicat, dar m-am gândit la varianta să le spun că sunt văduvă. rolling on the floor) Cu văduva nu vrea nimeni să se complice. Nu pune nimeni întrebări mai deep, nu mai interesează pe nimeni nimic. rolling on the floor)

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu am zis ca nu exista barbati carora nu le plac virginele! Am zis ca sunt mai multi care ar alege o femeie care nu e virgina in defavoarea uneia virgine! Cel putin asa as face eu si asa gandesc si prietenii/ cunoscutii mei dar am auzit pe net ca virginele sunt foarte cautate de anumiti barbati...
Apoi cum sa nu stii daca esti virgina sau nu? nu cred ca nu te-ai m-a s t u r b a t vreodata laughing deci daca ai himenul rupt nu mai esti virgina, adica daca iti intra manerul de la pieptene in vrabiuta cam 8-10cm nu mai esti virgina, punct!
Cat despre ce sa le zici acelora care se tin dupa tine? Ajunge sa le arunci o privire plina cu ura si ai scapat de ei. Iar daca se baga in seama cu tine, la fel nu zici nimic doar il privesti cu ura, sau ii zici sa te caute in alta parte. Cuvinte din astea scurte si taioase si vor uita de tine, dar asta numai daca asta vrei, ca eu cred ca tie chiar iti place sa fi cautata, curtata laughing ceea ce nu e rau dar acest joc e cam periculos.

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Păi asta nu știam, dimensiunea laughing) Ceva de un deget jumate rolling on the floor)

Nu am să mint și da am să spun că-mi place ideea de a fi curtată, clar, dar curtată pentru iubire, nu pentru sex. laughing) Iar totuși cu bărbățeii trebuie să fim gentile, nu-i putem refuza chiar așa. În fond au și ei sentimente, nu sentimentele iubirii, că na, oamenii au fost sinceri happy dar totuși respingerea îi rănește. :/
Dar mulțumesc oricum. happy Am aflat ce mă interesa. Cred. laughing)

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai numai cu un deget nu te dezverginezi! atunci tu mai esti virgina... m-am razgandit vin la tine, da-mi adresa s-o rezolvam laughing

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dezvirginare este doar atunci când faci sex. Despre ce vorbești tu? Ești destul de matura ca să înțelegi cum stau lucrurile de fapt. Bărbații pot aprecia o virgina fiindcă asta înseamnă că e cuminte, iar când te îndrăgostești contează doar sentimentele. Sunt destule virgine care știu sa fie pasionale și iubitoare cu băiatul pe care îl iubesc, nu știu de ce spun unii ca s ar feri de virgine, cred ca sunt destule și destul de versate, în fond, fiindcă caracterul și natura unei fete nu consta în asta. Sunt și fete care își încep viata sexuala și pot avea diferiți parteneri dar sa nu își piardă inocenta.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Păi eu nu am înțeles complet niciodată treaba asta, deoarece părerile sunt împărțite. happy
1. Unii susțin că vi*gină ești doar până în punctul când ai introdus ceva în v. Și așa credeam și eu înainte și chiar din teorie dacă citești așa înțelegi. Când ai rupt acel himen, nu mai ești. Himenul se rupe o dată ce introduci, orice în v. Așa știu eu teoria. happy

2.Alții susțin că ești vi*gină până în momentul în care ai introdus doar un p. în v.

Eu am aplicat doar metoda 1. happy
De aici eu ce să înțeleg, ce să pricep? Dacă toți se contrazic și nu se pun de acord. Iar eu chiar am nevoie de un răspuns ok și sigur. happy Dar aparent se pare că oamenilor cărora le e dat să trăiască în dileme și nesiguranță așa va trăi întreaga viață. happy Deoarece se pare că nici asupra propriei mele virginități nu știu. laughing)

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Virgin ești pana la contact sexual. Ce spui tu înseamnă că ți ai deteriorat himenul.

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Lol! rolling on the floor) Nu, mulțumesc! laughing) Oricum ai spus că nu-ți plac virginele. laughing)
Însă ai omis un lucru, nu știu cum sunt alte virgine, dar eu am o listă prea lungă de fantezii rolling on the floor) sincer nici nu ai face dumneata față cererii mele de fantezii. De fapt cred că niciun bărbățel. Am mai tot vociferat eu pe aici, că bărbățelul care să-mi poată face față mie nu s-a născut încă. rolling on the floor)

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ok! laughing) Tot nu pricep pe deplin, dar mersi de informație și de ajutorul de a mai face lumină cazului meu. happy

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum fiecare cum percepe, nu e asa mare dilema, eu îmi susțin părerea desi înțeleg ca sunt și persoane care considera virginitatea ca un loc neatins în fond o virgina nu ar trebui sa și introducă diverse obiecte, dacă tot simte nevoia sexuala cel mai bine ar fi sa și caute un partener, mai ales ca pentru o femeie nu e atât de greu mai ales dacă e tânără. Cumva nu are sens, fiindca virginitatea în principiu este o alegere

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, nu-mi plac virginele dar mai bine o virgina decat niciuna laughing Cat despre fantezii... nu stii pana nu incerci! Eu sunt sigur ca as face fata cu brio! laughing

| Hammurabi a răspuns:

Chiar voiam să-ți răspund.
Dar sunt prost la ora asta, chiar n-am înțeles ce întrebi. laughing

| StrongHeart a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu esti prost, nici eu n-am inteles, sau poate, mai rau, suntem amandoi laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Simplu! happy

Eva la origini i-a rămas eticheta de ispititoare. Ea l-o ispitit pe Adam să muște din mărul ăla afurisit și ne-a aruncat acum pe toți pe Pământ și la o viitoare Apocalipsă. rolling on the floor)

Acum însă Eva asta modernă care visează la prima noaptea să fie specială și cu prințul ei, cade rapid în mrejele unui lup/vârcolac/Adam. happy
Adamii moderni o ispitesc pe Eva virgină modernă. Și multe proaste pică. straight face Asta era întrebarea mea. happy

Însă poate fi tot o explicație din trecut. Am uitat de Șarpe, că de fapt, prima o fost ispitită tot Eva de Șarpe, deci Adam ăsta poartă un hram de șarpe și o ispitește pe Evă să guste din el, apoi Adam află că aia virgină nu era cine știe ce și o părăsește și așa se ispitesc unii pe alții ca proștii. În fond, dacă un tip o ispitește pe o virgină și o obține, înainte te căsătorie, e și păcatul lui, nu doar al ei. Hai că se leagă niște chestii. laughing)

| Hammurabi a răspuns:

Eva nu l-a ispitit pe Adam. Eva i-a fost dată lui Adam să se înmulțească.
(sper că nu scriu prostii laughing )

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Eva nu l-a ispitit pe Adam"

De fapt povestea asa spune. Sarpele a ispitit-o pe Eva, si apoi Eva pe Adam. In conditiile in care Biblia e prin definitie o lectura care promoveaza misoginismul, inceputul e total invers, in sensul ca Adam ar fi mai prostanac decat Eva. Pentru ca, ok, Eva a fost prostita de o entitate superioara (Satana care era ascuns in sarpele vorbitor), si e pe undeva scuzabil, dar pe Adam l-a prostit Eva, adica o femeie.hee hee

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

laughing Corect.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Pentru prima dată, chiar îmi place ce spuneți domnule Holiday. laughing)

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Asta da! laughing) Așa este. Deci înseamnă că Adam ăsta de asta o ispitește pe Eva azi să facă ceva ce nu-și dorește decât pe jumătate să facă. happy

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

In 2023 si in noul testament Eva este inlocuita cu Izabela (mamá prostituatelos si abominarilor). Este numita Babilonul cel Mare sau Desfranata care spurca locuitorii pamantului. Multi din cauza desfranarii ajung mai rau ca una fumator, insa nu se spune pentru ca lui Luther i-a placut concupiscenta si desfatarile carnii. Tu si eu putem sa spunem lucrurile astea, insa toti care lucreaza in firme, institutii, etc., sunt sub observatie si educare prin pedepse, atat de politic cat si pe patrón (negustor, comerciant). De aceea cei care lucreaza sunt blajini si supusi. Unu care nu respecta nota lor, ii imediat educat de spiritul grupului. Trebuie sa ai un comportament de reverenta fata de stat si patrón asa cum era la Ceausescu. Cu cat te vad ca le accepti spiritul, si ca te rogi lui Satán, te poti iubii. Mai ales daca esti pe invers in ziua de azi. Insa lucrul asta nu vine de le ei, ci se la filozofii care ii soptec patronului ca sa construiasca si sa darame conceptul dorit de ei. Mie mi-au spus ca nu le plac persoanele care au cuvantul ci cei care sunt linistiti. Tu crezi ca ei nu stiu sa construiasca grupuri? Sunt mai filozofi ca mine.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu, altceva n-am înțeles.
Cine ar ispiti o virgină și de ce?
Mă refer strict sexual.
Să faci ce, cu o virgină? Că e de nici un fel, de nici o culoare, n-ai nici o satisfacție.
Poate doar satisfacția țăranului că a fost el primul. Dar asta nu e o satisfacție sexuală, ci una de creier mic.
O singură dată în viață am fost cu o virgină, și a fost... ca munca în folosul comunității. Dar poate sunt eu prea prost să apreciez o virgină. Nu-i problemă, lasă să o aprecieze alții. laughing
Mie nu-mi mai trebuie niciodată.
(poate schimbă ăștia legea, ca fetele să nu se mai nască virgine laughing )

| 120bulevard a răspuns (pentru Hammurabi):

Pari genul de om care e fan Faiar Silviu

| Hammurabi a răspuns (pentru 120bulevard):

Sorry, nu știu cine e Fainar Silviu.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Ehh, acum și cu tine. Nu toate virginele chiar sunt și virgine. Mai sunt și unele care știu ce trebuie să facă, mai sunt și unele care au fantezii mai mari decât toți bărbățeii experimentați la un loc. Dar alea deja cred că sunt bolnave psihic. rolling on the floor)
Lol! Dar nu asta era întrebarea inițială. laughing)
Ideea este că unele fete se simt cumva ispitite de Adamii ăștia, dar ele nu vor. Dar ciudat e că totuși vor. Ehhh, nu știu e complicat. Viața e complicată, uneori.

Dar ești cam rău cu virginele astea. happy

Oricum stai că uitasem să expun și tabăra opusă, o da, mulți Adami sunt la polul opus, asta clar, nu vor femei neexperimentate. Sincer nici pe aceștia nu i-am înțeles. Dar nici nu e treaba mea să-i înțeleg, dacă ei găsesc ce le place, e foarte bine, să fie fericiți.
Mai rău e de noi ăștia care nici nu știm ce vrem și nu găsim niciodată nimic pe gustul nostru. Ăștia trăiesc un chin. Și ar vrea, dar nici n-ar vrea, și le place, dar parcă nici nu le place. rolling on the floor)

| Dismally a răspuns:

Nu la asta se refera ispita, in biblie dumnezeu le-a spus oamenilor: "cresteti, inmultiti-va, umpleti pamantul", nu le-a spus sa isi pastreze virginitatea big grin

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Dismally):

LOL. Dacă Dumnezeu nu venea cu această genială sugestie, ca oamenii să se inmulțească. Nimeni nu știa de Dănsa-n-trănsa,

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Ok! Deci spui că dacă o fată sau femeie cedează până la urmă insistențelor unui băiat/bărbățel, nu se întâmplă absolut nimic? Chiar dacă nu e la căsătorie? happy

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ce sa se intample? Nu te lua dupa tampeniile inventate de biserica.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu cred ca cineva ispitește pe altcineva. Pur și simplu între bărbați și femei exista atracție, uneori doar sexuala. Ei de regula primează în aceste dorințe. Despre asta e vorba. Și despre mentalitatea societății fiindcă în fond virginitatea aia nu înseamnă nimic fizic, nici psihic e doar o normalitate. Valorile oamenilor sunt cele morale, fiecare cum înțelege aceasta moralitate dar virginitatea sau nevirginitatea nu au legătură cu nimic sunt doar niște realități. Toți ne naștem virgini apoi pe măsură ce ne maturizam începem viata sexuala fiindcă asa e normal și natural.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Hmm, îmi cam place ce spui pe aici. happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Te rog spune-mi de unde până unde ai scos tu că Eva a fost ispita lui Adam. Te implor să citești Biblia înainte să vorbești despre ea. Biserica le cere bărbaților și femeilor să rămana în feciorie până la căsătorie, deci nu știu de unde ai scos-o sau ce încerci să zici.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Lol! Credeam că ești inteligent domnul Hyperborea, dar uneori îmi cam suni a un mic fanatic și mă uimești mai ales dacă mai și spui că ești mai mic decât mine.

Credeam că fanaticii sunt doar moșii, iar generația voastră nici nu mai știe de God, ba chiar mulți din generația dumneata îl pupă mai mult pe Satan și li se pare cool el, mai mult decât God.

Și Biblia am citit-o, man, ba chiar Facerea am citit-o, deci știu tot sau mă rog, ce-mi mai amintesc. rolling on the floor)

Și nu ai cum să susții altfel când așa o fost și preoții spun asta, Șarpele/Satan o ispitit-o să fure mărul din pom și să-l guste, iar Eva l-o ispitit pe prostul de Adam să guste și el la rându-i. Ce naiba nu înțelegi din propoziția asta?

Cât legat de feciorie asta îmi și era întrebarea. De ce pnm deși în trecut era creionată Eva ca și ispita lui Adam, acum Adamii se dau la virgine(deci Adamii par a fi ispitele unor Eve, clar nu la toate) sau mă rog la altele care nu mai sunt virgine dar nu au făcut sex niciodată cu unul, se dau la ele și le ispitesc să facă ceva ce ele nu vor sau mă rog, doar semivor.

Lol! Las-o baltă, că nu avem concepții asemănătoare deși aparent ambii am citit aceeași Biblie. Sau e posibil ca dumneata să fii catolic? Atunci cu atât mai mult nu mă contrazic cu dumneata, că pe alocuri sunt chestii diferite și nu vreau să intru în polemici cu catolicii. Abia mă înțeleg cu ortodocșii. laughing)

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnisoara María Stancu eu iti inteleg cruzimea (de cand te-am vazut mi-am dat seama ca imi place cruzimea si pozele cu trandafiri negrii) si ca vrei sa ii vezi si pe adami suferind fiind virgini. Insa ei nu mai sunt adami ci Hristos (unsii). Dumnezeu vorbeste de carnea pacatoasa, nu doar de prostit...uata, eros sau cupido. Voua va place de Cupidon si l-ati facut cavaler, zeu, erou, puternic, marinar, etc. Insa el ii contrapartea prostit...uatei (noi unsii nu putem sa concuram cu idolii vostrii). Táctul nu are dorinta, el este empiric. Fantasía, reprezentarea, imaginaria, tine de dorinta. Insa poti sa o ai, ca asta te poate trada si cauza o deceptie, deziluzie. Ca falosul nu tot timpul functioneaza (poate sa produca pulsuri, insa necontrolate). Iar daca facem un studiu, fameia este inima desfranarii. Din zece, sapte sunt femei. Barbatii doar se hranesc cu efortul depus de marea desfranata. Zilele astea am atentia dispersata, nu pot sa ma concentrez bine. Daca spun ceva nepotrivit poti sa imi o lovitura daca vrei (te las).

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi în cartea Facerii n-a fost vorba de vreo ispita sexuală și nu l-aș numi fraier pe Adam pentru că oricine în locul lor ar fi greșit acolo.
Dar nu văd legătura între povestea lui Adam și al Evei și ce ai zis tu acum legat de fuckboys și golani.

Nu pricep legătura între cele 2.
Golanii sunt golani și gata, narcisisti care se gandesc doar la ei și agață fete proaste fără stimă de sine cu daddy issues. Problema golanilor din ziua de azi n-are legatura cu Biblia și Vechiul Testament.

Până la urma care-i întrebarea ta? De ce daca Eva l-a ispitit pe Adam barbatii ispitesc fete astazi? Asta-i întrebarea?

| Seba2013 a răspuns:

Virginitatea femeii era un obicei bazat pe ordindea (legea) ca sa nu traim impuri, murdari si libertini (asa cum o creat pipi, asa o creat si continenta, sapunul si apa). Se permitea sa facem treaba mare, insa ca exceptie nu ca regula. Trebuia un altfel de cadru, o anumita distantare, loc amenajat, etc., pentru impuritati. Nu se permitea ca vulva sa domine starea generala a legii, eticii si binelui.

Iar daca tu stai cu varul meu, iar tu ii apartii lui, de ce si vrea sa mai vi la mine si sa imi apartii si mie? Este o uzura, numele nostru a apartinut altcuiva. Vecinii o sa imi spuna: Aia nu o stat cu ala? Desigur imi spun daca ma vad serios, ca daca ma vad ca stau cu tine tot de forma nu ma mai iau in serios.

| Mosotti a răspuns (pentru Seba2013):

Oricum totul se bate cap in cap cu ideea ca omul nu e monogam. Si de ce daca femeia nu mai e virgina traieste impura murdara? Adica ce e aiurea sa fie ssexata?!
Ma refer la ordinea lor acum, bine stim de ce, dar zic ca idee.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Poate cineva să reformuleze întrebarea asta mai pentru proști? N-am înțeles nimic.
Ispita Evei n-a avut nimic de-a face cu virginitatea, iar nu Adam a ispitit-o pe Eva, ci satana.

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Cred că deja le-am reformulat ideea mea și altor useri. happy

Eu observ asta : în trecut Eva l-o ispitit pe prostul de Adam să muște din măr. În final amândoi au fost doi proști. happy

Acum în era modernă, dar cred că și în cea mai trecută, observ Adami disperați după virgine și ideea virginității și care le ispitesc pe unele Eve să o facă, să calce pe un tărâm, în care ele nu vor conform mentalității și concepției lor să calce (mentalitatea ar fi de "prima dată la căsătorie" și prima dată cu prințul/oricare ar fi prințul în concepția ei.)
Deci cumva s-au inversat rolurile, asta observam eu și aici era cheia întrebării mele. De fapt întrebarea mea era mai mult dacă ați observat și voi asta.
Însă și aici e ceva de analiză. happy Dacă lui Adam i-a fost dat de la origini să fie ispitit de o Evă, poate că ideea virginității îl ispitește pe Adam, cum virginitatea este a femeii, poți spune că Adam e tot cel ispitit de o Evă.

Oricum concluzia finală, ca și atunci și acum, e că Adam și Eva sunt doi proști ispitiți unul de altul.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ușor e să judeci alți oameni și să pui eticheta de "prost" în stânga și-n dreapta! Oare tu în locul lor te descurcai mai bine?
Iar restul comentariului e lipsit de logică. Numai bărbații ispitesc femeile în zilele noastre? Nu și invers? Câte femei nu sunt care corup băieți tineri?
În plus, de ce e ispita sexuală singura pe care te concentrezi?

| 120bulevard a răspuns:

Sarpele a ispitit-o pe Eva si Eva pe Adam cu maru, atat stim.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru 120bulevard):

Cu ce măr? Unde scrie în Biblie ca era un măr?

| Konstantinos99 a răspuns:

Nu este paradox. Adam prectic a ales sa o asculte dar pentru ca si el era curios sa guste, doar era zamislita din costa sa.Amandoi au fost la fel de vinovati doar ca ea nu a reusit sa reziste la fel de mult ca Adam, amandoi au fost izgoniti simultan din rai. Femeia este mult mai naiva din fire decat barbatul dar mai docila si sufeltista, poate fi usor pacalita deci. Ispite au si baietii si fetele, sunt egali dar prin diferenta fizica si structurala, unul conduce iar cealalta parte este condusa si ofera indicatii pe care conducatorul nu are cum sa le vada. In context contemporan amandoua partile sunt expuse sub presiune insa in final este alegerea fiecaruia daca a decis sa isi ofere trupul placerii unei persoane necorespunzatoare. Daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui.

| FilipSorin a răspuns:

Eva nu a fost ispitita de Adam ci de Satan

Adam nu o ispitea pe Eva ci Satan cum am zis mai sus

Practic cand Eva a fost ispitita de Satana s-a extins si dezvoltat raul de atunci si nu prea are nici o legătură cu femeia sa renunțe la virginitate. Doar este ispitita sa se masturbeze, curveasca, etc (ma refer aici de fete/femei nu de Eva)

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

Pentru perpetuarea speciei, propagarea sa, înmulțire, asta e in codul nostru genetic.

| Arakiss a răspuns:

Mă alătur grupului de proști, nici eu n-am înțeles nimic din ce ai întrebat. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Arakiss):

E bine happy Las-o așa. Mi-am dat răspunsul singură. rolling on the floor)