| PsyhoChild a întrebat:

Trec in clasa a 12 a si vreau sa ma semi pregatesc pentru bacul la romana. Prin semi pregatesc ma refer la faptul ca vreau sa citesc cat mai multe informatii pentru compunerea argumentativa de la subiectul 1, unde vreau sa am un limbaj cat mai expresiv si sa dau argumente cat mai bune. Am cumparat o carte cu numele 1000 de intrebari si raspunsuri in care sunt tratate subiecte generale cum ar fi familia, poluarea mediului, sanatate, entertaining, scoala, social media si multe altele. Ce parere aveti si cum va pregatiti voi, in cazul in care o faceti?

1 răspuns:
| Smolbean a răspuns:

Bună! Eu am dat anul acesta bacul. Am avut o culegere cu modele de esee argumentație pe tot felul de teme. Nu am deschis o niciodată laughing. La viata mea, am făcut maxim 5 compuneri de genu, cap coada. Sfatul meu este sa îți înveți o structura. Dai la început o definite a topicului ce ți l cere. De exemplu, dacă îți spune sa argumentezi daca ești pro /contra faptului ca profesorii îți influențează viitorul, poți spune în început asa: "profesorii sunt cei care ne îndruma pe parcursul scolii..." Trebuie sa fie dezvoltata fraza. Apoi îți spui opinia ta, pro contra, poți sa dai un mic argument, refromuland definitia din început. În primul argument, dai exemplu din text, neapărat cu exemple. În al doilea argument, îți spui părerea ta,, cu exemple, din ce ai citit, din viata de zi cu zi. În concluzie, reformulezi opinia, definitia. Atenție, ar fi indicat ca dacă în text se da exemplu de un prof care a influențat viata, și tu sa dai exemplu la fel în arg 2. Adică nu prea contează opinia ta, doar sa fie la fel cu cea din text laughing. Nu te stresa prea tare, oricum o sa pice ceva ce se poate scrie. Nu trebuie sa fi foarte deștept și învățat ca să o poți face de un punctaj aproape maxim. Trebuie sa bagi abureli, sa sune cât mai bine chiar dacă tu nu ești de acord cu ce scrii tu acolo.
Eu m-am apucat sa învăț propriu zis, înainte cu 2 saptamani. Și și atunci, doar eseurile de la sub 3. Am luat 9.75 fără prea mult stres, doar tocit niște comentarii. (oricum mi-o picat fix ce nu am repetat deloc, dovada ca ai nevoie doar de abureli, și sa știi cât de cât subiectul)
Nu te stresa!