| Blablabla_8623 a întrebat:

Un mic ajutor!? Stiti cum e scoala si ca TPU nu prea admite astfel de intrebari, dar care e aria semantica a cuvintelor frate si sora? am nevoie de 3 termeni pentru. fiecare

Răspuns Câştigător
| Dmonik a răspuns:

Iti trimit mesaj privat si te voi lamuri!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lenea e cucoana mare care cere... dex online

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-mi ce ai cautat si te invat, te ajut ca sa gasesti sa ai satisfactia ca ti-ai facut singura tema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune ce si cum anume ai cautat ca sa stiu ce si cum sa te-nvat sa gasesti; vei avea satisfactia ca ti-ai facut singura tema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să scrii câmpul lexical, adică acele cuvinte care fac parte din domeniul respectiv. De exemplu: toamnă - frunze, frig, păsări călătoare, recoltă etc. E ca şi când ai face un brainstorming (furtună de idei) happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupunand ca semnificatiile/valorile semantice pe care le ofera dex-ul nu sunt suficiente pentru a-ti putea efectua tema, atunci, utilizand pentru cautare pe google sintagmele "arie semantica" si "camp lexical" vei gasi trimiteri catre foarte multe pagini din care sa "culegi" ceea ce ai nevoie la nivelul de studiu la care te afli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P. S. Cand/pentru ce zi/ trebuie sa ai tema facuta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-mi ce ai cautat si te invat, te ajut ca sa gasesti sa ai satisfactia ca ti-ai facut singura tema

| Blablabla_8623 explică:

Am cautat, nu am gasit.

| Blablabla_8623 explică:

Pana cand incepe scoala. Eu nu imi amintesc sa fi facut asta ori am fost de serviciu (la poarta scolii) sau plecata. Ma rog.

Ori e frate : frateste, confrate si nu mai stiu
Ori la frate : familie si nu mai stiu ce thinking