| Răzvănykă a întrebat:

Usor, usor, timpul va inghiti si religia crestina impreuna cu zeul ei...la fel cum a facut cu toate celelalte laughing laughing Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Cele care exista astazi la nivel mondial vor tot exista. Minoritatile da, e posibil ca vor iesi din schema, dar crestinismul nu face parte din minoritate, ci majoritate.E chiar pe primul loc, cu 2.4 miliarde de adepti.

https://www.visualcapitalist.com/mapped-major-religions-of-the-world/

| Simpatic a răspuns:

Probabil se va intampla asta, cand generatia noastra actuala nu va mai fi pe acest minunat Pamant ci vor exista alti oameni minunati ghebosi din nastere de la statul pe tableta ale stramosilor lor, si de la statul cu nasul in tot felul de deviceuri cu laser...
cam in acea perioada in care va conduce lumea softul suprem A.I. care are gandire proprie, un algoritm dar cu inteligenta, nu ca acum un simplu "vocabular" de buzunar care reproduce ce scrie lumea pe "goagle" happy ma refer la softul Ai actual care este un primitiv al pesterii

| mODIN a răspuns:

Care "celelalte"?

Precum a fost "inghitit" is Islamul, din care au ramas doar 2 miliarde?

Sau Hinduismul, din care au ramas 1.2 miliarde?

Sau Budismul, din care mai sunt 500 de milioane?

Sau Taoismul, din care au ramas 100 de milioane?

| LisaJulie a răspuns:

Nu știu ce sa zic, omul a crezut mereu în ceva suprem