| anonim_4396 a întrebat:

V-ar fi plăcut ca Death Note să se termine așa https://www.youtube.com/watch?v=VnRYdnz7FxQ?
De ce da? De ce nu?

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Nu,din mai multe motive.
La început credeam că scopul lui Light era nobil, că toți infranctorii merită să se chinuie într-o moarte lenta (bine death note-ul nu făcea acea moarte lentă, dar asta doream eu la început.)
Apoi, am realizat că pe parcurs Light devenise mai degrabă un obsedat de putere decât de dreptate.Singurul din toată povestea asta care dorea dreptate era L.Acesta și-a pus întreaga viață în joc ca să elucideze un ultim caz.(Near era într-adevăr inteligent, dar mi-aș fi dorit ca bătălia finală să fie între L și Kira)

În plus, mi-a plăcut momentul când Ryuk i-a scris numele în death note.Nu există ființe superioare oamenilor, dar dacă ar exista ar trebui să nu aibă sentimente la fel ca Ryuk, care părea așa detașat de tot ce s-a întâmplat.
Deci nu, nu mi-ar fi plăcut la fel de mult dacă s-ar fi terminat așa.

| Mayar a răspuns:

Da, mi-ar fi placut. Desi, sunt unele goluri si non-sensuri in Death Note - Light e construit paradoxal - e foarte inteligent, face niste chestii uimitoare, si alteori niste mare tampenii. Un om nu ar face asa ceva, e aiurea. Deci, mi-ar fi placut mai mult acest sfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. mi-a placut cum s-a terminat de fapt. ce imi pare rau ca ei puteau face o continuare. cu light care e un zeu al mortii sa vina si el pe pamant la sora lui si sa contine treaba. ar fi fost tare