| Theya1703 a întrebat:

Va rog ajutati-ma...raspundeti la intrebarea: "Cum va explicati ca fluviul Amazon are bazinul hidrografic cu cea mai mare suprafata? " Imi trebuie. Plssss!

Răspuns Câştigător
| cucurigu a răspuns:

Explicatia se sprijina pe 2 cauze: 1) suprafata topografica (relieful), pentru a functiona ca bazin hidrografic, trebuie sa aiba forma generala concava (pentru a concentra apele in portiunea mai coborata). In cazul bazinului Amazonului, aceasta suprafata este cea mai extinsa din lume (campie extrem de extinsa - Amazonia marginita de forme de relief inalte: Anzii, podisurile alea la N si S). 2) Situarea in zona de clima ecuatoriala =cantitate de precipitatii mare, ce alimenteaza afluentii, indeajuns ca acestia sa ajunga pana la Amazon. Daca spre exemplu, aceleasi conditii de relief ar fi existat intr-o clima desertica, acei afluenti nu ar mai fi ajuns la raul principal, deci bazinul hidrografic ar fi fost mult mai restrans.
Scuze pentru explicatia intarziata
________________________________
http://spiritultimpului.blogspot.com

1 răspuns:
| Theya1703 explică:

Hai măăă. nimeni?