| Mjdolhfi a întrebat:

Va rog frumos, ma puteti ajuta si pe mine sa rezolv aceasta varianta Acces [baza de date]? 1. Proiectaţi baza de date necesară unei biblioteci mici formată din 2 tabele:
CĂRŢI (cod-carte, titlu, autor, editură, codul-cititorului-care-a-împrumutat-cartea, data-împrumut)
CITITORI (cod-cititor, nume, adresă, ocupaţie, data-inscrierii)
Populaţi fiecare tabelă cu cel puţin 5 articole, astfel încât să poată fi verificate cerinţele problemei de la
punctul 2.
2. Rezolvaţi următoarele cerinţe :
a. Să se şteargă din tabela CITITORI toate persoanele care s-au inscris la biblioteca in anul 2000. Afişaţi
conţinutul tabelei dupa ştergere.
b. Afişarea unei situaţii centralizatoare a cititorilor restanţieri la data curenta, sub forma următoare:
Nume
cititor
Titlu Autor Editura Data_imprumut Numar zile
întârziere
c. Afişaţi numarul de carti imprumutate de cititorii restantieri si nerestituite la data curenta.
Notă: Se consideră restanţier un cititor care a împrumutat cartea cu mai mult de 2 săptămâni în urmă faţă de
data curentă şi nu a restituit-o. La restituirea unei carţi se eliberează câmpurile cod-cititor si data-împrumut din
tabela CARTI.

1 răspuns:
| DrewAndrew a răspuns:

Https://www.youtube.com/user/edw14ro
Dati o geana pe channel sa fiti mai veseli si sa va amintiti de weekend!