| _pink a întrebat:

Vi se pare greu sa ii acceptati pe oameni asa cum sunt sau aveti tendinta de ai critica si va doriti sa ii schimbati?

Răspuns Câştigător
| HBK a răspuns:

In prima faza, ai tendinta sa-i schimbi, crezand ca poti sa-i modelezi dupa preferintele tale, dar la un moment dat realizezi ca nu ai nici un drept sa schimbi personalitatile celorlalti si ii accepti cu greu asa cum sunt.

8 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Eu accept oamenii asa cum sunt.De ce sa ii critic sau sa incerc sa ii schimb?happyFiecare are felul lui de a fii si respect asta.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Toţi avem acea tendinţă...trebuie doar să ne obişnuim că omul trebuie acceptat cum este, ca ceea ce îl defineşte, deoarece nu vom putea schimba niciodată asta, doar dacă avem o influenţă extrem de mare asupra lui. happy

| gigiro a răspuns:

Si critica e o arta, trebuie facuta cu mult simt al cunoasterii umane. Trebuie sa stii cum sa '' atingi'' punctul sensibil. Fara o cunoastere deplina a acestei arte, nu te poti aventura pe un taram necunoscut. Trebuie sa cunosti omul, sa vezi punctele slabe, sa vezi unde e sensibil, sa stii cand si cum sa ataci. Daca nu ai argumente puternice, daca nu critici la timpul si momentul potrivit, mai bine te abtii. E in firea multora aceasta tendinta de a critica, sau dimpotriva de a accepta persoana asa cum e, dar nu poti spune daca e bine sau nu. De exemplu: daca cineva e bolnav de plamani si el continuua sa fumeze, trebuie sa-l critici. Sau, nu poti sa taci din gura cand cineva se drogheaza sa zicem, deci sa. l acceptam asa cum este. Deci e o arta.

| madalicious a răspuns:

Nu mi se pare greu sa accept un om asa cum este, daca tin la el il respect asa cum este si nu il critic decat daca exagereaza cu ceva ce mie nu imi place, dar niciodata nu as schimba o persoana pentru ca o persoana pe care tu nu o accepti asa cum e, nu te va accepta niciodata nici ea pe tine. Si asta o stiu bine. straight face

| Farcas a răspuns:

Nu`mi place sa schimb oamenii. Din moment ce ii iubesc ii accept asa cum sunt.Mai sunt si unele exceptii in care daca cred ca o anumita persoana ar avea nevoie de o schimbare, i-as sugera, dar nu as obliga`o sa se schimbe, ar fi doar o parere.
Dar prieteni sau persoanele dragi mie nu le-as schimba niciodata, le accept, asa cum sunthappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand e vorba de prieteni, prefer sa fiu directa si sa le spun ce nu-mi convine. Daca persoanele implicate sunt doar cunostinte, imi este indiferent ce fac. Nu incerc sa-i schimb, dar daca cer un sfat, le voi da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi uneori ma scoate din sarite unele chestii de comportament al unor persoane le accept asa cum sunt pentru ca nimeni nu-i perfect nici eu nu sunt perfecta si de ce mas lua de altii.si pana la urma sincer sa-ti spun chiar pot sa-i accept usor asa cum sunt, pentru ca mereu incerc sa ii inteleg fiindca de cele mai multe ori ma pun in locul persoanei de langa mine si atunci imi dau seama de ce reactioneaza in felul acela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ii accept pe cei din jur asa cum sunt, dar daca nu accepta ei felul meu de a fi...Nu,nu as dori sa schimb personalitatea nimanui, asa cum nici eu nu ma pot schimba(si nici nu vreau)fiecare cu caracterul lui, cu modul lui de viata, etc etc...