| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare normala tachinarea si bataia de joc intre colegii de clasa? Aici nu ma refer la niste glumite inocente ci lucruri mult mai grave si adresate intentionat.La mine in clasa e plin de asa ceva.mai exact un grup care se crede buricul pamantului si cred ca ei conduc intreaga scoala plus ca barfele sunt nelipsite in acele discutii de "la tigara" din pauza.
Nu mi se pare normal ca in clasa a XII-a sa mai fie timp de asa ceva cand Bac-ul ar trebui sa fie prioritatea tuturor.
Din nefericire si eu ma aflu printre cei luati peste picior deoarece nu fumez si nu am ocupatii asemanatoare cu ale lor... discutii vulgare si altele de genul asta.Eu sunt o fire mai sensibila si pun toate la sufletsad
Voi aveti asemenea persoane in clasa si daca da cum actionati in acest caz?

Răspuns Câştigător
| Detanatar a răspuns:

Gandeste-te la aceea ca tu ai prietenii tai.In cazul in care nu-i ai, ai ceva mai pretios:Familia.De ai sti cat de slabi sint cei care vor sa para duri.Ai putea sa-l ofensezi cat de cat pe cel care e mai lider, doar sa ai o atitudine foarte increzuta in sine, si te vor lasa in pace pentru mult timp inainte.Sau dovedeste-le ca esti mai presus, ignora-i, iar la ofensele mai serioase raspunde-le pe masura. Daca se vor deprinde si vor vedea ca pot sa-si bata joc de tine nu vei scapa niciodata de situatia asta.Mult noroc si numai bine.happy

2 răspunsuri:
| SkyCracker a răspuns:

Eu sunt clasa a X-a si stiu ca e diferenta mare intre varsta referitor la acest capitol. Dar si eu sunt o fire sensibila, nu fumez, nu merg in baruri, nu ma implic in batai, nu ma droghez, nu sunt cocalar, nu ii bat pe altii ca sa imi dea sadwich-ul lor(stiu ca suna stupid...) si nu imi pierd vremea la aparate si jocuri de noroc. Insa am ajuns sa fiu intr-un fel respectat de tipii de genul asta. Nu sunt bataia lor de joc si nu am fost amenintat niciodata de ei. Insa sunt cativa colegi care sunt in situatia asta. Uneori cand ii vad mi-e mila de ei pentru ca si eu am fost in generala bataia de joc a celorlalti. Nici nu vreau sa imi amintesc cum a fost in banchetul de sfarsit de gimnaziu. Insa chiar daca, spre deosebire de ei, sunt singurul baiat care poarta ochelari, singurul coleg caruia ii plac animeurile si unul din putinii colegi caruia nu ii plac manelele, sunt destul de respectat. Mai fac ei uneori glume proaste la adresa mea dar sunt neglijabile, fata de situatia altora. Singurele lucruri care le-am facut au fost sa ma prefac ca rad la glumele handicapate si fara sens pe care le fac si sa fiu de acord cu aproape orice zic. Toate lucrurile astea doar pentru a sa nu ma trezesc iar in centrul batjocurei.
Eu am avut comportamentul acesta de la inceputul liceului asa ca pot sa ma mentin pe acest "loc" in clasa. Dar e greu sa iti rescrii statutul odata ce l-ai stabilit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

IGNORA-I COMPLET! Sau daca nici asta nu merge, vorbeste cu cine
iti este mai apropiat(cum tu esti fata si daca ai prieten), ai putea sa-l chemi pe el sa sperie gunoaiele... daca ai fi fost baiat sfatul meu ar fi fost sa faci sala sau sa te inscrii la un club sportiv(de lupte ar fi fost cel mai indicat) si eu m-am aflat in situatia ta si sunt baiat dar acum ca is "facut" si am prieteni de partea mea(prieteni adevarati), le este frica sa-mi mai comenteze... fac judo de ceva vreme si crede-ma ca un sport iti poate da foarte multa incredere in tine(mai ales daca esti o fire mai sensibila si faci sportul ala mai mult timp, ani nu luni) bafta!