| anonim_4396 a întrebat:

Voi ati inceput sa invatati pentru bac? Eu am intrat in panica. Nu am facut romana 3 ani, si acum trebuie sa invat toate comentariile. Credeti ca o sa am timp? Sau e cam tarziu? Nu stiu cum sa-mi organizez timpul. Am de invatat la romana, la istorie, si la geografie. La geografie nu e greu, dar la romana si istorie e mult de invatat. Pana acum nu am invatat pentru ca nu am avut timp. Mai invat mult la franceza si engleza si la unele obiecte. Toate imi iau mult timp si nu mai am timp pentru ce este mai importanat. Am carti cu rezolvari, dar nu am avut timp. Cum as putea sa ma organziez ca sa invat macar pana in mai materia? E enorm de mult, si mai sunt doar 3 luni. Mentionez ca in fiecare zi imi fac temele si invat, dar nu imi mai ramane timp pentru materia de la bac. De asemenea dorm, pentru ca altfel nu as face fata. Si invat si seara, dar tot nu am timp.

2 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu am învăţat efectiv 5 zile şi am dat bac-ul şi la matematică şi la fizică plus geografia, româna şi engleza (doar oral) care-s ca la voi la filologie.
Nu te mai plânge şi pune-te pe citit.
Ai timp berechet.
După ce că dai un bac BANAL, te mai şi plângi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oh Doamne dar cum sa nu ai timp 3 luni? Eu am invatat din februarie pana in martie toata materia, ca sa nu ma stresez pe urma. Daca esti pusa pe treaba, inveti. Ideea e sa nu inveti comentariile mot-a-mot pentru ca asa normal ca e prea multa materie. Nu invata tot ce scrie in carte ( cam pe de rost), invata mai bine sa gandesti cum trebuie, si sa respecti o structura universal valabila la comentarii si pur si simplu sa te adaptezi cerintelor, cunoscand rezumatul. Nu e greu sa inveti pentru bac daca stii sa te organizezi.