| Florentina9210 a întrebat:

Voua ce prajituri va aduc aminte de copilarie?

eu tin minte, cand eram micuta, mergeam cu mama si mereu imi cumpara cate o prajitura Amandina. Parca avea alt gust, nu se compara cu cele din ziua de azi.

38 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Amandinele si prajiturelele acelea cu biscuit, bezea si ornament de tort.

| Florentina9210 explică (pentru Bacemi):

Prajitura cu biscuiti si bezea, cum erau?

| Bacemi a răspuns (pentru Florentina9210):

Sunt rotunde. Le gasesti si acum la 50 de bani. Sunt de obicei in tipla de cate 12. Sunt si cu ornament de ciocolata si unele mai pufoase cu nuca de cocos dar si cu ornamente multicolore. E destul de buna. Simti ca ti se topeste asa in gura.
http://zeceintop.ro/wp-content/uploads/2011/12/etipuf.jpg
http://img.21food.com/20110609/product/1306911252879.jpg

| Bacemi a răspuns (pentru Florentina9210):

Mie imi placeau bomboanele amandine. Erau cu caramel in interior parca si acoperite cu cacao. Erau usor amarui si apoi dulci. http://delicateseiuliano.ro/......-209-1.jpg

| Florentina9210 explică (pentru Bacemi):

Aaa gata. Le stiu. Am mancat, sunt delicioase.

| RAY a răspuns:

Cremes,savarina,baclava etc dar in ziua de azi e mult zahar si atat

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Daa si Cremes era bun. Dar am cautat la mine in oras si mi-au zis ca nu se mai fabrica.

| Drimmero a răspuns:

Eclerele!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Erau cele mai bune. Mancam si cate 5 o data si tot mai voiam.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Erau si ''gretoase'', daca mancai cu pofta, iti venea sa dai la boboci, dar tot mancai cu poftarolling on the floor.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Pai eu ce zic. laughing mancam ce mancam si dupa cine statea cu manuta la burtica in patut?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu am fost niciodata sensibil la vreo mancare, nu prea se manifesta rau la mine, nu prea mi se facea rau, doar daca mancam prea repede, dar nu gandi ca stateam in pat fara sa ma pot misca, simteam doar ca nu mai intra si ma lua putin ametealarolling on the floor

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Imi trecea in cateva minute. Nu stiu cum sa zic dar de mica am avut o dependenta pentru dulciuri. Mi-au placut chiar daca imi faceau si rau. Posibil sa am eu stomacul mai sensibil.

| Mădă0611 a răspuns:

Prajitura cu bulion si dulceata de prune; facea bunica din partea tatalui in fiecare sambata. Am facut si eu acum vreo 2 ani, ce buna e.

Da, prajiturile de cumparat nu-s ca cele care se comercializau inainte sau ca cele facute acasa. Am facut niste cornulete cu nuca si anul asta am primit fix aceleasi cornulete, dar cumparate. Bleah! Doar au vazut nuca, daca nu gaseam coaja de nuca eram sigur ca nici macar de vazut nu poate fi vorba, de unt nu mai vorbesc, lipsa.

| Dismally a răspuns:

Si eu mancam amandine in copilarie, plus indiene, savarine, eclere. mai erau cateva dar nu mai stiu cum se numeau happy In unele locuri mai gasesti facute cum trebuie.

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

Eclerele, erau gustoase, in comparatie cu cele de astazi. Aveau crema mai buna. Indienele, cum erau?

| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

Eu am mai gasit eclere bune si amandine :) Erau foarte bune si indienele, am mai gasit si recent dar acestea sunt mai mari si gustul nici nu se apropie de cel pe care il stiam eu :(
Acestea sunt:
http://www.cofetariamona.ro/......frisca.JPG

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

Vai, ce bine arata! Inca nu am mancat, dar voi incerca!

| Dismally a răspuns (pentru Florentina9210):

Daca gasesti bune pe undeva sa ma anunti si pe mine happy

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

O voi face! happy

| Idkidk a răspuns:

Mie îmi făcea mama o budincă, cu paste, şi punea ea ce punea, şi era aşa dulce şi bună!
Sau mergeam cu tata în fiecare sâmbătă la o cofetărie şi luam câte o îngheţată cu vanilie sau ciocolată.
Şi când veneam acasă, mă duceam pe mansardă, şi mă jucam, cu, căţeluşul meu şi îi mai dădeam ciocolată! happy
Era un husky, Dumnezeu să-l ierte, a murit micuţul, l-a călcat o maşină. Îl chema Bubico. happy De la ora de lectură am luat numele, că îmi amintesc şi acum, la ora de lectură, desenam o imagine după lectura respectivă. Şi la religie desenam la sfârşit, când rămâneau 10-20 min, desenam o faptă bună.
Am devenit Florin Piersic. OO, da stai când l-a dat pe Florin Piersic la TV o dată. Am urcat scările casei, şi am mers până la mine în cameră, am luat un cearceaf ( cel de pe pat ), l-am pus ca o pelerină, şi mă prefăceam actriţă.

| Florentina9210 explică (pentru Idkidk):

Te iubesc Nini! Tu mereu scrii un ''roman'' si povestesti detaliat.

| Idkidk a răspuns (pentru Florentina9210):

Mai vrei sa iti povestesc?
A, si eu te apreciez! kiss

| Florentina9210 explică (pentru Idkidk):

Stiu, de aceea nu vrei sa ne intalnim sad

| SergiuBoss11 a răspuns:

Mie negresele imi amintesc de copilarie.
imi lua taica-miu o negresa si spunea:"a ta costa zece mii, a mea un milion "

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

Eu si acum fac negrese cu nuca. Cred ca niciodata nu vor pieri aceste delicatese.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Acum cred ca as prefera una de un milion, dar sunt bune si alea de zece mii.

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

Iti trimit o bucata prin posta si gratis!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Se intareste pana ajunge la mine.

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

Voi avea grija sa nu se intample asta!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Atunci ar trebui sa o aduci tu.

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

Poate da, poate nu! Am metoda mea.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Sunt curios sa vad care e metoda ta.

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

It's secret!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu-mi plac secretele.cumva metoda ta secreta implica rapiri, nopti nebune, viata ca in filme sau este o metoda secreta prin care negresa isi pastreaza proprietatile?

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

Este o metoda ''secreta''. O vei afla la momentul oportun!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu pot rezista sub presiunea asta.despre ce secret e vorba. ultima data cand cineva a tinut ascuns ceva fata de mine am renuntat la mancare, nu mai dormeam, imi tineam si respiratia minute intregi. ajunsesem la spital in stare critica...ce secret?

| Florentina9210 explică (pentru SergiuBoss11):

O sa supravietuiesti tu, stai linistit.