| SADAS a întrebat:

Ziceti-mi si mie niste filme gen Avatar va rog frumos!

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Chiar discutam despre asta zilele trecute cu nişte prieteni cinefili, ne-am certat, ne-am contrazis, fiecare a venit cu nume şi justificări, am făcut chiar şi o listă. Asemănător 100% nu ai să găseşti, fiindcă Avatar e unic în felul lui, există însă filme înrudite la un anumit nivel, al ideilor, al conceptului, al imaginii, al senzaţiei pe care ţi-o lasă şi, destul de interesant, multe sunt desene animate ori anime-uri, şi nu toate sunt SF.Nu le-am văzut chiar pe toate dar îţi voi da această listă aşa cum a fost întocmită, rămâne să le vezi tu şi să tragi propriile concluzii-District 9, Delgo, Atlantis-The Lost Empire, Starchaser-The Legend of Orin, Battle for Terra, Dune, Starship Troopers, The Dark Crystal, Enemy Mine, Flash Gordon, Nausicaa of the Valley of the Wind, Princess Mononoke, Wizards, Final Fantasy-The Spirits Within, FernGully- The Last Rainforest, Total Recall, Surrogates, The Fountain, Dances with Wolves, The Mission, The New World(ideea contactului cu o nouă rasă/specie)

0 răspunsuri:
Întrebări similare