| MarianM8777 a întrebat:

In ultimele doua zile m-a apucat o durere de gat, o tuse seaca si de ceva vreme ma simt ametit. Dar si stranut si-mi curge nasul cate putin. M-am gandit ca ar fi posibil sa am covid-19, avand in vedere ca cel putin primele doua simptome apartin acestui virus. In acest caz trebuie sa sun la DSP neaparat? Daca ii sun si-mi fac test, va trebui sa-l achit eu? Multumesc!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la medicul de familie si intreaba, ca de-i covid va trebuii sa te izolezi de familie, ca sa nu-i infectezi si pe ei.

| sierra1 a răspuns:

"In acest caz trebuie sa sun la DSP neaparat?" - in care caz, că tușești și-ți curge nasul?

| DeyCj a răspuns:

Recomand să vorbești cu medicul tău de familie.Îi spui ce simptome ai şi de acolo vei fi îndrumat cu ce trebuie să faci.
PS
Eu nu cred că ai covid mai ales dacă știi că ai purtat masca corect, nu ai interacționat cu oameni ce ar putea fi infectați.etc.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu, daca iti raspund si vine cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si la mine incepuse la fel. Dupa mi-am pierdut si gustul si mirosul. Iti recomand sa iei legatura cu medicul de familie, si ar fi bine sa iti faci si un test. Testul nu il fac cei de la dsp... Daca vrei il faci si la privat (dar e 300 de lei) sau suni la 112 si vor veni ei sa ti-l faca.

| acerr a răspuns:

Ceai cu jumate de lamaie stoarsa... paracetamol, si stai la caldura ..iti va trece, ai racit

| Wordofthat999999 a răspuns:

Ai doar o afurisita de gripa sezoniera. Ia medicamente si iti v-a tece si nu te mai complica.

| MarianM8777 explică:

Oameni buni, eu nu ma stresez. Nu-s vreun paranoic si nici n-am nevoie de atentie. Probabil o fi doar o gripa, asa-i. Problema e ca nu-s singur in casa. Ai mei merg la serviciu, ies pe afara... E vorba ca ma gandesc la altii care pot fi mult mai vulnerabili...
Multumesc pentru sfaturi!