| IncompleteLullaby a întrebat:

Hei, salut tuturor! Am o intrebare... sunt putin cam speriata. acum vreo doua saptamani am fost racita.stiti voi simptomele obisnuite tuse, iti curge nasul, durere in gat, oboseala si altele; insa mi-a trecut repede si de vreo 5 zile cam asa, am o tuse ciudata pe care nu am mai avut-o niciodata. E o senzatie ciudata, gen cand respir, de fapt cand incerc sa respir, tusesc involuntar cu o senzatie incomoda in piept si in gat.am incercat sa nu mai tusesc asa adica ma straduiam sa incerc sa respir calm. credeam ca e pe psihic, dar nu merge.problema e ca nu pot sa opresc tusea. ziua este tuse normala stiti expresia:"se rupe din gat cand tusesti" si e grav, iar seara tusea, si senzatia incomoda dinpiept si gat.Si nu e vorba de banala durere in gat.Seara nici nu pot sa dorm. E un fel de tuse seaca. Dar nu ca cea obisnuita. Va roog spuneti-mi ce ar putea fi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

In general racelile tin cam o saptamana, nu stiu ce inseamna la tine putin.
Daca dupa o saptamana inca mai ai tuse, s-ar putea sa ai bronsita si sa trebuieasca sa continui cu medicamente fara prescriptie.
Daca dupa doua saptamani inca mai ai tuse, poate fi un pui de pneumonie ceea ce inseamna ca trebuie sa te duci la medicul de familie sa iti dea niste antibiotice.
Daca nici dupa 3 saptamani cu antibiotice cu tot nu iti trece, du-te la specialist si fa-ti o radiografie.
In timpul asta, i-ati sirop de muguri de pin. Este excelent pentru tuse sau bronsita(e o raceala netratata). Dar daca se ajunge la ceva mai grav, este ineficient.

| IncompleteLullaby explică (pentru Estera123):

Chestia este ca, am mai fost racita.dar niciodata nu mi s-a intamplat ca acum; tusea este insuportabila in adevaratul sens al cuvantului, iar senzatia din piept, de aseamenea. Ma sufoc pur si simplu. Acum ceva timp, cam un an am avut cateva probleme, gen blocaje de respiratie, lesinuri foarte dese, ameteli inexplicabile. si nu e vorba de cure sau diete. nu prea sunt eu genul cu slabitul ca sa am probleme de genul...deci nu este lipsa de mancare. mananc si foarte mult, si nu ma ingras. in schimb am aceste probleme.Am facut doua seturi de analize... si toate au iesit in regula.

| Estera123 a răspuns (pentru IncompleteLullaby):

Exact asa am reactionat si eu cand am avut probleme cu plamanii acum un an si jumatate(nu stiu daca stii, dar atunci a fost o 'epidemie' de pneumonie). Am fost racita, cu tuse si tot tacamul. Am incercat cu medicamente fara prescriptie, am termina vreo 3 siropuri de tuse. Dupa 2 saptamani am fost la medicul de familie, mi-a zis ca nu e nimic grav si mi-a dat o reteta cu antibiotice. Am luat reteta, si dupa cateva zile am facut febra, ceea ce nu era normal daca luam si antibiotice. Ma durea si in spate, in partea omoplatului, si aproape toate simptomele tale. Am fost inca o data la ea(dupa 3 saptamana) si a zis ca nu e nimic grav(desi dr mea de familie e super de treaba si se ingrijoreaza cand stie ca un pacient de-al ei are ceva grav) si ca o sa treaca, pana cand am ajung la urgente pentru ca nu mai suportam tusea si durerea. Mi-am facut o radiografie si de acolo am aflat ce am de la medicul specialist. Asa ca daca tu te stii cu probleme, nu te lua numai dupa ce spune medicul de familie, desi uneori te poate lamuri, du-te mai departe la specialisti. Si nu intarzia, pentru ca si orice zi intarziata poate duce la ceva grav.
Bafta!

| IncompleteLullaby explică (pentru Estera123):

Mersi frumos. happy inca ma lupt cu astahee hee
Multumesc din nou.

| reademik a răspuns:

Ceea ce descri tu este weezing, adica inca caile tale respiratorii sunt inflamate. trebuie sa continui cu eurespal sau tussin. fa-te bine