| ALM2000RO a întrebat:

1: Care este cantitatea de spermă eliberată în cadrul viselor umede? Nu am găsit nicio informație nicăieri. Este mai mare sau mai mică decât la masturbare? Cu cât? Sau este cam în aceeași cantitate ca în cazul masturbării?

Eu m-am lăsat de masturbare de peste 2 luni, așa cum am specificat și în postări anterioare. Nu simt nevoia să mă reapuc, de altfel m-am lăsat tocmai fiindcă nu mai îmi producea nicio plăcere și o făceam mecanic și din obișnuință de la un timp (toate aceste informații le puteți afla oricum și din postări mai vechi). Sunt foarte bine, adică nu am niciun tremur, nu simt nicio tensiune și nici nu sunt agitat, simt că aș putea s-o țin așa (fără labă) pentru tot restul vieții (am 23 de ani).

2: Dar aș fi curios și să aflu dacă visele umede (încă n-au avut deloc în perioada asta, de fapt ultimul cred că l-am avut pe la 18 ani) -care ar putea să aibă loc- vor fi însoțite de o cantitate mai mare de spermă decât în trecut (față de anii anteriori), având în vedere că nu mă mai masturbez iar în trecut mă masturbam la 7-10 zile (de la 21 de ani până acum 2 luni) și la 2-3 zile de la 15 la 21 de ani (ultimul vis umed fiind pe la 18 ani, după cum v-am zis deja).

3: Și aș mai dori să știu dacă considerați că are rost să mă mai spăl după trezire în cazul unui vis umed / unor vise umede. Eu port pijamale negre plus că nu obișnuiesc să fac dușuri decât maxim odată pe zi (și asta nu mereu), iar acel moment e întotdeauna seara. Cum sunt asexual și aromantic, virgin și singur (lucruri pe care le aflați citindu-mi postări mai vechi - și adaug acum faptul că mă simt foarte ok așa, sunt bucuros chiar că sunt așa) nu prea acord o atenție specială igienei intime, adică mă spăl maxim odată pe zi (seara) și atât, nimic altceva (uneori sar și mă spăl mai rar - mă refer la duș, căci zona intimă o spăl mereu când sunt la duș). Personal nu cred că are rost să mă spăl după un posibil vis umed, fiind o persoană retrasă, solitară, care iese rar afară și care momentan e și fără prieteni, nu cred că m-ar putea simți cineva sau să-și dea seama de ce s-a întâmplat.
Totuși vă întreb fiindcă vreau să aflu și părerea voastră.

Mulțumesc!

(Pun întrebările la categoria asta fiindcă nu mi s-a aprobat la categoria Conversații, cum mi s-ar fi părut normal - căci acolo îi e locul mai degrabă.)

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Afla ca mai exista oameni, aproximativ 1% din populatia planetei sau chiar mai mult, deci nu e nevoie sa vorbesti asa : https://www.medicalnewstoday.com/articles/327272

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu ii e locul acolo la conversatii, este locul aici ca e vb de sex.

Cantitatea de sperma mai variaza si in functie de cat de puternica e excitatia, asta daca erai pe abstinenta, nu se poate zice exact. E relativ.

Te speli daca ai sperma in chiloti, doar nu stai asa.

La 2-3 zile te masturbai? Sau la 7-10 zile? Pfuai...pai asta e la 65 de ani naiba, o zic mai in gluma mai in serios.
Pai eu fara cel putin odata pe zi nu merge, ma desf.t repede.
Sunt zile si fara dar mai rar, uneori si de 2-3 ori pe zi.

Faci cum te simti tu bine. Interesant ca esti aromantic si asexual.

| ALM2000RO explică (pentru Mosotti):

Am specificat în postare că am 23 de ani și că între 15 și 21 de ani m-am masturbat la 2-3 zile și că apoi am ajuns s-o fac doar la 7-10 zile, asta între 21 și 23 (până acum 2 luni și ceva când m-am lăsat nemaisimțind nevoia deloc de la un timp - plăcerea s-a redus considerabil spre deloc cam cu vreo 6 luni înainte de a mă lăsa, deci de prin martie anul ăsta), deci timp de 2 ani jumate aprox.

| lpavel a răspuns:

Pai la 23 de ani nu stii asta e cam nasoala treaba cu tine! Nu ma mir ca nu poti fi activ sexual... totusi iti spun ca sa stii!
1 - la masturbare cantitatea poate fi si de 10 ori mai mare pentru ca in,, visul umed" doar te umezesti si se mentine asa maxim 1 ora dar in cazul tau 5 minute daca ar fi sa se intample! laughing acum fa si tu diferenta intre ejaculare si umezeala!

2- Da, cantitatea poate fi mai mare daca nu te-ai masturbat demult si in timpul zilei te exciti din mai multe cauze... dar la fel nu mai mare decat la o ejaculare!

3- Daca atat de tare te-ai umezit in timpul noptii incat si chilotii ti s-au umezit atunci da, n-ar strica sa faci un dus rapid si sa te schimbi daca nu ti s-a umezit lenjeria atunci nu conteaza, nu e nevoie de dus dimineata!

Si acum offtopic: adica cum dracu la 23 de ani sa nu simti nevoia de sex? tu sigur ai ceva probleme... Eu la varsta aia nu puteam s-o stapanesc chiar daca ma masturbam in fiecare zi! Bine asta-s eu, dar nu am mai auzit printre prieteni sau chiar si pe net ca la varsta ta sa nu aiba nevoie de sex!
Acum ar trebui sa spargi nuci cu penisul iar tie abia intra in erectie (abia se scoala)? Nu vreau sa te dezamagesc dar cand vei avea o iubita va fi foarte nefericita cu tine! Sexul e la fel de important ca si iubirea! Sexul apropie cele 2 persoane! N-o mai lungesc, ia masuri sau cauta sa vezi ce probleme ai ca asta sigur nu e normal! si inca ceva foarte important: NU te masturba daca nu simti nevoia ca mai rau iti faci, probabil de aceea ai ajuns in situatia asta...

| ALM2000RO explică (pentru lpavel):

Mulțumesc pentru răspunsurile la obiect, la cele 3 întrebări adresate. Mi-e clar acum cum stă treaba.
Dar trebuie să-ți răspund și la ce mi-ai scris offtopic:
În primul rând, specific din nou că sunt asexual și aromantic, am spus-o și în postare (poate n-ai citit atent, nu-i problemă, că îți explic acum). Asta însemnând că n-am nici dorință și nici atracție sexuală (asexualitate) și nu pot nici să mă îndrăgostesc sau să mă atașez emoțional de o persoană (fiind aromantic). Sunt într-adevăr ultra-minoritar, dar doar fiindcă tu nu cunoști pe nimeni în viața reală sau pe net care să fie așa, nu înseamnă că aceste persoane nu există. Cei asexuali suntem cam 1% din populație conform statisticilor la nivel mondial (cel mai probabil se aplică și la nivel național proporția), iar cei care sunt aromantici nu se știe câți sunt. În orice caz, cei care suntem și aromantici, și asexuali, suntem într-adevăr extrem de puțini, nu sunt statistici dar sunt probabil între 0, 05 și 0, 1% din populație (din ce m-am documentat așa reiese).
În al doilea rând, pot să-ți spun legat de spartul nucilor că nu e cazul, tocmai ți-am zis că nu simt o astfel de nevoie. Nu mai am erecție deloc de peste 2 luni de când m-am lăsat de masturbare. Și înainte era foarte greu s-o obțin și mai ales s-o mențin în timpul masturbării. Dar nu mai am deloc și pentru că de peste 2 luni nu mă mai gândesc deloc la fete / femei, iar cele de pe stradă, din reclamele TV, din filmele și serialele mele de pe Netflix sau HBO mă lasă complet rece, nici nu mă uit la ele în acel fel iar dacă o fac, nu simt absolut nimic, ci mă uit ca la un obiect (de ex. ca la un stâlp), deci nu-mi trezește nicio emoție.
În al treilea rând, sunt perfect conștient de faptul că o iubită ar fi foarte nefericită și că nu ar ține o relație, dar fiind aromantic nu simt nevoia de iubită și ca atare nici nu voi avea vreodată și mi-e chiar foarte bine așa. O fi sexul important pentru o relație sau pentru corp, la modul general, dar nu și pentru mine. Eu mă pot lipsi cu totul și văd că mă pot lipsi chiar și de masturbare, dacă de peste 2 luni m-am lăsat și încă n-a apărut dorința sau nevoia de a mi-o da din nou.
În al patrulea rând, da, mi s-a mai spus că aș putea avea niște probleme de genul că ar fi o producție foarte redusă de testosteron, și deci că am testosteron în cantități insuficiente. Nu neg că ar putea fi problema asta de care mi-au zis mai mulți. Dar nici n-am de gând să merg la medic să-mi fac analize și o să-ți spun de ce: poate că sunt curios și aș vrea să știu ce e, dar știu și că toate astea nu mă afectează și că pot trăi la fel de bine, de mulțumit, de împlinit și de fericit și fără labă, sex, dragoste, fete / femei și relații și că nu-mi lipsește nimic din toate astea. Așa că de ce aș merge la medic, dacă eu nu o consider o problemă? Sigur, teoretic acest posibil deficit e o problemă medicală, dar practic cum nu mă afectează deloc lipsa acestor aspecte din viața mea, mă pot lipsi în continuare de ele. Nu merg la medic pentru că apoi s-ar gândi să îndrepte această problemă cu posibilul deficit iar eu nu-mi doresc acest lucru.
Ce-i drept, ai zis bine că masturbarea îmi poate face mai mult rău dacă aș face-o în silă, deci fără a simți nevoia, dar te rog detaliază ce ai vrut să spui afirmând că probabil de aceea am ajuns în situația asta. Aici chiar nu înțeleg la ce faci referire. happy

| Mosotti a răspuns (pentru lpavel):

Normal ca are mari probleme, pai am eu 46 ani si simt zilnic pofta de f, damite la 23 de ani?!
Are pe psihic probleme, aromantic, virgin, singur, e f clar. Un om ok nu ajunge asa.

| ALM2000RO explică (pentru Mosotti):

Să știi că până acum nimeni nu mi-a pus vreodată diagnostic de probleme psihice, am fost și la psihiatru în trecut, acum 2 ani am vrut să merg să mă consulte, merg și la psiholog de câțiva ani dar nu am vreun diagnostic dat ca să zic că aș avea vreo tulburare psihică.
Aromanticii asexuali sunt într-adevăr foarte rari, țin minte că am citit că asexualii sunt cam 1% din populație și că, deși nu se știe numărul de aromantici, cei care suntem de amândouă combinat am fi undeva la 0, 05-0, 1% din populație. Dar asta nu e o problemă în sine, e ca și orientările sexuale LGBT, așa se nasc unii, e o înclinație înnăscută, așa și lipsa orientării sexuale și a identificării romantice în cazul meu. E vorba de chimia creierului.
Trist este numai că nimeni nu mă înțelege și că nu cunosc nici eu pe nimeni ca mine, care să-mi semene și cu care să pot lega o prietenie ok sad

| Mosotti a răspuns (pentru ALM2000RO):

Pai ti-am zis ca ma mir cum de te masturbai asa rar, citisem de cate ori te masturbai in functie de range de varsta.

Nu stiu daca tu ai problema psihiatrice cat psihologice cumva. Cine stie ce traume ai avut in copilarie. Si la psihologice nu se prea pune diagnostic.
Te duci la psiholog dar cam degeaba.

Pai tocmai ca esti asexual, ca nu te intelege nimeni, ca nu gasesti pe cineva nu stiu cum, denota mari probleme!
Personalitatea ta insasi e ceva defect.
Nu poti fi asexual cand tu te masturbai si aveai placere, ce naiba.
Asexualii nu simt nevoia sa faca sex sau sa se masturbeze.
Si ca dovada ca problema s-ar fi putut agrava e ca acum nu mai simti placere fata de inainte.

"o faceam mecanic de la un timp", deci inainte aveai placere.

Nu e ca la LGBT homo, les sau bi, ca aia se simt f bine asa, tu ai de suferit din cauza a cum esti.

"nu ma intrelege nimeni", deci te deranjeaza ca nu te intelege nimeni, nu te intelege ca tu esti problema, nu ei, ca 98 % se inteleg intre ei.
Nu esti vinovat tu, eu doar explic, ca nu e asa "se naste x cu inclinatie innascuta", ca si cum "aaa, eu de fapt nu am probleme domne, asa sunt eu, dar ca asa sunt eu imi face probleme".

Trist e ca te-ai nascut tu cu probleme, nu ca nu te intelege cineva cand nu prea are cum sa te inteleaga.
In timp ce altii au prietenii, parteneri, traiesc viata, tu astepti pe cineva care sa-ti semene. Doar tot unu/una cu probleme asemanatoare te intelege, insa si aici e problema, ca si aia cu probleme, au probleme diferite, si de multe ori nici aia nu se inteleg intre ei.

Plus ca unde sa-i gasesti pe aia? Invartindu-te printre oameni 98 % fara probleme?! Nu merge. Poate e unu sau una si trece pe langa tine dar nu stii ca e ca tine.
E greu sa va gasiti.

Pai si eu am doar 3 prieteni buni si atat, in rest nu ma compatibilizez cu 95 %, dar eu realizez ca am probleme. Insa si ei au ceva probleme, de fapt la baza asta ne-a cam unit.
Si astia formeaza prietenii mai profunde, nu de suprafata ca ceilalti, unde doar la bine sunt cu tine.

Aia trans sunt defecti si ei, ca nu se simt bine in pielea lor si trebuie sa se transforme ca sa fie bine.
Nu e ca la homo, les si bi.

| LordCristobal a răspuns (pentru lpavel):

Sa stii ca mai sunt barbati care nu simt nevoia sa faca sex si asta e din cauza ca au o cantitate foarte mica de testosteron in ei, aici e vorba si de cazul asexualilor.

| lpavel a răspuns (pentru ALM2000RO):

Pai de obicei cei ca tine ajung sa nu mai aiba placere in sex de nici un fel pentru ca inainte au exagerat cu sexul/masturbarea, o faceau de mai multe ori pe zi chiar daca nu simteau placere dar o faceau din dorinta...
Acum dupa cate ai zis tie poate nu din asta ai aceasta problema, dar tot o problema se cheama! Si ce daca nu esti singurul? Asta n-ar trebui sa te consoleze! Si cei cu cancer sunt destui dar nu cred ca ar zice cineva ca nu-i pasa ca nu e singurul. Bine la tine e putin mai altfel, te inteleg dar totusi ma mir ca nu am mai intalnit o astfel de persoana. Pentru mine sa fiu asa ca tine ar fi cea mai mare pedeapsa de pe pamant, nu stiu ce m-as face...

| dullcat a răspuns (pentru lpavel):

Afla ca mai exista oameni, aproximativ 1% din populatia planetei sau chiar mai mult, deci nu e nevoie sa vorbesti asa : https://www.medicalnewstoday.com/articles/327272

| lpavel a răspuns:

Dupa aproape jumatate de an ai inceput sa evaluezi raspunsuri? laughing la una imi dai inteligent si folositor la alta eronat... mai bine abtine-te laughing

| Konstantinos99 a răspuns:

Hai sa facem o clarificare inainte sa iti spun si eu din 100% experienta cum sta treaba.
Fii atent! Inca din textul tau am sesizat ca de fapt tu nu mai simti atractie sexuala din cauza unei conditii care ti ai pus o singur, adica cumva idea de asexuat vine din capusor pentru ca asa vrei tu si ai priceput ca e mai bine. Super pana aici, doar ca asta e motivul pentru care nu ai si nu vei avea organme involuntare de seara pentru ca esti ceea ce gandesti iar corpul tau si creierul tau nu vor lasa frau liber trupului.Pe scurt, nu vei produce tostesteron pentru ca nu vrei. Intrebarea ta adevarata este "Cand o sa imi mai vina orgasmele de seara? " pentru ca ai nevoie de ele.Iti spun eu, niciodata in starea actuala.Trebuie sa gasesti o cale sa iti accepti trupeste ispitele si sa le eviti, dar trebuie sa le accepti! Mai e un factor important me3diul in care traiesti, ca daca te muti la tara sau iesi macar in wekeend iti zic eu ca simti diferenta in tine.
Si acum raspunsul la intrebari din experienta:
1.cantitatea de spermă eliberată în cadrul viselor umede=cantitatea de sperma eliberata prin masturbare
2.cantitate mai mica sau egala pentru ca trupul nu mai poate elibera ca in faza initiala aceeasi cantitate, se modifica ceva organe si nu prea poti sa mai elimini aceeasi cantitate, dar e ok daca sunt mai dese
3. Daca iesi in ziua respectiva din casa, da indiferent de cantitate, nu neaparat sa te speli dar macar sa faci o schimbare a boxerilor.
Stiu ca e greu, si pentru mine e, dar trebuie sa iti accepti puterea ce iti este data de hormoni si sa ai grija sa nu faci rau cu ea.Hai domne ajuta sa gasim si noi fete curate trupeste si sufleteste, sa avem o viata frumoasa.