| Alexandra19991 a întrebat:

3 luni la rand mi-a venit menstruatia pe data de 15 pana pe 19, in luna martie pe 12 mai precis,am avut un contact neprotejat nu a ejaculat in mine, dar pe 15 mi-a venit normal si s-a terminat tot pe 19, pe 28 martie am avut inca un contact sexual, dar de data asta protejat.De atunci nu am mai avut niciun contact sexual.Trebuia sa-mi vina acum pe 15 aprilie..si nimic, vad ca a intarziat 3 zile...metionez ca ciclul la mine nu este regulat deloc, nu stiu ce a fost de mi-a venit 3 luni la rand pe aceasi data,astazi dupa amiaza m-am simtit cam rau,nu greturi sau stari de voma,pur si simplu nu m-am simtit bine, probabil de la caldura sau alimentatie proasta...credeti ca as putea fii insarcinata? Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi, dau funda :*

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In ultimele 7-9 zile ale ciclului menstrual NU se poate forma o sarcina chiar si in cazul in care mereu se ejaculeaza intentionat in vagin. Acest fapt a fost confirmat si de producerea ultimei menstruatii dupa 3 zile din momentul intretinerii sexului. Deoarece ultimul contact sexual, cel intretinut in data de 28 martie a fost protejat si in timpul sexului nu s-au intamplat "accidente" se poate afirma si trage concluzia ca formarea unei sarcini teoretic devine IMPOSIBILA. Lipsa simptomelor premenstruale nu reprezinta automat un semnal de alarma in cazul in care ciclul menstrual este de tip NEREGULAT deoarece dupa 3 cicluri egale ca lungime poate urma un ciclu complet diferit cu o lungime imposibil de determinat. In cazul tau se pare ca ar fi vorba de niste dereglari hormonale la nivelul glandelor endocrine a caror functionare incorecta/defectuoasa dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini (estrogen si progesteron) si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul si mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. Doar in situatia in care menstruatia nu se produce nici dupa 3 luni se poate considera ca dereglarea hormonala este mult prea severa si consultatia ginecologica devine obligatorie. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual din 28 martie a fost protejat, nu esti gravida.