| Frumosul345 a întrebat:

Acum aproximativ o săptămână am avut un contact sexual neprotejat cu iubita mea iar după a luat o pastila de escapelle iar acum i-a curs o picătură de sânge și o doare burta.
Este ceva normal?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se putea formula un raspuns LOGIC, RATIONAL si mai ales CORECT, in privinta NECESITATII sau a INUTILITATII de a se folosi acea patila contraceptiva de a 2-a zi, trebuie sa fie oferite, prezentate si prezentate datele strict necesare si obligatorii de a fi cunoscute si anume :
-- tipul ciclului menstrual adica daca este neregulat sau regulat,
-- data la care a inceput ultima menstruatie,
-- lungimea ciclului menstrual sa data la care ar urmat sa inceapa viitoarea menstruatie
-- data in care a fost intretinut actul sexual cu pricina
-- daca a ajuns sau nu sperma in vagin,
numai daca sunt cunoscute aceste informatii, doar in acel caz se poate oferi un raspuns catusi de cat obiectiv si probabil si corect.
Sanatate!

| Frumosul345 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci o sa explic detaliat cum s-a intamplat
In timpul actului sexual cand sa imi dau drumul s-a spart prezervativul
Atunci am gasit sperma pe mine
După iubita mea sa spălat vine sa fim siguri
Are ciclul regulat
Data la care a avut menstruatia a fost pe 13 luna asta si sa încheiat pe 16(a ținut 4 zile ) iar ei ii curge putin
Ziua actului sexual a fost pe 19
Nu suntem siguri daca a ajuns sau nu sperma in vagin
Deaia am si luat decizia sa ia escapelle
Este ceva daca a spart-o in doua cand a luat pastila?

| Frumosul345 explică (pentru corbulalbrosu):

App.Pastila a luat o la o ora jumatate după contactul sexual

| Frumosul345 explică (pentru Frumosul345):

Reactualizez:i-a curs foarte mult acum

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Frumosul345):

Mi-ai transmis doar o parte din cele cerute :
'' Are ciclul regulat.
Data la care a avut menstruatia a fost pe 13 luna asta si sa încheiat pe 16 (a ținut 4 zile ) iar ei ii curge putin
Ziua actului sexual a fost pe 19 ""
NU ai precizat ceea ce este cu adevarat IMPORTANT si anume :
1.) - care este LUNGIMEA CILULUI MENSTRUAL? deci nu a MENSTRUATIEI care a fost de 4 zile, fiindca aceasta informatie NU are absolut nicio importanta sau vreo relevanta in stabilirea zilei de OVULATIE si a celor 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE
2.) Iar in cazul in care iubita ta nu stie cate zile tine in cazul ei CICLUL MENSTRUAL (deci NU SANGERAREA MENSTRUALA) sa spuna chiar si cu o aproximare de +/- 2 zile in ce data ar fi urmat sa inceapa viitoarea MENSTRUATIE
Pana una alta pe baza raspunsului pe care l-ai dat REZULTA ca sexul a fost intretinut in cea de a 6-a zi (sau chiar a 7-a zi) a ciclului (13.11 - 19.11 = 7 zile), moment in care ciclul menstrual era in FAZA INFERTILA situata cu cateva zile inainte de a incepe cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE adica singurele zile in care se poate forma sarcina. Fiindca sexul a avut loc probabil cu cel putin 5-6 zile inainte de data la care ar fi urmat sa aiba loc OVULATIA. se poate aprecia si considera ca POSIBILITATEA cat si PROBABILITATEA de a se putea forma sarcina era EXTREM DE MICA/INFIMA de cel mul 2-3% in cazul in care in mod sigur SPERMA A AJUNS IN VAGIN.
In concluzie se poate afirma ca in proportie de 98-99% pastila Escapelle a fost folosita INUTIL si comportamentul vostru a fost absolut IRESPONSABIL
In astfel de situatii pentru ca femeia sa NU isi ''otraveasca'' cu totul INUTIL organismul, prima data fuge la Farmacie si isi cumpara un TEST DE FERTILITATE/OVULATIE (Barza 5+1 care costa in jur de 20 lei) si isi determina starea sa din acel moment de a fi FERTILA sau INFERTILA. In functie de rezultatul obtinut (negativ sau pozitiv) stie foarte sigur si precis daca este necesar sa foloseasca sau NU pastila contraceptiva Escapelle sau Postinor 2. Este posibil ca raspunsul transmis sa NU fie cu adevarat OBIECTIV si CORECT fiindca NU sunt cunoscute cele 2 informatii PRINCIPALE solicitate, dar care din pacate lipsesc.
acum 16 minute | Frumosul345 explică (pentru Frumosul345):
Reactualizez : i-a curs foarte mult acum
Fiindca sangerarea care a pornit acum in a 11-a zi a ciclului, dar care de fapt a pornit dupa trecerea a 7 zile fata de data folosirii pastilei Escapele, se poate aprecia ca fiind de fapt acea sangerare care apare de regula dupa trecerea a 4-7 zile dupa ce a fost folosita pastila contraceptiva si reprezinta o reactie adversa/de aparare a organismului fata de invazia de hormoni sintetici care au ajuns INUTIL in organism. Multa sanatate!

| Frumosul345 explică (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc mult pentru răspuns parcă m-am mai linistit putin
Cand o sa fie activa o sa o intreb cand trebuie sa ii vina si o sa iti spun
Stiu ca a descărcat o aplicatie cu calendarul nenatural si acolo scria ca sarcina este redusă

| Frumosul345 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru răspunsul primit, parcă m-am mai linistit
Cand o sa fie activa o sa o intreb cand trebuie sa ii vina si o sa iti spun

| Frumosul345 explică (pentru corbulalbrosu):

Mia spus că trebuie să îi vina pe 10

| sofisis a răspuns (pentru Frumosul345):

Da, e normal. E unul din efectele prin care se adevereste ca pastila a functionat...sangerare. Durerea de burta este asociata cu sangerarea.