| Papusika1Mika a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine va rog.
Sunt cu cineva de care vreau sa ma despart, simt ca nu tin la el asa cum ar trebui. Si de fiecare data cind incerc sa fiu mai moale si mai distanta nu imi iese, ceva ma impinge sa nu ma despart de el. Ajutati-ma va rog macar cu un sfat ceva...
Caci intre timp cred ca simpatizez pe altcineva. Dar e vorba doar de simpatie. Si chiar nu stiu ce sa fac.

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Simti ca nu tii suficient la el,dar ceva te retine sa nu te desparti.
Atunci sau il compatimesti sau ti-e teama sa ramai singura!
Tot ce pot sa-ti spun e extrem de simplu:cand ai de ales intre doi,alege-l pe al doilea.
Daca cu primul lucrurile ar fi fost perfecte, al doilea nu ar fi putut sa existe niciodata!
Acum, hotaraste-te.happy

| mgtow a răspuns:

Sa fi moale si mai distanta nu are cum doar de ai fi mai rea si distanta. Daca nu mai merge treaba ii zici gata ca pui capac si viata continua inainte.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu ai o motivație suficient de puternică.
Când acea simpatie se va transforma în ceva mai mult, vei avea și motivația necesară.

Dar decât să-l aburești în continuare, știind că oricum va veți despărți în scurt timp, mai bine lasă-l acum - fă și lui, și ție un bine! Riscați să pierdeți pe cineva deosebit, riscați nici să nu-l observați, doar pentru că aveți inimi semi-ocupate și sunteți prinși într-o relație fără viitor.
Eliberează-te și eliberează-l!

| NickiMinaj a răspuns:

Spune-i baiatului si gata! e de rahat sa amagesti pe cineva, intotdeauna e de preferat sinceritatea.

| NatureSelf a răspuns:

Chestia care nu te lasa sal ranesti, este ca tii la el, si iti banesti de el. v-ati cam atasat. Si asta e problema

| LeontinAndrei a răspuns:

Eu iti spun doar atat: Comunicare, comunicare si iar comunicare... Totul se invarte in jurul comunicarii. Vorbeste cu el si explica-i cu frumosul. Ideea este ca mai bine vorbesti cu el pentru a-l pastra ca prieten, dar daca vei fi distanta cu el exista riscul sa inceapa o cearta intre voi si nu o sa va fie bine. De asta iti si recomand sa vorbesti cu el. O seara placuta iti doresc.

| Ea12345 a răspuns:

E clar ca nu l iubesti, e doar atasament. Renunta la el pana nu e prea tarziu.e spre binele tau. Daca l-ai iubi, nici nu te ai gandi cumva sa simpatizezi pe altul.
O sa suferi la inceput, da mai bine acum decat peste nu stiu cati ani.
Bafta.

| AndreiLTX a răspuns:

Mergi la el.si atunci cand vrea sa te sarute sau ceva...il respingi.si atunci o sa ai ocazia sa-i spuiwinking

| zoozolina a răspuns:

Deci,zii ca nu mai poate continua. Spune-i ca nu il mai placi asa cum il placeai prima oara.Ca poate ar fi mai bine pentru amandoi sa va despartiti.Sau provoaca tu o ceartawinking intentionatalaughingdaca chiar vrei sa e tdesparti de el. Sper ca te-am ajutat.

| Midnight13 a răspuns:

Din moment ce ai spus ca ceva te retine sa nu te desparti la el, inseamna ca tot simti ceva pentru respectivul. cred ca ar trebui sa te gandesti ce simti pentru fiecare in parte si cu care ai vrea sa fi impreuna. bafta! happy

| Papusika1Mika explică (pentru Midnight13):

Sfatul tau m-a pus serios pe ginduri, multumesc frumos.

| DdR a răspuns:

Ai putea sa-i spui ca nu prea mai simti nimic pentru el, si decat sa ramaneti impreuna sa va pierdeti amandoi timpul, pentru ca din moment ce tu vrei sa te desparti de el inseamna ca nu mai aveti niciun viitor impreuna. Cea mai simpla abordare fata in fata, fara regrete si fara suparare, incearca sa fi blanda cu el, asta daca el chiar te iubeste si va suferi.

| VladBlondu a răspuns:

Dar cel de care vrei sa te desparti cum se poarta cu tine? daca baiatul care vrei sa te desparti de el tine la tine tu poti vorbi cu el ce te-a facut sa te indepartezi de el! cel mai bine sa stabiliti fiecare ce nu va place la celalt si s-a va reparati defectele