| OoOEuOoO a întrebat:

AJUTOR! Daca vreti sa cititi tot. Incerc sa fac cat mai scurt. Sunt atrasa de atat de multe chestii incat nici eu nu mai stiu ce vreau. Imi place sa desenez. Am niste desene super, desenez aproape real, dar imi place si sa ma joc de-a "actoria" adica asa in casa unde nu ma vede nimeni si mereu visez sa devin actrita. Dar imi place si design-ul. Chiar nu stiu ce sa aleg, sunt prea multe, am frica sa joc in fata altor oameni si de aceea vreau sa devin regizor, am niste idei de film super amuzante si chiar cred ca sunt bune si am sa le scriu pe foaie sa vad daca as putea sa fac un film. Adica un scurt-metraj. Nu stiu ce sa aleg. Nu ma simt atrasa foarte puternic de niciuna dintre chestiile astea. Dar as vrea sa fiu totusi una din ele pentru ca imi place. Pe toate imi plac. Sa desenez imi place sa joc sa fiu actrita sau regizor cu ideile mele super. Nu ma laud dar nu stiu ce sa aleg. Poate o sa imi spuneti sa aleg ce-mi place cel mai mult. Chiar nu stiu. Am vrut sa fiu si contabila dar e greu la mate si nu vreau. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| cHoCollaTeFllory a răspuns:

Actrita este cel mai de succes si platita meserie din cate ai enumerat tu acolo.Lasa rusinea etc. Bafta

| Hitch a răspuns:

Arhitect de scena (la teatru). Arhitectul de scena elaboreaza proiectul pentru decorurile scenei la teatru, la spectacole muzicale sau la filme, creeaza costume, decoruri de scena, incluzând toate detaliile tehnice necesare.
Care sunt îndatoririle postului? Obligatiile includ: sa întocmeasca desene si schite pentru costume si decoruri etc., sa selecteze materialele si obiectele necesare. Munca se bazeaza pe scenariu si pe piesa, muzicalul sau filmul pus în scena de regizor. Arhitectul de scena coopereaza cu electricianul si cu atelierul unde se executa proiectele sale.
Unde se desfasoara activitatea si în ce conditii? De obicei în studiouri de teatru si film.
Ce instrumente / echipamente folosesc? Instrumente de scris si de desenat, tehnologie informatizata. Uneori machete la scara mica.
De ce aveti nevoie pentru a reusi? Sa fi terminat o facultate cu profil artistic si sa aveti talent de creator.

| pinky2505 a răspuns:

Aceasta alegere tu trebuie sa o faci. In orice caz, ca sa poti face ceva, sa ai succes, ai nevoie de pile- de persoane cunoscute care sa practice una dintre cele doua meserii. Ma gandesc ca nu vrei sa devi actrita si sa stai un an fara sa fi solcitata pentru vreun spectaco lsau vreun film. Dar nici sa fi designer si nimeni sa nu fi auzit de tine si sa nu te solicite pentru prezentari etc.
Totusi, in locul tau, cred ca as alege designul.