| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si chiar imi doresc sa imi incep viata sexuala...plac un baiat de 5 luni iar acum sunt cu el. ma atrage foarte mult din punct de vedere fizic insa nu stiu... ce s'ar putea intampla daca imi incep viata sexuala prea devreme. oricum eu vad sexul doar ca pe o placere

38 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Daca tu crezi ca faci sex si doar atat, de parca ar fi un aspect insignifiant al vietii tale atunci nu stiu de ce mai ceri sfaturi?!
E clar ca esti genul caruia nu ii pasa de nimic, nu dai importanta nimanui, ori ai pus intrebarea asta la bravada!
Iti incepi viata sexuala cand vrei tu, si la 8 ani daca te atragea colegul de clasa.
Ai grija caci cu comportamentul tau nu te vad bine deloc!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

@andalu, vorbim de o fetita de 14 ani nu de o femeie adulta cu nevoi 'primare'...altele la varsta ei se joaca cu papusa si ea are chef de altele.
Desigur, e viata ei si sincer nu cred ca ne doare undeva pe vreunul de viata ei (ca sa fim sinceri pana la capat) happy

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

@Andalu, tu cum crezi ca v-a ajunge dra peste cativa ani de sex? Caci sti si tu prea bine ca la varsta aia nu poti intretine o relatie de lunga durata. Fata vrea sa experimenteze deci e logic sa deduc ca se trage dintr-o familie care nu a educat-o corect sau chiar deloc.
Pui placa cu 'sunt influentati de tv, media, anturaj' dar daca avem fiecare creier si drept de a alege de ce nu si le folosesc unii? Sa fim deriosi, majoritatea 'copiilor' prefera sa fie COOL si la moda. daca sare unul in lac el o sa sara in putz ca sa fie mai 'destept'... ce denota asta?! educatie si inteligenta zero!
Nici ai mei nu mi-au batiut capul cu educatia sexuala, doar in 2 fraze mi-au zis ca trupul meu e un templu si trebuie sa am grija pe cine voi lasa in el, ca am o onoare care nu se da oricui (sunt fata, daca nu te-ai prins). Si uite ca spunandu-mi aceste argumente pe la 11- 12 ani m-a facut sa realizez ca au dreptate si imi vor doar binele!
Deci, raul si binele ti-l faci cu mana ta pentru ca tu alegi!

| catthshshshs a răspuns:

Asculta bine ce au spus ceilalti si crede-ma ca sunt sfaturi ale unor oameni care stiu (sau poate ca unii nu) ce inseamna de fapt inceperea vietii sexuale.Sexul te maturizeaza, ek trebuie de aceea sa apara intr-un moment al vietii cand esti pregatita de o schimbare majore. E foarte bine daca se reuseste acest lucru alaturi de persoana care o vei iubi toata viata.
Sunt contra inceperii vietii sexuale la 14 ani.Nu o spun din rautate ci spre binele tau.Nu este suficient ca acea persoana sa te atraga fizic.Trebuie sa va cunoasteti amandoi corpul si sa cunoasteti mijloacele de contraceptie.Nu e asa de usor.De unde stii tu ca acest baiat nu te va parasi apoi? De unde stii tu ca el de fapt nu vrea doar acest trofeu al tau? Virginitatea ti-o pierzi doar o singura data si trebuie sa ai grija cu cine!
Eu zic sa mai astepti macar pana pe la 17-18 ani sau de ce nu, mai tarziu.Nu te arunca asa repede ca sexul ti se va parea la aceasta varsta nu o placere ci un dezastru poate.Sunt multe implicatii si la nivel psihologic. Daca tu nu crezi ca ce spunem noi aici e bine, cauta pe net in continuare diferite opinii si te vei convingewinking

| cristi202 a răspuns:

Ai putea face si ceva cu ochisori, asa, mai din neatentiehappy... Daca vezi sexul doar ca pe o placere, e trist. Ar trebui sa il vezi ca pe ceva frumos, pe care sa il daruiesti doar persoanei pe care crezi ca o vei iubi toata viata. La urma urmei, cind faci sex, devii una la toate nivelele cu iubitul tau. Sau, de placere, vrei sa te imparti azi cu el, mai apoi cu altii? Ca doar nu poate fi vorba de casatorie acum, la virsta aceasta.

| cristi202 a răspuns:

Ai putea face si ceva cu ochisori, asa, mai din neatentiehappy... Daca vezi sexul doar ca pe o placere, e trist. Ar trebui sa il vezi ca pe ceva frumos, pe care sa il daruiesti doar persoanei pe care crezi ca o vei iubi toata viata. La urma urmei, cind faci sex, devii una la toate nivelele cu iubitul tau. Sau, de placere, vrei sa te imparti azi cu el, mai apoi cu altii? Ca doar nu poate fi vorba de casatorie acum, la virsta aceasta. Eu zic ca e mai bine sa mai astepti.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Lasa sexu traieste-ti copilaria ai timp si de asta tot timpul nu iti incepe viata sexuala de acum esti prea mica si vezi ca pot aparea tot felul de bolii ai timp si pentru asta

| VodkaCoca a răspuns:

Gandeste'te ca ai doar 14 ani, nu iti strica copilaria de pe acum, mai asteapta macar 2 ani, ca iti pierzi ce e mai frumos din copilarie, daca placi un baiat asta nu inseamna ca trebuie sa te culci cu el, stii catzi baieti o sa pleci in continuare, deci astea nu va insemna ca trebuie sa te culci cu ei, ai grija la 14 ani sunt si multe riscuri, asa ca mai asteapta 2 anisori macar sa te informezi mai mult despre viata sexuala, si trebuie sa te simti tu gata de a o face, trebuie sa cunosti baiatul ala, sa fie ceva serios intre voi, sa tzii la el sa il iubesti, de acum nu inseamna ca fiecare persoana pe care o placi zici hai sa ma culc cu el, eu ti'am dat un sfat pai faci ce vrei ca e viata ta, eu am facut-o la 16 ani dupa un an si 4 luni ce stateam cu baiatul ala, si in total am stat 2 ani si 6 luni, nu regret ce s-a intamplat ca ce a fost a fost frumos, dar imi dau seama ca puteam sa mai astepttongue

| want2bMajestic a răspuns:

Sexul chiar este o placerewinking tu decizi ce faci cu viata ta si cu corpul tau. bineinteles ca pot exista complicatii daca iti incepi viata sexuala prea repede. iar in cazul tau e chiar prea REPEDE... 14 ani nu este o varsta care sa iti deschida orizonturile sexualewinking

| andalu a răspuns:

Ei bine floom, eu nu sunt de acord cu tine cu toate ca eu fac parte din categoria celor care plaseaza sexul pe locul n, adica nu il consider ceva asa importnat.Insa, daca ea simte nevoia sa o faca, nu trebuie sa se infraneze de la asta motivul fiind f simplu: ii va afecta celelate aspecte din viata, nu se va mai putea concentra asupra profesiei(scoala in cazul ei), va deveni nervoasa etc etc.Sunt unele nevoi primare si trebuie sa le luam ca atare.Nu e bine nici sa exageram cu ele, pentru ca aici intervine atuul nostru si anume rationamentul insa de asemenea nu e in regula nici sa le negam.Si mie mi se pare putin cam devreme sa inceapa viata sexuala de la 14 ani din motivul ca nu cred ca este dezvoltata sficient, insa daca ea simte ca isi doreste acest lucru,,,

| andalu a răspuns:

Rectific: ma gandeam la 16 nu la 14 ani.Esti evident mult prea mica pentru a te gandi la sex, iti garantez ca la varsta pe care o ai nu poti gasi in asta o placere.
Totusi comentariul la adresa gandirii lui floom mi-l mentin intact.

| andalu a răspuns:

@floom: da, sunt de acord cu faptul ca e prea mica, insa nu sunt de acord cu :"E clar ca esti genul caruia nu ii pasa de nimic, nu dai importanta nimanui" si cu "Ai grija caci cu comportamentul tau nu te vad bine deloc", nu ai de unde sa stii tu chestiile astea.Adolescentii din ziua de azi sunt f influentati de ceea ce vad la tv si ce aud in stg si in dreapta de la altii mai mari de care intr-adevar poti spune ca "nu stiu pe ce planeta se invart". Mi-am cerut deja scuze pentru faptul ca m-am gandit nu la 14 ani, ci la 16, cand tot devreme era insa cand s-ar fi putut oarecum intelege ca ea sa se fi dezvoltat mai rapid si intr-adevar ca organismul ei sa simta si instinctul sexual.Imi mentin insa pararerea ca nu ai cum sa faci tu asemenea ipoteze cum ca ar ajunge f rau, ca nu ii pasa de nimic etc.Si in leg cu ultima ei fraza pe care sunt sigura ca a preluat-o de la o alta "sursa", oare pentru tine sexul nu e tot o placere? Sau vezi sexul ca pe o metoda de reproducere si deci il vei practica doar de cateva ori, numarabile pe degete, cand iti vei dori unul sau mai multi copilasi?! Ideea pe care o sustii e buna, si toti am fost de acord cu ea: este gresit sa isi inceapa viata sexuala de acum, sau mai bine spus, f gresit, insa caracterizarea pe care i-ai facut-o tu, precum si "citirea" viitorului ei sunt nejustificate.Eu v-as sfatui, mai ales e voi, baietii, si pe tine Cristi, sa nu mai scrieti pe aici lucruri in care nici voi nu credeti.Nu noi suntem cele care si-o trag cu oricine, voi sunteti cei care ajung sa dea bani la curve ca sa isi satisfaca tot felul de fantezii tampite.
Iar acum un sfat din propria-mi experienta: eu am facut-o de la 17 ani si tot consider ca a fost prea devreme.Prea putine fete ajung sa o faca din propria dorinta asa devreme, cred ca cea mai buna varsta este de 20-21 ani si intr-adevar este important sa o faci cu un tip de care esti indragostita.

| florg78 a răspuns:

Ai 26 de raspunsuri la intrebarea ta si majoritatea sunt inpotriva dorintei tale, multe vin de la baieti care prin natura firi ar trebui sa spuna da dorintei tale.intrebate de ce spun sa mai astepi.cu siguranta au trecut prin astfel de momente crezind ca sunt pregatiti, si nu au fost.mai gandeste-te. cu siguranta va veti bucura mai tirziu ca ati asteptat.intrebai ce s-ar putea intimpla.baiatul s-ar putea sa nu aiba suficienta experienta si sa grabeasca si atunci ai simti numai durere, apar leziuni interne, sarcina dezamagire. bafta

| jocnecurat a răspuns:

Cam devreme,,, mult prea devreme,,, eu zic sa mai astepti vreo 4-5 ani daca nu te manca rau maimuta.

| dtte a răspuns:

Tu nu ai cum sa vezi sexul doar ca pe o placere pentru ca nici macar nu l-ai experimentat! Esti asa sigura ca o sa-ti placa sau asa ai auzit si tu? Nu mai bine ai si tu rabdare sa mai cresti, sa te documentezi cat mai mult si abia apoi sa treci la fapte? Daca pe tipul asta il placi de doar 5luni, de cand sunteti impreuna? Cred ca te cam grabesti si uiti ca ceea ce vrei sa faci este un pas important! E treaba ta, faci cum vrei dar riscuri sunt destule, nu esti inca pregatita(dpdv fizic) sa faci asta!

| roben174 a răspuns:

Hei nu te supara nu o zic ca pe o morala, dar ai 14 ani esti mica pentru sex. Daca iti incepi viata sexuala gandeste-te la 18 ani o sa ai o serie de baieti care au intrat in tine sau poate nu, dar nu e bine cand o sa fii majora si o sa te casatoresti cred la un moment dat in loc ca iubirea dintre voi 2 sa se intareasca prin dragostea sufleteasca cat si cea carnala pentru ca atunci cand faci sex cu cineva care il iubesti iubirea creste si o sa fie mai mult decat iubire.

Deci sfatul meu este sa nu icepi faci o greseala care nu poti sa o mai repari.Si inca ceva nu te lasa influentata sau amenintata de baieti ca daca nu faci sex cu ei iti dau papuci daca prietenul tau se desparte de tine pentru ca nu faci sex cu el inseamna ca e un (scuzati expresia) nemernic care nu vrea deact sa tio` puna! si nu te iubeste!

| anason a răspuns:

Ce se poate intimpla? Mai nimic... O sarcina nedorita, vreo boala venerica, maturizare inainte de vreme. Dar astea sunt fleacuri, asa-i?

| floflory a răspuns:

Parerea mea e ca esti prea mica pentru asta. Tu vrei sa o faci cu un baiat pe care il placi de DOAR 5 luni.Sexul nu trebuie tratat doar ca o placere, inseamna mult mai mult decat o placere si pentru prima data ar trebui sa fie cu un baiat pe care il iubesti si stii ca si el te iubeste, dupa e posibil sa regreti aceasta decizie.Cat despre sarcinile nedorite si bolile venerice poti sa ramai insercinat si la 18 nu doar la 14 si bolile poti sa le ei oricand daca nu esti atenta.

| Didw a răspuns:

Buna. scuze ca zic da esti dusa straight face?
E prea devreme la 14 ani.
Poti sa iti manifesti dragostea fata de persoana iubita si altfel, nu doar prin sex.
Cam atat am avut de zis. Daca iti incepi viata sexuala prea devreme, poti ramane gravida oh go on. Treaba ta happy!

| queen00 a răspuns:

Mdaa... la asa o virsta frageda numa la nebunii stati cu gindul...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai esti la o varsta frageda si mai bine te-ai bucura de copilarie pentru ca de sex vei avea timp destul cand vei creste...Riscuri:poti ramane gravida si nu cred ca vrei copil la varsta asta, poti contacta boli si apoi, mai e si o problema din punct de vedere psihic, acest pas este unul important care te va marca toata viata daca incepi de la varsta asta.Succes si sper sa iei decizia cea mai bunawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu vrei sa cresti un copil de la varsta asta, fa ce vrei.
Eu zic ca 14 ani este o varsta prea mica pentru a-ti incepe viata sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai pe pruna ta, ca inca e devreme! tu fa ce vrei insa acesta e sfatul meuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai pe pruna ta, ca inca e devreme ! tu fa ce vrei insa acesta e sfatul meu winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti nebuna laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda poate o vezi ca o placere dar dupa puctu meu de vedere este o chieste serioasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt cam in aceeasi situatie dar am 16 ani|laughing)!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca aveti incredere unul in celalalt ...De ce nu?happy. Si eu am un prieten de 2 luni.hee hee Si ne gandim sa facem acest pas pe viitorhappy. Trebuie sa fii informata despre contraceptie si toate celelaltehappy. Numai sa o faci sa nu'ti para rau dupaceeahee hee. Si eu am tot 14 anihappy. Tu decizi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mdea asa ceva posi sa faci kir sh de la 8 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MdA.Am InCerCat Chiar si la 12 ani placere ii mare si ai mare adrenalin :d