| ioanatomi a întrebat:

Am 14 ani si mi-am inceput viata sexuala. as dori sa stiu daca menstruatia imi va veni la data initiala si cum sa fac ca mama sa nu isi dea seama.adica cum si-ar putea da seama?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GeorgiV a răspuns:

Bună, Ioana! Well, păi hai să o luăm pe rând: ți-ai început viața sexuală, ok, un lucru care la un moment dat trebuia să se întâmple! Ți-e frică că nu îți va veni menstruația: ok. Întrebarea mea este de ce ți-e frică de acest lucru? În principiu, aceasta apare pentru că: 1. nu te-ai protejat, 2. s-a rupt prezervativul, 3. te-ai protejat, a fost ok, dar tot ți-e frică să nu fi rămas ceva sau să nu fi tu cumva excepția de la regulă, tipa megafertilă care va rămâne însărcinată indiferent de... Acum, ce nu înțeleg, este de ce vrei să te ascunzi? Crezi că ai făcut o crimă? Nu, iubita, nu ai dus război, ci ai făcut DRAGOSTE! Pentru asta nu are de ce să îți fie rușine, indiferent. Mai ți-e frică că vei fi depistată, de parcă ai cancer sau ceva (doamne ferește). De ce? Este drept că actul sexual este văzut în foarte multe moduri, și mai ales (de către părinți) ca fiind ceva negativ și ce trebuie făcut după 20-25 de ani dacă se poate. Ok! Hai să vedem cum stă treba!
1. Mama ta nu este supernany, Hitler, sau orice personaj mai mult sau mai puțin negativ care îți vine în minte sau care îți bântuie coșmarurile! Este, așa cum zice numele, MAMA ta: cea care, printr-un ACT SEXUAL ție, ți-a dat naștere (adică printr-o unire din iubire). Deci ce e așa rău în a face sex vs. dragoste (dacă o faci cu cap)?
2. Frica este opusul Iubirii. Știi că în tot Universul acesta predomină 2 frecvențe: cea a fricii (de a fi dat la o parte, urât, uitat, lăsat singur, batjocorit, etc) și a iubirii (a oferi celuilalt tot ceea ce e mai bun din tine). Își recomand să îți lărgești orizonturile (citește Paolo Coelho, Neale Donald Walsch, e ușor de găsit pe net, sau orice altceva ce te îndrumă pe drumul cel bun- al IUBIRII)
3. Nu-ți mai fie frică de viață! Trăiește-o! Fi tu însuți! Și descoperă-te mereu prin lucruri noi, lucruri CE SIMȚI că ți se potrivesc.
4. Încearcă să nu judeci oamenii: NU TE PRIPI. Poate chiar dacă mama ta pare a fi monstrul din loch ness, totuși, ea se poate dovedi un înger. Depinde din ce perspectivă o privești!
Și... cam acestea ar fi spusele mele pe această seară!
Noapte bună, și numai bine!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu esti insarcinata, menstra ar trebui sa-ti vina la data normala. Tu trebuie neaparat sa te duci la ginecolog in prima luna de la inceperea vietii sexuale (datorita riscului foarte mare de cancer de col pe care il ai). Fiind un copil, nu poti fi supusa unui examen ginecologic decat in prezebta unui parinte. Asa ca trebuie neaparat sa discuti cat mai curand cu mama ta si sa mergeti la medic. Daca esti suficient de matura sa faci sex, atunci esti suficient de matura sa discuti despre asta cu parintii si sa-ti iei in serios viata de femeie matura.

| monyk a răspuns:

Buna,hmm.la 14 ani, cam te-ai grabit da in fine...mama ta nu cred ca isi poate da seama daca ai facut-o sau nu ca nu intervin schimbari fizice, poate doar dupa comportament isi poate da seama, de obicei un parinte cam simte cand ceva e schimbat cu copilul lui.
Menstruatia la 14 ani sigur nu e regulata si nu va veni la aceeasi data desi ti-ai inceput viata sexuala, se reguleaza peste vreo 2-4 ani.

| unione a răspuns:

Nu e cam devreme?

| ELLSSA a răspuns:

Draga Ioana, chiar era urgenta treaba incat nu mai puteai astepta inca 3 ani maxim?
Nu pot intelege aceasta graba a adolescentilor in ziua de astazi.
Cine imi da raspuns la intrebarile mele? Cine?
Intreaba-ti iubitul, el te-a dezvirginathappy

| Baby a răspuns:

Daca deja a facut-o nu mai are rost sa ii sariti in cap. Daca ea a fost pregatita eu spun ca totul e ok. Pai mama ta de unde sa stie cand iti vine menstruatie? si oricum de ex mie nu-mi vine niciodata la aceeasi data, imi vine cu intarziere, asa ca nu-ti face griji. Tu comportate normal si nu da nimic de banuit :*

| Diana1d a răspuns:

Hai ca esti proasta, scuza-ma.Ce dracu ai in capu ala? Auzi la 14 ani isi incepe viata sexuala, pai la 18 ce mai faci? In loc sa iti vezi de scoala si de alte alea, te-apuci de sex.

| BellyGiggling a răspuns:

Aoleu intreab-o si tu pe Ana dupa noifetele.rolaughing ai avea mai multa intimitate
deci parerea mea este ca menstr. iti va veni la momentul cand trebuie cum ar veni normal si nu isi va da seama mama ta stai calma:*!

| CIA a răspuns:

Inconstienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o proasta in primul rand. Now listen:
Frumoaso, ai auzit de cancerul de col uterin?
Ai un risc foarte crescut de a face daca intretii relatii sexuale pana in 17 ani. Cauta pe google, sa vezi cat e de periculos. Pe langa asta, nu ca te-as trimite la scoala, nu-s cel mai bun exemplu. Dar incepi de la varsta asta, bun. Gandeste-te ca o sa continui tot asa si o sa ai reputatie de curva.
Nu iti spun ca esti o naiva ce urmeaza sa fie pacalita de unul ca o iubeste si ca a doua zi iti va da cu piciorul. Te las pe tine sa vezi.
Apoi, tu nu esti suficient de matura fizic. Se pot produce dereglari grave.
Apoi, daca el nu se protejeaza adica daca nu foloseste prezervativul, sa iti traiasca familia proaspat marita cu un mic membru! Si eu nu as vrea sa fii mama la 14 ani sad. Si-ti va intarzia menstruatia... 9 luni!
Iar de dat seama, isi vor da sigur daca te duc la ginecolog. Iar daca ginecologul afla va afla si politia, iubitul tau risca sa ajunga la corectie/ inchisoare. Aici depinde si de varsta, stiu. Dar el de fapt te violeaza, deoarece tu nu ai discernamant fiind minora.
Asta-i.
Cu drag, Jelli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti aranjez pentru un chiuretaj?

| feefy a răspuns:

Menstruatia nu iti vine cand tiai inceput viata sexuala, ci atunci cand organismul este in dezvoltare

| ioioiop a răspuns:

Voi astea destepte si care v-ati pastrat virgine, fata asta nu are nevoie de comentarile voastre stupide, asta a fost alegerea ei nu aveti voi treaba, si-a iubit partenerul si nu are nevoie sa o judecati voi, la TPU se ajuta oameni ati inteles nu sa-i judecati. Ioana este o varsta frageda du-te si fa-ti un control Papanicolau e cel mai bine sa stii despre tine si riscurile care le poti avea:* Jelii esti tu o proasta pentru ca tu nu sti ce inseamna Toti pentru unul (TPU) nu ai ce face acasa decat sa scrii prosti de TPU, tu nu vezi ca nu ajuti pe nimeni!