| Anamariasuciu a întrebat:

Am 17 ani jumate. Iubitul meu are 19, suntem impreuna de 4 luni si vrem sa facem dragoste, credeti ca e ok? Precizez ca niciunul din noi nu a mai facut vreodata asta.

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Momentul in care iti incepi viata sexuala depinde pur si simplu doar de aprecierea ta, fiindca nimeni altcineva nu iti poti evalua gradul de maturizare si nici daca te simti pregatita psihic si emotional. Daca esti suficient de bine si corect informata cu privire la ceea ce comporta inceperea vietii sexuale, in acel caz esti la varsta la care iti poti incepe fara probleme viata sexuala. Dar ar fi foarte bine sa fii cat mai precis si corect informata in privinta procesului de procree, cat si cel al protectiei si preventiei, lucruri obligatorii de a fi cunoscute inainte de a junge in situatia de a-ti incepe in mod efectiv viata sexuala. Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Din punct de vedere biologic ar fi ok. Din punct de vedere psihic, depinde daca te atrage si vrei asta.
Diferenta de varsta dintre voi doi e absolut normala si asta nu ar trebui sa fie vreun impedinent.
Daca va iubiti si va atrageti fizic, da-tii bataie. O sa fie nasol si ciudat prima data avand in vedere ca amandoi sunteti virgini dar daca gasiti inspiratie, o sa mearga din ce in ce mai binewinking
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat folositi prezervativul, de la inceput pana la sfarsit, nu vad care ar fi problema.

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, e OK. Dar e bine să vă informați cum trebuie înainte, să vă protejați și mai ales, să o faceți fără grabă și stres.
Multă baftă și sănătate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca sunteti pregatiti sa faceti sex, puteti sa faceti. Dar, nu uitati de prezervativ. El va protejeaza de boli sexuale si de o sarcina nedorita.

| Donsavas a răspuns:

Pentru tine, actul sexual poate fi amânat. Ai nici 18 ani. Nu esti majora! Sunt sanse sa alegi fără să discerni. Ai răbdare. Graba strica treaba! Placerea e mai mare cand pofta creste.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Donsavas):

Ce "indicatie" idioata.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu, nu se devreme deloc. Baftă!

| HadesSs a răspuns:

Daca voi simtiti asta, atunci credeti la treaba insa nu uitati sa va protejati happy

| Anon31241212 a răspuns:

Mie mi se pare cam devreme. Dar daca esti pregatita si vrei, poti sa o faci happy

| anonim123453313 a răspuns:

Daca nu esti pregatita mai bine mai astepti. Ma bucura faptul ca ai macar 17 ani jumate si nu am auzit o bomba de varsta 13-14-15 ani. Chiar nu pot sa le intreleg pe fetele alea. eu am inceput la 19 ani si nu exista nicio problema. Pana la facultate trebuie sa copilaresti nu sa... in fine

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim123453313):

Daca tu ai inceput la 19 ani trebuie ca si altele sa inceapa la aceiasi varsta? Acum 50-60 de ani fetele de peste 18 ani erau considerate fete batrane. Cu atat mai mult cu cat in prezent tinerii se dezvolta fizic si psihic mai repede.

| anonim123453313 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu cred ca i-am spus sa inceapa la aceeasi varsta ca mine, doar am sfatuit-o sa fie sigura pe ea si ca ma bucura faptul ca nu are 13-14 ani cum sunt alte fetite ce se cred mature.

| NumeDeFata a răspuns:

De unde sa stiu eu daca e ok sau nu laughing Tu simti, raspunsul e la tine happy
Daca te referi la varsta, 17 ani e ok, si eu mi-am inceput viata sexuala la 17 ani jumate si inca sunt cu acel baiat