| ciypryan a întrebat:

Am 17 ani si penisul meu masoara 15 cm este normal si am si fimoza sad ce sa ma fac? :'( sad vreau sa ma ajutati cu niste raspunsuri va rog

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fimoza se poate trata folosind o crema speciala care inmoaie pielea preputului si prin incercari repetate de decalotare fortata a glandului acesta se va intinde progresiv. Daca pielea preputului iti acopera glandul in cea mai mare parte inseamna ca fimoza este prea accentuata si este nevoie de o interventie chirurgicala.Este o operatie simpla si nu prea dureroasa, dar necesara deoarece netratata vei avea necazuri in activitatea sexuala. Fimoza in nici un caz nu se trateaza prin taierea frenului rolling on the floor.

| OldSoul a răspuns:

Fa laba pana ajunge de 20 si poate scapi si de fimoza pana atunci.

| SkyPilot a răspuns:

Dimensiunea este OK. Esti exact pe medie. Si mai poate creste 4 ani de-acum incolo.
Fimoza ar fi trebuit sa o rezolvi deja. Se poate prin operatie, uneori poti prin incercari repetate de decalotare dupa ce ai inmuiat pielea cu o crema speciala in prealabil. NU te trata singur, mergi la medic dar nu astepta prea mult, esti la o varsta la care in orice moment poti avea nevoie de "instrument".

| RobertMoon a răspuns:

E normal sa ai penisul de 15 cm, dar de ce ai fimoza?