| aanonimm a întrebat:

Am 18 ani, prietenul meu 22 (primul meu prieten) si suntem de 4 luni impreuna. problema e ca mama nu e de acord cu el, m-am vazut pe ascuns cu el, doar ca nu mai pot continua asa. aseara, mama m-a prins ca vb cu el la telefon si mi-a spus ca inca nu am terminat-o cu el, cat mai am de gand sa o mint si ca daca tin asa mult la el sa imi fac bagajele si sa plec la el sau mi le face ea. mi-a spus ca daca ma intalnesc cu el ma calca in picioare(si stiu ca e in stare sa faca tot ce a spus). eu sunt intr-o tara straina(el e tot roman si locuieste aici). mama stie ca aici nu am pe nimeni sa ma intalnesc si asa, si nu as avea unde sa plec. nu il accepta din cauza ca lucreaza in constructii, este urat pentru mine(nu il suporta din cauza asta), este foarte slab, eu sunt din capitala, el vine din alt oras, si ii este frica sa nu avanseze relatia cu el, mi-a spus ca suntem exact ca plus si minus, si ca va lua masuri cat de curand. am vb cu prietenul meu si el stie toata situatia, si lupta pentru mine. nu stiu ce sa mai fac. am vb cu ea dar degeaba. se cearta cu tata din cauza asta. nu vad nicio solutie si imi este foarte greu. mereu sunt stresata, nu dorm, nu mananc, nu inteleg de ce face toate astea si sincer imi e frica sa nu il pierd pe el, care mi-a demonstrat ca ma iubeste si tot. a renuntat si la fumat pentru mine. puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi va rog? multumesc. si imi cer scuze daca a fost prea lunga povestea.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te inteleg, am o situatie asemanatoare cu a ta. Tata nu era de acord cu relatia mea, mie nu-mi pasa si îi dadeam inainte, îi spuneam ca am o varsta la care nu mai poate sa-mi impuna cu cine sa ma intalnesc, si ca accept parerea lui ca doar e tatal meu, chiar daca nu avem aceeasi parere. Am luptat asa o perioada pana cand am terminat faculta, si am obtinut un loc de munca si... de atunci sunt freeeeeee chiar daca relatia mea cu tata s-a racit simtitor si nu ma mai ajuta financiar. Spune-i mamei tale sa te inteleaga ca nu mai ai 12 ani, ca va iubiti, ca aveti ganduri serioase si mai ales nu-i mai spune prietenului tau toate amanuntele pentru ca si pe el o sa-l doara chiar daca nu va recunoaste fata de tine. Incearca sa fi cuminte, sa o ajuti la treburi, sa iei note mari la scoala, ca sa vada ca nu te-ai schimbat din cauza relatiei. Deocamdata incearca asa pana vei vedea cum avanseaza iubirea voastra, si apoi cand vei fi pe picioarele tale, faceti-va planuri de viitor impreuna happy
Numai bine!

23 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, off draga mea, eu te inteleg perfect, in aceeasi situatie m-am aflat si eu si inca ma aflu.La mine nu e nimeni din familie de acord cu relatia mea cu prietenul meu, dar mie nu imi pasa pentru ca il iubesc si lupt pentru el, chiar daca ne vedem pe ascuns, nu lasam pe nimeni sa distruga ceea ce noi am construit.Eu zic ca mama ta ar trebui sa te inteleaga, nu conteaza aspectul lui fizic si starea lui financiara, dragostea e tot ce conteaza, si mama ta ma gandesc ca a iubit la viata ei pe tatal tau, ia spune-i ca atunci cand iubesti nu conteaza nimic, doar iubirea, tu nu te lasa, vb cu ea, incearca sa o convingi, totusi esti majora, poti lua singura deciziile tale proprii, nu mai poate ea sa te comande, ea ce ar fi facut in locul tau? Nu trebuie sa fie ea de acord ci tu, fa ceea ce simti, daca va iubiti nu lasati pe nimeni sa se bage intre voi, ce daca e slab, si al meu prieten e slabut dar nu conteaza, eu il iubesc asa mult, in plus nimeni nu e perfect, nu imi pasa parerea altora, si prietenul meu a lucrat mai demult in constructii, dar ce are? Macar bine ca lucreaza, e de apreciat, munceste si el unde poate sa isi castige existenta...iti zic eu sa nu te lasi de el daca il iubesti, eu nu ma las orice ar fi, chiar daca trebuie sa mai cert si sa ma bat cu toti, de el tot nu ma las!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Hm, cel mai bine e ca familia ta sa-l cunoasca de aproape. Daca el e atat de divin pe cat il descri tu atunci nu vad de ce ai tai n-o sa-l accepte cat de curand.In timpul asta, daca tatal tau e ceva mai calm, fa-ti-l aliat. O sa te ajute mult daca iti tine partea! Succes!

| Bacemi a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mergi la mama ta si sa aveti o discutie serioasa fiica - mama. Spune-i ca ar trebui sa stie ce e iubirea, ca probabil si ea a facut multe lucruri pentru a fi cu tatal tau. Spune-i ca te indeparteaza in acest fel si ca ar trebui sa fie altfel relatia dintre voi doua. Incearca sa gasesti o cale de mijloc. Spune-i mamei tale ca meriti sa fii fericita si ca deocamdata fericirea ta este el. Spune-i ca esti constienta de ce faci, ca esti destul de matura. Orice ai face incearca sa nu rupi legatura cu familia. Odata ce ai facut asta iti va fi greu si chiar vei ajunge sa fii frustrata in legatura cu relatia ta.

| Anca a răspuns:

Alisa, imi pare sincer rau pentru tine.
Baiatul sa stii ca nu e urat. Mie imi pare un baiat dragut si ingrijit.

Mai mult decat atat munceste, deci nu e un trantor.
Vorbeste cu mama ta, fara aºi vorbi urata si a face atac la felul ei de a gandi. Spune-i ca, el este prezentul tau, ca ai 18 ani si ca nu stii ce va fi peste 10, dar momentan el ti-a demonstrat ca merita sa stea langa tine.
Baiatul te iubeste intr-adevar daca de 4 luni sta langa tine desi nu ati facut sex, el avand 22 de ani si tu 18, deci nu vorbim de 14-15 ani.

Inca ceva : Nu ii mai spune lui tot ce spune mama ta. Va ajunge sa o urasca!
Si in afara de asta nuºi pica bine sa ii spui ca mama ta a zis asa si pe dincolo, ca-i slab, ca. i urat.

E si el om! Urat, frumos cum e, conteaza ca tu il placi si e baiat bun!

Continua cu el, nºai motive sa-l parasesti. Mama ta nuºi un motiv!

| Alisa a răspuns:

Nu am de gand sa ma mut cu el, cel putin deocamdata, pentru ca abia suntem de 4 luni impreuna, desi stiu ca ma iubeste, imi arata lucrul asta prin tot ceea ce face. mamei ii este si frica sa nu imi incep viata sexuala acum, desi i-am explicat ca nu voi face asta acum. nu il vrea. zice ca nu am niciun viitor alaturi de el.

| Alisa a răspuns:

Multumesc mult la toti pentru sfaturi si tot :*

| Alisa a răspuns:

Pentru tomcruise: nu am facut dragoste cu el, sunt virgina. el nici macar nu a adus vorba despre asta. si eu i-am spus de la inceput ca pana nu voi fi sigura de iubirea noastra nu voi face absolut nimic. si spre surprinderea mea chiar m-a inteles si imi arata in fiecare zi cat ma iubeste. si nu o sa ma mut cu el, cum am mai spus. acum nu. vreau sa imi termin scoala si intre timp sa imi gasesc ceva de munca. va multumesc inca o data pentru raspunsuri.:*

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Avand in vedere ca esti intr-o tara straina riscul este imens pentru tine.Acelasi lucru a patit fata unei vecine care era in Spania cu parintii. Ei nu au acceptat relatia, fata a plecat de acasa, dupa 6 luni s-au certat el a dat-o afara sa mearga la parinti, acestia nu au vrut sa mai auda de ia si pur si simplu cersea sa aiba ce manca si dormea pe unde putea.Asta vrei? Cand ai serviciu, ai banii tai, ai unde locui, altfel se pune problema dar asa? Decizia este a ta.

daniela
| daniela a răspuns:

Incerca sa-ti dai seama daca mama ta nu are cumva dreptate (asta avand in vedere diferenta de varsta si faptul ca el lucreaza si probabil tu nu) Daca esti sigura ca vrei sa ramai cu el fa-o si pleaca dar gandeste-te de o mie de ori ce pierzi daca o faci si ce castigi. Nu se traieste numai din dragoste pe lumea asta mai ales ca asta cu timpul trece. Ia o hartie si pune totul in balanta si decide-te.Eu totusi zic sa o asculti pe mama ta ai doar 18 ani.

mira
| mira a răspuns:

Nu oferi toate datele despre tine si despre familia ta.

| marcelan25 a răspuns:

Eu cred ca totusi 4 luni nu este de ajuns ca sa te si muti la el, in primul rand, ar trebui sa ii explici mamei tale ceea ce simti tu pentru el, ca sa-l accepte, de ce il judeca daca nu-l cunoaste, de unde stie ea ca nu va avea nici un viitor, nu conteaza cum arata, tie sa iti placa si sa-l iubesti. Ai 18 ani, nu o lasa pe mama ta sa iti controleze viata. Decizia iti apartine. Eu iti propun sa nu te lasi de el. Succes!

| andreea7520 a răspuns:

Normal că te ajutămhappy e urât ce ţi se întâmplă, chiar aiurea, trebuie doar să le explici părinţilor tăi că deja eşti majoră şi faci ce vrei, că e primul tău prieten şi te iubeşte şi îl iubeşti, că nu vei renunţa la relapia asta pentru că aşa spun ei, totuşi, sunt părinţii tăi, au dreptu să-ţi spună ceva în legătură cu asta dar totuşi, în loc să se bucure că fata lor e fericită. Le poţi spune ceva din ce ţi-am mai spus şi eu şi cei de mai sus happySucces!

Răspuns utilizator avertizat
| tim a răspuns:

Ai incredere si tu, o sa reusesti plus ca ai doar 18 ani ai timp suficient la dispozitie. El n-o sa renunte latine, nu-ti face griji.Si eu am patit asa ceva, FII TARE, nu renunta, dar nici nu te bate cu ai tai, sau alte idei sinucigase, ok?! vei reusi, rabdare o sa reusesti, ok?! iti tin pumnii!

| myrazvy a răspuns:

Daca pentru mama e mai importanta situatia financiara si banul decat propria fica, nu merita sa te stesezi pentru ea, fa-i pe "plac" sh mutate la iubitul tau, bineinteles daca vrea el, sa vezi tu cand se va inoarce roata si mama ta o sa te roage sa o ierti

| radu75 a răspuns:

Daca ai observat aici sunt doua tabere, ca si la tine acasa de fapt. Fetele spun sa vb cu mama ta si sa nu faci prostia sa te muti cu el, iar baietii invers. E normal voi fi si eu de partea baietilor, stii ce ma deranjeaza? Ca nu esti sincera! Crezi ca daca ne spuneai ca ai facut dragoste noi am fi fost ca maicata? Te condamnam? Nu, pentru ca ai deja 18 ani, i ti poti gasi o slujba, limba banuiesc ca o cunosti! Dar tine cont, cum a mai zis cineva aici, nu veti trai numai din dragoste! Alegerea e a ta, dar daca-l iubesti du-te cu el, traieste-ti viata! Sa fii sincera in viata, da?

| Cristina20143 a răspuns:

Pana la urma nu maicata iti alege sotul, asa ca ar trebui maicata mai intai sa isi dea seama ca face o mare greseala daca u il iubesti cu adevarat ep el, nu stiu ce sa zic ce sa faci, eu unu nu as renunta la o iubire chiar daca ar zice mama orice.pana la urma esti majora.mai vb si cu el si vezi ce este de facut.pa'pa

| Me,myself & I a răspuns:

eu zic ca nu e mare diferenta intre voi si mama ta nu-ti vrea raul dar nici sa-ti faca bagajele nu cred ca ti le-ar face, spune si ea la nervi, naspa e ca daca ai de-a face cu o fire incapatanata cam greu o scoti la capat.totusi daca voi va iubiti nu are ce sa faca se impotriveste acum o perioada dar nu 100 de ani trebuie sa acccepte pana la urma.

| Anabel a răspuns:

Din cate am auzit si inteles in constructie sa castiga bine blushing dar in fine... :X. apreciat ca munceste, exact! Ramai cu el, timpul va decide pentru voi happy. si daca ai ascuns pana acum nu crezi ca mai poti ascunde? lasa la o parte ce zice mama ta. am fost si eu intr-o situatie de asta, a tipat mama la me, mi-a deschis dulapul am dat sa ma ridic sa scot hainele si m-a impins pe pat si mi-a zis ca nu plec nicaieri, a doua zi a plans langa me si m-a luat in brate vazand ca nu mai vorbesc cu ea nimic, gen mi-a mai pus si masa numa sa imi fie bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matusa mea avut aceeasi situatie si a ales sa fuga cu iubitul ei. Acum, au un baiat de 18 ani si bunicii mei sunt foarte mandri de ce viitor si-au format amandoi...
Acum, nu te sfatuiesc sa faci la fel intr-o relatie de 4 luni si mai ales daca sunteti mai departe... cel mai bine e sa vorbesti cu parintii si sa le explici faptul ca este doar un prieten si vreti sa va cunoastetiwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna am citit povestea daca te ibeste cu adevarat nu il vei pede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o relatie aseamanatoare el 17 ani eu 14 aveam acum 2 ani si mama nu era de acord zicea ca e urat si slab si ca nu e de nasu meu dar intr-un final dupa un an de incercari amandoi sa o convingem ca el e baiat bun am reusit...si acum eu am 16 el 19 si ne intelegem super bine si el cu mama se inteleg bine, si eu sunt si mai mica ca tine...eu zic sa o convingeti pe mama ta ca e baiat bun succes:*

| cori1995 a răspuns:

Pai eu zic sa nu te mai intalnesti cu el o vreme pana parintii tai se mai linistesc un pic. dupa care sa o iei mai usor cu intalnirile cu el si incearca sai demonstrezi mamei tale ca el este de treaba(numai daca si tu crezi asta). Si mai incearca sa mai dormi si tu putin.