| Daniela0340304 a întrebat:

Am avut in data de 29 mai(zi cu fertilitate scazuta) un contact sexual protejat in timpul caruia prezervativul s-a rupt(inaintea ejacularii deci fara urma de sperma, doar lichidul preejaculator).La 3 ore dupa incident am luat pastila de a doua zi, Postinor-2.Pana la cea de-a doua pastila care trebuia luata la 12 ore mi-am simtit vaginul foarte uscat,am avut dureri la nivelul sanilor. Dupa cea de a doua pastila vaginul a revenit la normal, iar a doua zi am inceput sa am dureri abdominale( de o parte si de alta a abdomenului) si in continuare dureri ale sanilor mai accentuate.Toate acestea erau efecte adverse posibile ale pastilei din cate am citit.In 2 iunie cu 3 zile inainte de data normala la care trebuia sa vina am inceput sa am dureri specifice menstruatiei si in in aceeasi zi mi-a venit,deci am crezut ca nu pot avea un motiv de ingrijorare cu privire la o eventuala sarcina,voi ce credeti? Ar trebui totusi sa consult un ginecolog pentru un test, cu toate a avut loc menstruatia la o data apropiata de cea normala?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele precizate ca : ""In 2 iunie cu 3 zile inainte de data normala la care trebuia sa vina am inceput sa am dureri specifice menstruatiei si in in aceeasi zi mi-a venit."" rezulta foarte clar ca ai stiut/cunoscut ca in data de 5 Iunie urma sa inceapa menstruatia. In aceste conditii reiese ca sexul din data de 29Mai a fost intretinut cu 7 zile inainte de data calculata a menstruatiei adica intr-o perioada 100% INFERTILA moment in care formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA, adica intr-un moment in care barbatul poate ejacula sperma in vagin FARA RETINERE. Orice medic ginecolog ti-ar fi explicat faptul ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual NU poate exista un ovul viabil in uter si din acest motiv este absolut IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in aceasta perioada aciclului menstrual. Ai procedat intr-un mod complet IRESPNSABIL atat din cauza lipsei de informare corecta cat si din cauza ca inloc sa mergi la un medic ginecolog, tu te-ai dus la o farmacista IMBECILA si INCONSTIENTA fiindca nu ti-a spus/informat ca folosirea pastilei contraceptive in acel moment este absolut INUTILA si/sau lispita de sens. Prin prostia comisa ai reusit "performanta" ca NU doar sa-ti "otravesti" organismul dar si sa ti-l dereglezi pe termen lung, nedeterminat ceea ce s-a si intamplat deja prin pornirea menstruatiei mai devreme cu 3-4 zile. In mod absolut sigur aceasta pastila nenorcita si blestemata iti va provoca multe si mari "dureri de cap". Multa sanatate!

| kandaraki a răspuns:

Cum sa dai in ea si sa se rupa prezervativul?
macar stii sa il folosesti?
daca nu stii ceva nu te apuca!

| Marius925990 a răspuns:

Ai actionat prostesc! daca nu erai in apropierea perioadei fertile ai luat degeaba pastilele si te-ai si dereglat hormonal.o sarcina e imposibila dar acum trebuie sa suporti efectele adverse