| Popescu_Simina_1966 a întrebat:

Am avut o relație de 2 luni cu un baiat, însă certurile erau prea dese, unul din motivele pe care le aveam era ca dădea adoruri pe rețele de socializare desi il rugam mereu sa nu o mai facă, era mereu prins în anturajul sau, ne vedeam doar seara la 10 -11 ca pana atunci statea cu prietenii lui. Ii plăcea cluburile, mallurile, eu eram opusul si de aceea nu voiam sa îl însoțesc mereu. Ulterior o tipa i-a scris, i-am spus sa-i dea block, nu a vrut, am lăsat lucrurile asa pentru ca mi-a zis sa am încredere în el ca doar eu contez, ne-am văzut următoarea zi si fara sa vreau am văzut ca i-a răspuns la mesaj, el singur i-a dat după block. Când ne-am văzut ultima data l-am rugat sa nu ma faca sa sufăr, nu merit asta, sa ia o decizie dacă nu simte sa fie cu mine pentru ca în ultimele zile fusese destul de distant. Mi-a zis ca nu renunță la mine, ca va face tot posibilul sa fie bine intre noi, ca se va schimba, ca îmi va acorda timp și mie nu doar grupului sau. Trebuia sa vina la 8 sa ne vedem, următoarea zi, nu a venit. A băgat tot felul de pretexte cum ca nu poate, dar el era cu prietenii lui, după mi-a zis sa o luam mai usor ca el nu e obișnuit sa îl sâcâi eu, a zis ca nu vrea sa ne despărțim dar o luam usor. Am simțit ca asta își dorește dar avea retineri sa o faca. Nu stiu cu ce am greșit, legat de tema sexuala. Ma simt extrem de prost pentru ca în seara în care ne-am văzut, i-am zis problemele mele si cand l-am auzit ca rămâne lângă mine am simțit ca merita si treaba asta, m-a dezbracat pe mine, el nu. Si oarecum nu i se ridicase, dar nici eu nu am încercat sa îl excit, nu a fost cine știe ce, după mi-a zis sa ne oprim si sa incercam în alta zi. L-am întrebat de ce, nu e atras de mine? A zis ca nu, nu e asta. Adica in halul ala sa ma simt? Practic m-a refuzat, dacă ma considera urata de ce a mai stat aproape 3 luni, de ce a mai continuat. I-am dat block peste tot si pe Instagram mi-a scris, "urmărește-ma iar aici" atat. Nu m-a cautat, nu a încercat sa îmi vorbească. A lăsat lucrurile asa. Ma simt super prost pentru tot, ma simt urata, ma simt nasoala, sunt cu moralul la pământ. Nu înțeleg cu ce i-am greșit, în afara de faptul ca i-am spus sa nu mai dea adoruri și sa petrecem mai mult timp împreună nu i-am făcut nimic. I-am spus ca am probleme cu familia mea, ca sunt cu moralul la pământ, am plâns în fata lui si el în loc sa îmi fie alături cum i-am fost și eu, m-a dat deoparte..imi vine sa ii scriu, m-am obișnuit cu el, îmi e dor de el. Sfaturi?

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Bravo pentru block,chiar bravo!
A fost gestul cel mai corect pe care l-ai putut face!
Acum,sa vedem ce-i cu tine,pentru ca te condamni prea mult singura si nu e bine.
In primul rand,te rog sa ma crezi pe cuvant,nu exista femeie urata!
O tunsoare potrivita,un machiaj adecvat,un aer de siguranta personala fac din mama padurii,zana din poveste! Nu te mai compara cu modelele din jur,fii tu, simpla si senina ca o zi de primavara si vei intalni un baiat lipsit de ascunzisuri si complicatii, un baiat simplu care-ti va pune lumea la picioare.
Niciodata sa nu te mai gandesti ca nu meriti nimic pentru ca ceea ce gandesti tu despre tine se transmite celorlalti si se vor comporta ca atare.Ii influentezi negativ si se comporta negativ, contrar dorintelor tale.
Legat de relatia ta cu acest golanas, ma bucur ca ai inteles ca trebuia sa-i pui punct.Ca nu a vrut sa faca sex e foarte interpretabil.Un barbat nu va face sex cand are o boala transmisibila sexual sau se gandeste ca ar putea sa aiba,cand e obosit de la o proaspata alta partida de sex,cand doreste sa-ti ofere alte conditii mai confortabile de a face sex sau cand il intimidezi atat de mult incat simte ca nu poate functiona.
Asa ca,ia-o mai incet cu asa zisul lui refuz si nu mai pune raul inainte, bine?happy
Ca esti cu moralul la pamant se poate vedea din intreaga ta postare, e un act de autoinvinovatire completa.
De ce?
Si tu si eu avem cap, maini, picioare si minte pe care o folosim.Cu ce sunt eu mai presus decat tine sau cu ce ar fi o alta mai presus decat tine? Nu are nimic in plus!
Iar tie, de asemenea, nimic nu-ti lipseste, toate sunt la locul lor.
Daca intelegi acest lucru simplu, vei face primul tau pas inainte spre o reconstruire personala.
Nu mai da importanta fiecarui cuvant si fiecarei persoane.Asculta si nu vorbi, vei intelege mai multe.Pe urma gandeste-te singura ce ai fi spus sau ce ai fi facut tu in situatia celui ce vorbea si de ce asa si nu altfel.
Apropie-ti persoane simple si serioase,nu interesate,nu profitoare,invata sa observi oamenii.
Problemele de acasa nu cred ca tin de puterea ta sa le indrepti,asa ca te-as sfatui sa te implici cat sa nu te doara.Iar daca te doare,sa gasesti un prieten de incredere unde sa te descarci,un jurnal, de exemplu, daca ti-ai pierdut increderea in oameni.
Si acum, ca am vorbit un pic, respira adanc si zambeste putin.
Totul va fi mai bine!happy

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu are sens sa plangi dupa un tip care prefera sa stea cu gasca decat sa stea cu tine. E clar ca tu nu ai fost importanta pentru el, ci doar o distractie, a fost doar o relatie ca sa nu stea singur. Treci peste aceste lucruri si incepe sa cunosti persoane noi si alege sa fii cu cineva care te considera importanta, care te iubeste si te respecta.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand un baiat numai noaptea sa te vada, inseamna ca ziua ise la plimbare cu iubita oficiala si pe tine te tine doar de 'placere si sex".
De altfel chiar se confirma acesta viata dubla prin comportamentul lui si prin multitudinea de certuri pe care le-ati avut.
Mai bine ca ai scapat de le, ca oricum viata fericita nu se putea avea cu acesta.
Iti dau un singur sfat: cand ai deja probele in familia si nici relatia cu baiatul nu este una fericita, focuseaza-te pe altceva ce-ti tine mintea si mainile ocupate: carte, invatat, lucrat ceva, spalat rpin acasa, curetenie, reorganizare, samd.

| lpavel a răspuns:

Imi pare rau pentru tine ca esti intr-o relatie infecta! Crede-ma nu e problema cu acele emoticoane de ador ci pur si simplu el nu te iubeste! El este cu tine doar sa nu fie singur, sa aiba pe cineva sa nu rada prietenii de el, ca pentru sex n-as zice devreme ce are probleme.
Sfaturi? Iti spun ce nu vrei sa auzi: Uita de el acum, stiu ca vei suferii mult pentru ca tu il iubesti, dar crede-ma, el NU te iubeste iar daca ramai cu el, toata viata ta va fi doar suferinta! Fericire nu vei avea cu el niciodata doar putina liniste cand iti va oferi putin timp din timpul lui, ATAT, nu dragoste adevarata, nu cuvinte tandre etc. Cu el nu vei avea parte niciodata de dragoste chiar daca iti zice mereu ca se schimba, nu se va schimba niciodata, ba chiar va fi mult mai rau daca va veti casatorii...
Renunta acum la el, poate va trece 1 an sau 2 si vei suferii mult, ii vei duce dorul... dar mai bine sa suferi singura de singuratate si de dorul lui 1-2 ani decat sa suferi o viata intreaga!
Deci renunta la el si chiar daca va incerca sa va impacati, si-ti va spune cate-n luna si-n stele ca a renuntat la tot, (cunosc tipul acesta de persoane, sunt niste serpi amagitori) nu-l crede, ba chiar nici nu-l asculta, nu-l baga in seama, ca de 1 minut ii vei da ascultare iar te va prinde in plasa lui de minciuni si totul va incepe de la capat!
Sa nu te impaci cu el din frica ca vei ramane singura toata viata, mai bine singura si independenta, libera, decat sclava unui idiot dupa care sa suferi o viata intrega! Nu merita! Sa fi iubita!

| Goete a răspuns:

Erai opusul, o spui tu.
Si ai inceput sa il "cenzurezi", asta era unul din motivele de cearta - ti se pare normal? Ori il accepti cum e ori il lasi pe calea lui, nu o sa il modelezi tu dupa gusturile tale. Asta nu vei reusi nici cu propriul copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrii mult si prost. Nu te potriveai cu băiatul ala, data viitoare fi mai vigilenta și învață din greșeli, alegeri partenerii cu atenție, ți-e nu prea ți se potrivesc genul asta de băieți, doar cei care au relativ aceeași energie ca a ta.

Ai aici răspunsul
"I am spus ca am probleme cu familia mea, ca sunt cu moralul la pământ, am plâns în fata lui si el în loc sa îmi fie alături cum i am fost și eu, m-a dat deoparte"

Daca erai o tipa smart ( ceea ce nu ești) puneai punct de mult, nu ai nevoie de oameni care sa îți fie alături doar la bine, omul pe care trebuie sa îl ții lângă tine trebuie sa fie lângă tine și în clipe mai puțin bune, sa îți ridice moralul nu sa caute pretext și alte alea.
Daca de fata cu tine făcea de astea, imagineaza-ti ce făcea când era cu " anturajul ".

| Anonim12336 a răspuns:

Sfatul meu pentru tine este să l lași în lumea lui, este total paralel cu o relație serioasă, evită să se vadă cu tine băgând niste pretexte de toată jena, ești iubita lui, ești prioritatea lui, nu tovarășii lui, meriți mult mai mult de la viață decât așa ceva, există mulți băieți buni care abia așteaptă să de-a de o fată ca tine, într-o zi vei găsi pe cineva potrivit pentru tine.
El nu dă dovadă de niciun fel de compasiune față de tine, unde este mila? Dacă te iubește trebuia să fie alături de tine, să-ți spună că este alături de tine si să-ți spună că totul o să fie bine, în schimb te-a dat deoparte, nu se face așa.
Ai făcut foarte bine că i-ai dat block, nu trebuie să-ți bați capul cu toate leprele.
Nimeni nu știe ce gândește el despre tine cu adevărat, cine știe ce gânduri are.
Te poți opri acum după 3 luni, până la urmă sunt 3 luni, nu sunt ani întregi, nu aveți copii la mijloc ca într-o căsnicie, nu aveți obligații. Dacă ți-e dor, o să-ți treacă într-o bună zi si nu vei mai simți nimic pentru el, vei fi mai bine atunci.
Ai grija de tine si de familia ta, nu te mai simții prost, n ai de ce, toate fetele suntem superbe în felul nostru, nu există nicio fată urâtă, nu înseamnă că dacă un șobolan oprit de băiat de consideră urâtă, ești urât, poate el te consideră așa, dar nu știe, sunt multe persoane care sigur te consideră foarte frumoasă.
Sper că te am ajutat măcar puțin?❤️
Mult succes să-ți rezolvi problema!