| Sara2 a întrebat:

Am avut un contact sexual cu prezervativ, l-a scos a fost ok, apoi am luat prezervativul in mana sa vad daca nu e spert, si nu era, i-am atins doar exteriorul, apoi mi-am pus degetul la intrare in vagin sa vad daca e uscat, dar nu am bagat degetul, este posibil sa fi avut spermatozoizi pe mana sa fi intrat in vagin?
p.s. pe 8 martie mi-a venit menstruatia si pe 15 mi-a trecut, contactu a fost ieri pe 16

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este nicio sarcină, pe viitor să fii spălată pe mâini înainte de atingerea părții intime, vaginul după contact nu este uscat, ci umed/ud!
Aveți grijă de voi.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Stai linistita ca nu vor fi probleme de genul,, sarcina,,

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai avut spermatozoizi pe mână din moment ce prezervativul NU a fost spart şi nu ai atins decât exteriorul!

Iar pe viitor NU mai atinge zonele intime după ce umbli cu prezervativul folosit.

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Stai liniştită, nu este nici o tragedie, nu te mai stresa.
Te pup!

| Pitzipoanca a răspuns:

happy Bai penibilelor. Nu mai descrieti cu lux de amanunte ce faceti cand va fu*eti, e jenant.
Nu-mi pasa daca ramai groasa, nu mai posta scabrosenii.