| Alessandra1 a întrebat:

Am avut un contact sexual cu prietenul meu după o pauză de 6 luni şi acum am simptome precum sarcina de 3 săptămani, mă dor sânii extrem de tare, testul de sarcină a ieşit negativ dar menstruația imi intarzie.
E posibil să fie o dereglare hormonală pentru că nu am intreținut relații sexuale până la 6 luni sau sunt însărcinată? Cum să-mi dau seama?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Cind ai avut contactul sexual azi? A ejaculat in vagin? A folosit prezervativ? Ce varsta ai? Dereglarile hormonale sunt "vinovate" de întîrzîierea ciclului menstrual sau pastile daca i ei anticonceptionale sau pastila de a doua zi sa fi sigură ca de la ele i ti intirzîie ciclul deoarece aceste pastile de a doua zi deregleaza tot organismul.Sa nu le mai iei.

| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, fiindca numai asa poti sti sigur daca esti sau nu gravida.
Nu exista dereglare sexuala ca nu ai intretinut relatii sexuale!

| Brizbriz a răspuns:

Testul de sarcina nu e semnificativ, pentru ca da kix in mod curent
singurul care iti poate spune SIGUR ca esti insarcinata sau nu, e doctorul
eu personal cred sincer ca esti insarcinata

| Ilincoana a răspuns:

Este o dereglare hormonala. E normal sa patesti asa. Faptul ca sanii te dor tare sunt din cauza faptului ca iti vine stopul si ti-a intarziat. Pentru a nu te ingrijora mai poti face un test dar stai linistita happy.