| anais13 a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat in jur de 5 min. Înainte de asta o facusem cu prezervativ, și și-a dat drumul in prezervativ. Eu sunt intre sfârșitul perioadei inefertile relative, începutul perioadei fertile. Înainte sa facem neprotejat el fusese la baie după ce ejaculase. Mai exista șanse da sarcina? Sa ma îngrijorez, sa iau pastila de a 2a zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) daca a fost la baie si a URINAT in acel caz cel putin teoretic urina ''spala'' si elimina din uretra intreaga cantitate de sperma existenta. Dar daca totusi am presupune ca s-ar putea ca printr-o minune sa ramana niste spermatozoizi in uretra, acestia NU ar putea trai sau supravietui din cauza mediul cu pH foarte ACID care apare in astfel de cazuri, stare/situatie care se formeaza si este mentinuta de resturile de urina ramase pe peretele uretrei.
2.) Teoretic in ultima zi a perioadei infertile si in prima zi a perioadei fertile, gradul de fertilitate se situeaza SUB 10% ca posibilitate si probabilitate de a se putea forma o sarcina, si asta este valabila DOAR/NUMAI cu conditia in care in mod absolut sigur ajunge sperma autentica in vagin.
3.) Intro astfel de situatie folosirea pastilei contraceptive/de a 2-a zi ar reprezenta o crasa IRESPONSABILITATE din partea ta. Sanatatea!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă s-a dus la baie să se spele pe dinți... ar fi un oarece risc.
Dar dacă a mai și urinat, atunci e OK, nu e pericol.

| Emilian65 a răspuns:

Daca a fost la baie si s-a splat pe maini si nu a urinat si nu s-a spalat pe penis cu apa calda si sapun este posibil sa fi ramas gravida. Poti lua pastila de a doua zi.

| anais13 explică (pentru Emilian65):

A fost la baie, pe penis se ștersese cu șervețel umed